70 € İle 101 Gün Avrupa’yı Gezen “Asosyal Gezgin” İle Röportaj

70 € İle 101 Gün Avrupa’yı Gezen “Asosyal Gezgin” İle Röportaj
1

Evet evet, başlıkta kelime oyunu felan yok! Sadece 70 €  harcayarak, 90 gün Avrupa ve 11 gün Fas ile toplam 101 günden bahsediyoruz! Bugün ki konuğumuz çoğumuzun; tamamen otostop çekerek yol aldığı 3 aylık Avrupa Serüveni ile tanıdığı, kadim dostum Hüseyin Patat. Namı diğer Asosyal Gezgin.

asosyal-gezgin-avrupa
Sağda Furkan ve solda Hüseyin.

İşte her şey bu kare ile başlıyor. İki kafadar ceplerinde toplam 140 € ile yola koyuluyorlar. Hayaller büyük. Furkan 5-6 aydır keman çalıyor ve o şekilde bir para kazanma yöntemi amaçlar içerisinde. Hüseyin de 40 tane bileklik hazırlamış, koymuş çantasına. Hepsi biterse tekrar yaparım diye malzemelerini bile almış yanına. Ha birde yola çıkmadan önce aldığı mızıkası var! Hangimiz en son ne zaman bir amaca bu kadar bağlandık, inandık? Hatırlıyor musunuz?

asosyal-gezgin-avrupa

Yola çıkarken çantada 17 kg yemek vardı diyor ama bu en iyi tarafı… Ayakkabılar balkan turunda 5-6 yerinden patlamıştı hala giyiyorum diyor gülerek ve ekliyor “Eldeki taşınabilir şarj aletleri de pek şarj etmiyor ve termosum da yok. ” Bunları keyifle söylediği zaman inanın şaşırıyor insan. Çünkü bunlar engel değil onun için. Ona göre insanlar için tek engel: “Bahaneler!

asosyal-gezgin-avrupa

Malesef arkadaşı Furkan 38’inci günde bazı sebepler nedeniyle serüvene son vermek zorunda kalıyor ve Türkiye’ye dönüyor ama Asosyal Gezgin vazgeçmiyor! Herkesin merak ettiği o soruları cevaplıyor. Maceralar oldukça ilginç…

  • Para kazanabildiniz mi?

“Parayı genelde bileklik yapıp satarak kazandım. Bazen hiç bilmediğim halde çaldığım mızıkayla ve yolda öğrendiğim bubble show (bkz: bubble show nedir) ile para kazandığım oldu. Yol arkadaşım da son 5-6 ayda öğrendiği kemandan 3 parçayı tekrar edip duruyordu. Ama iyi kazandık. Porto da 4 saatte 44 € kazandım. Toledo da Asyalı bir öğretmen öğrencileri için 20 bileklik birden aldı. İtalya’da 2 kişi olmamıza rağmen saatlerce uğraşıp karnımızı doyuracak parayı zor kazandığımız hatta bazı şehirlerinde kazanamadığımız da oldu!”

asosyal-gezgin-avrupa

  • Nerelerde konakladın?

“Yolculuğun 10 gününde Couchsurfing’den (bkz: Couchsurfing nedir) tanıştığım insanlarda kaldım. 6 gününde Facebook gruplarından evini açan insanların yanında, başka 6 gününde önceden planladığım arkadaşların yanındaydım. Kalan 68 günün en az 25 gününde yolda tanıştığım güzel insanlar evini açtı. Ben istemeden ve sormadan, tamamen kendi iyilik yapma istekleriyle gel bende kal dediler. Tüm bunlardan geriye kalan günlerdeyse çadır kurdum.”

  • Yemek konusunda nasıl bir yol izledin? İhtiyaçlarını cebindeki paradan mı karşıladın?

Yeri geldi 1 güne yakın aç kaldım, yeri geldi dumpsdiving (bkz: dumpsdiving: fazla kalmış, tüketilecek durumdaki eski yiyecekleri tüketmek.) yaptım, yeri geldi bastım parayı bulunduğum yerin neyi meşhursa onu yedim. 5 kuruş para harcamadığım gün de oldu 20 €’nun bir anda eriyip gittiği gün de. Ee bunun sonucu olarak birkaç haftada 5-6 kilo verip 2 günde 3 kilo aldığım da oldu.

  • İnternet erişimini nasıl yaptın? Yeni telefon hattı aldın mı?

Avrupa için hat bile almadım, dışarıda kaldığım günlerde şarj ve internet ihtiyacını McDonald’s, Burger King ve Starbucks’dan hallettim.

asosyal-gezgin-avrupa

  • Vize konusunda sıkıntı yaşadın mı?

Yeşil Pasaport olduğu için hiç bir sıkıntı yaşamadım bu konuda.

  • Ailen bu serüvene nasıl bir tepki verdi? Karşı çıktılar mı?

Annemi 1 sene öncesinden gideceğimi söyleyip ikna etmeye başladım. Son birkaç ay kala ben nasıl bu gruptan gaza geldiysem o da ben gibi gezenleri görsün, gönlü rahatlasın diye gruba ekledim. Yola çıkmadan Beypazarı’na geldiğimdeyse havlusundan diş fırçasına, giyeceğine, her şeyi hazırlamıştı benim için.
Babama ise Ukrayna’ya uçakla gideceğimi oradan Polonya’da Erasmus eğitiminde olan arkadaşı görüp biraz takılıp döneceğimi söyledim. Yolculuğun 5. Gününde arayıp “Çok gezenin pabucu b**lu döner.” deyip geri dönmeye çağıran biri olmasına rağmen yola devam ettim.
Babam otostopla gezdiğimden hala habersiz… 

asosyal-gezgin-avrupa

  • İnsanlar nasıl yardımcı oldular? Bazılarından bahseder misin bize?

Romanya’da ilk kez bütün ön yargımızı kırıp müzikle para kazandık, akşamına mikrofonu olan biriyle müzik yapmaya devam ettik. Dışarıda yatmayın burası Bükreş dedi, evini açtı. Odesa’da ilk bilekliklerimden birini alan genç, 10 dakika sonra elinde McDonald’s menüsüyle geldi. Acıkmış olmalısınız deyip önümüz koydu gitti. Lviv’e giderken otostopta tanıştığımız çocuk bizi evinde misafir etti. Krakow’da dışarda boş boş Wifi’ye bağlanmışken turist gezdiren birisi bizi gördü, Türk olduğumuzu duyunca evini açtı. Salzburg’da 70’li yaşlarında ortak bildiğimiz bir dil olmayan misyoner adam evini açtı, oğulları gibi kucakladı, gezdirdi. Akşam hiç anlamadığı halde televizyondan TRT’yi açtı ve ardından koltukta uyuyakaldı. Nasıl bir güvendir bu?

  • Cebindeki paranın tümünü harcadın mı?

90 günlük Avrupa turuna 70 € ile başlayıp turu 90 € ile tamamladım. 14 ülkede saymaya üşendiğim kadar fazla (hala saymadım…) şehir ve kasabada bulundum ki. Özetle 30. günde Roma, 60. günde Paris, 90. günde İstanbul…

asosyal.gezgin

Bu güzel anılarını bizimle paylaştığı için kendim ve Harbi Mi ? LA ekibi adına Asosyal Gezgin‘e sonsuz teşekkürler! Dostumuz Asosyal Gezgin’in kendi kaleminden tüm hikayesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz ve tabi Instagram’dan takip etmeyi de unutmayın!

asosyal.gezgin

@asosyal.gezgin

asosyal gezgin, türk gezginler, genç gezginler, hüseyin patat, avrupa turu, fas gezisi, otostop ile dünya turu, avrupa en ucuza nasıl gezilir, otostop ile avrupa turu, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin, asosyal gezgin

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Harbimi?La denecek kadar,bir gezi olmuş