2. Dünya Savaşını Konu Alan 5 En İyi Film!

Allllllaaaaaahhhhh, uzun bir süre sonra yeniden birlikteyiz. Bu yazımızın konusu 2. Dünya Savaşını Konu Alan En İyi 5 Film. Hadi başlayalım demeden önce kamu spotu olarak savaşın gerekmedikçe katliam olduğunu bildirmek isterim. Her gün büyüyen bir aile olarak dünyayı güzelleştirmeye çalışacağımıza inanıyorum. O zaman hadi başlayalım. Ha dipnot olarak bu yazı spoiler içerebilir eğer sadece filmleri merak ediyorsanız başlıklara bakıp geçiniz teşekkürler efendim.

2. Dünya Savaşını Konu Alan 5 En İyi Film!

1. Saving private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) (2. Dünya Savaşı Filmleri)

2-dunya-savasi-filmleri (1)

Evet bu film bir baş yapıt diyebiliriz. Hem savaşın duygusal tarafını hem de vahşet tarafını oldukça iyi bir şekilde yansıtan bu film bende 10/10 almakta, her sene hatta her 6 ayda bir oturur sanki daha önce izlememişim gibi izlerim. Bu filmi Medal Of Honor: Allied Assault oyanayan okurlarımız daha iyi bilecektir. Nedenini hem filmin hem de oyunun yönetmenliğini yapan Steven Spielberg reise borçluyuz. Eğer gövdesinin yarısı olmayan insanlar veya bağırsakları dışarı çıkmış insanlar görmek istiyorsanız mutlaka izleyin. Filmin senaryosu oldukça etkileyici. 4 çocuğu olan bir annenin savaşta 3 çocuğunu kaybetmesinin ardından tek kalan çocuğu olan James Ryan’ı eve geri dönmesini istemesi… Başrol olan Tom Hanks abimiz anneciğin bu istediğini yerini getirmek için ekibiyle cephe cephe dolaşarak James Ryan’ı bulmaya çalışıyor. Bence bir izleyin derim ama gelip beğenmedik birader derseniz üzülür ağlarım yapmayın. İyi seyirler.


2. Enemy At The Gates (Kapıdaki Düşman) (2. Dünya Savaşı Filmleri)

2-dunya-savasi-filmleri (2)

Elinde 5 mermiyle bir insan en fazla ne yapabilir ki? Bu filmde Stalingrad’a gidiyoruz. Ülkelerinde kaderini belirleyen bu savaşa yakından tanıklık etmek büyük tecrübe. Bu filmi de Call Of Duty 1 oynayan okurlarımız iyi bilir. Oyunun başında bize 5 mermi veriliyor ve savaşın ortasına sürükleniyoruz. Ulan ne yapacağım ben şimdi lan, ateş etmeyin lan, Allah’ını seven silah versin lan diye oradan oraya koşturuyorduk. Aha bu filmde de böyle oluyor. 5 mermisi olan Vasilli Zaitsev abimiz Alman mı lan o diyerek Mossin Nagant’ı ile yargı dağıtıyor. İki sniperın kapışmasına tanıklık ettiğimiz bu film etkileyici duygusal sahneleriyle de olukça başarılı. Gerçek Vasilli Zaitsev abimiz filmde yaşanan olaylardan sonra mayına basıp kör olmuş. Rus silahı seven okurlarımızı filmi izlemeye davet ediyorum. İyi seyirler…


3. Letters From Iwo Jima (Iwo Jima’dan Mektuplar) (2. Dünya Savaşı Filmleri)

2-dunya-savasi-filmleri (3)

Savaşa kaybeden bir taraftan bakmak kimin hoşuna gider tartışılır. Ama oldukça duygusal olan bu film insanın yüreğine dokunuyor. Amerika’nın Iwo Jima çıkartmasına Japon kumandanın gözünden bakmak oldukça heyecan verici. Mağlubiyet alacağından emin olan Japon kumandan 45 gün nasıl dayanmış gerçekten inanılmaz. Yıllar sonra ortaya çıkan mektuplardan konu edilmiş bu filmi izlemeden geçmeyin derim.


4. Fury (Öfke)

2-dunya-savasi-filmleri (3)

İlk izlediğimde tanklardan seken mermileri görünce ulan Star Wars mı bu demiştim. Ama cahillik gerçekten öyle oluyormuş. Brad Pitt abimiz tüm yakışıklılığı ile bir M4 Sherman tankının komutasında… Film ile oldukça etkileyici birkaç özellik var: Örneğin ilk defa bir 2. Dünya Savaşı filminde gerçek bir Tiger 1 kullanılmış ve kullanan ekip Afganistan’da görev yapmış tecrübeli bir ekip. Gerçekçi savaş çekimleriyle bizi bizden alan bu filme hayran kalmamak oldukça zor. Tank ekibinin 300 kişilik Alman askeriyle karşılaşmasını ve sınırlı cephane eşliğinde acı dolu direnişlerine eşlik etmek güzel bir deneyim. Aranızda bu filmi izlemeyen yoktur umarım.


5. Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

2-dunya-savasi-filmleri (5)

Silahsız medic mi olur lan? Evet olur insan öldürmeyi reddeden Desmond T. Ross 75 kişiyi Okinawa adasın’dan kurtararak onur madalyası kazanan ilk vicdani retçisi olur. Savaşı başka bir boyuttan gördüğümüz bu filmde Desmond reis sadece Amerikan askerlerini değil Japon askerlerini de kurtararak oraya savaşmaya değil insan kurtarmaya geldiğini kanıtlıyor. Bize bu tür güzel abiler lazım. Mahalle abisi kıvamında oradan oraya atlarken aman kafama bomba gelir bir şey olur diye düşünmeden hareket etmesi heyecan verse de biraz tuhaf olmuş. Sizi bu filmlerle baş başa bırakıyorum. Bir sonraki yazımızda görüşürüz. Yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim. Takipte kalın!

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap