Yaşlı Adam 42 Otobüs İle Ufak Bir Şehir Oluşturdu!

Yaşlı Adam 42 Otobüs İle Ufak Bir Şehir Oluşturdu!

Ak sakallı amcamızın adı Bruce Beach. Bruce, 1970’li yıllarda Kanada‘ya taşındığında Soğuk Savaş tüm hızıyla devam ediyordu. Bu durumdan dolayı canı sıkılan Bruce, nükleer bir felaketten kaçmanın yollarını düşünmeye başladı ve korunmak için Horning’s Mills bölgesinin uygun olacağını ön görerek çalışmalara başladı. 42 otobüs ile sığınak yapan adam.

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

1980-1985 yılları arasında Bruce, 42 tane okul otobüsü aldı. O yabancı filmlerde gördüğümüz, herkesin onunla okula gitmek istediği sarı otobüslerden… Bölgede bulunan 10.000 metrekarelik arazisini yaklaşık 4 metre kadar kazdırdı ve otobüsleri oraya belirli bir nizamda dizdirdi.


Temel kazdı ve güçlendirilmiş betonla kapladı!

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

Otobüsler yerleştirildikten sonra etrafı sağlamlaştırılmış betonla doldurulan arazinin ne olacağı ciddi anlamda bir merak konusuydu. Gerçek çok geçmeden ortaya çıkmıştı. Bu “Ark Two” isimli yer altı sığınağı ve hayatta kalma alanıydı! 


Otobüsleri 300’er Dolar’dan aldı!

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

Temeli 42 otobüsten oluşan ve yaklaşık 500 kişilik bir sığınak yapan Bruce, otobüslerin her biri için 300$ harcamıştı. Neredeyse tüm saldırılara karşı dayanıklı bir sığınak yapma amacı olduğunu belirten Bruce, 35 yıl boyunca hiç durmadı ve yaşam alanını geliştirdi. Kapılarını da ilk defa National Post‘un kamera ekibine açtı.


haz_rsan_z_ba_l_yoruz


Tam donanımlı ufak bir şehir!

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

Kapıdan girdiğinizde ileride sizi bir buluşma salonu karşılıyor. Tamamen donanımlı olan bu barınakta erkek ve kadınlar için oturma alanları, komuta merkezi, konferans salonu, bilgisayar odası, endüstriyel tip mutfak, tuvaletler ve daha fazlası bulunuyor!


Hakkında davalar açıldı, barınak mühürlendi!

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

Bruce Beach her ne kadar iyi niyetli olsa da hakkında 30’dan fazla dava açıldı, mühürlendi ve bu sığınağa karşı çıkıldı. Ama Bruce hiç yılmadan devam etti ve bu barınağı insanlık için hizmete sokmaya da kararlı. Bruce, her yıl belirli bir gün barınakta insanlarla toplanarak onlara bilgiler veriyor ve onları bilinçlendiriyor. Bizde Harbi Mi ? LA ekibi olarak Bruce Amca’ya bol şans diliyoruz! Toronto Star tarafından hazırlanan videoyu da hemen aşağıya bıraktık!

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

42-otobusle-sıgınak-yapan-adam

42 otobüs ile sığınak yapan adam, 42 otobüs ile sığınak yapan adam, 42 otobüs ile sığınak yapan adam, 42 otobüs ile sığınak yapan adam, 42 otobüs ile sığınak yapan adam, 42 otobüs ile sığınak yapan adam

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap