Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek “Stuckie” ile Tanışın!

Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek “Stuckie” ile Tanışın!

Hazırlanın! Sizi ABD’nin güneyindeki Georgia eyaletine, Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie ‘yi ziyarete Güney Orman Dünyası’na (Southern Forest World) götürüyoruz!

mumya-kopek-orman

Tarih 1980‘leri gösterirken günlük işçiler her zaman olduğu gibi uzun ömürlü olan çam, meşe ve selvi ağaçları ile çevrili ormana gittiler. Kestikleri ağaçları tomruklar (bkz: tomruk nedir) haline getirdikten sonra kamyonlara yükleyen işçiler şaşkınlık yaratıcı bir manzara ile karşılaştılar. Kestikleri tomruklardan birinin içinde cansız bir köpek bedeni vardı ve üstelik bozulmamış bir halde duruyordu.


mumya-kopek-georgia

Gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını atan günlük işçiler hemen bölgede bulunan yetkililere haber verdi. Mumya Köpek Stuckie, Forest World’e bağışlandı ve kağıt hamuru olmaktan son anda kurtarıldı.

Forest World: 1981 yılında kurulmuştur. Mumya Köpek Stuckie‘ye açıldığı günden beri ev sahipliği yapmaktadır. Güney’deki ormancılığın geçmiş ve bugününki hikayesini anlatmaya adamış bir kuruluştur.


mumya-kopek-muze

Peki bu bahtsız dostumuz oraya nasıl girdi? Bu konuda pek kesin bir bilgi olmasa da Forest World müdürü Brandy Stevenson‘a göre; Mumya Köpek Stuckie bir av köpeğiymiş ve sincap, rakun vb. cinste bir hayvanın peşinden ağaç kavuğuna girerek orada kalmış.

mumya-kopek-agac

Mumya Köpek Stuckie‘nin nasıl bozulmadan böyle kaldığı konusu da bir hayli ilginç. Ağaca 1960’lı yıllarda sıkıştığı tahmin edilen ve 20 yıl sonunda bulunan Stuckie‘nin cansız bedeni, ağaç gövdesinin baca görevi yapması ve kokuyu yukarı doğru çekmesi sayesinde diğer hayvanların hedefi olmaktan kurtulmuş. Bu şekilde nispeten kuru bir ortam sağlanmış ve Meşe Ağacı‘nın salgıladığı bir madde sayesinde dış deri kuru ve sağlam şekilde kalmış. Yani biz mumya olarak ansak da aslında mumya sayılacak bir statüde değil. Stuckie, doğa ana tarafından iyi şartlarda korunmuş, günümüzde yaklaşık 60 yaşında olan bir “köpek fosili.


mumya-kopek-muze

2002 yılına gelindiğinde Forest World tarafından Mumya Köpek için bir isim yarışması düzenlendi. Yarışma sonucunda Stuckie ismine karar verildi. Şimdilerde halen Georgia‘nın Waycross ilçesindeki Forest World‘de sergilenen Stuckie dostumuzu 5$ karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie nerede? Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie kaç yaşında? Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie çıkarıldı mı?  Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie hangi cins?  Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie hakkında.  Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie fotoğrafları.  Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie resimleri.  Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek Stuckie. Ağaca sıkışan köpek, ağaca sıkışan çıkamayan köpek, ağaç kovuğuna sıkışan köpek, ağaç kovuğuna sıkışıp çıkamayan köpek. ağacın içinde kalan köpek. Ağaç Gövdesine Sıkışan Mumya Köpek

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Yazılarınız gayet başarılı,zevkle okuyorum,