Akılsız Telefonlardan Akıllı Telefonlara 10 Değişim!

Akılsız Telefonlardan Akıllı Telefonlara 10 Değişim!

Bilginin makina tarafından sayılıp hesaplanabildiği yıllardı 1950’ler. Bir odayı dolduracak kadar parçayı bir araya getirip adına bilgisayar dediler bu makinanın. Gerçektend bilgiyi sayardı ve istenen hesaplamayı yapıp çıktı verirdi bu oda büyüklüğünde ki bilgisayarlar. Son 60 küsür yılda bilgisayar tanımı öyle değişti ki şimdilerde heryere sığan ve taşınabilir cihazlar haline geldiler. 1980’lerin başında bunların cebe sığan modellerine telefon dendi ve diğerleri bilgisayar olarak kaldı. Aslında 1980’lerde telefonlar pek bi’bilgi sayamıyordu arama yönlendirmekten başka ama günümüzde cebimize sığan bilgisayarlar olmaya başladılar. Ha bu arada o yıllarda çokta cebe sığdığını söyleyemeyiz bu telefonların zira yere atınca mermeri çatlatan cinstendi bunlar. Tabi tek isim değişikliği bunla sınırlı kalmadı. Telefonların yapabildikleri arttıkça onlara akıllı demeye başladık ve 21. yüzyılda karşımıza akıllı telefonlar olarak çıkmaya başladılar. Bizde galeri tadında bir yazı yazalım ve bu telefonlar nerden geldiler nereye gidiyolar gösterelim dedik. Adını da “Akılsız Telefonlardan Akıllı Telefonlara 10 Değişim” koyduk. Şimdiden iyi kaydırmalar. 🙂

     1. GPS’ten bi’haber olanlardan nerde yürüdüğünüzü bilen telefonlara

Resim çekmek nedir bilmezken profesyonel fotoğraf makinalarını solayanlar Dedeleri multimedya nedir bilmezken torunları üç boyutlu resimler yaratıyor Abi bana ordan 2 kilo panasonic tart diyeceğiniz modellerden 140 gramlık modellere Oyun oynamak bi'yana dursun dışardan uygulama kabul etmeyenlerden, mobil LOL çalıştıranlara(3310 Snake'i tabi ki unutmadım) Vızır vızır priz aradığımız dönemlerden kablosuz şarj olanara 5 gün şarjı gidenlerden 12 saatte şarjı bitenlere Sesi zor duyuranlardan görüntülü konuşturanlara Mini minnak ekranlardan dev ekranlara
Motorola MicroTac – 1991
iphone-5-gps
Iphone 5 – 2012

 

 

 

 

 

 

 

Sol tarafta gördüğünüz miladi motorolada gps olsa bile ekranından konumunuzu nasıl bulurdunuz bilemiyoruz ama günümüzde telefonların olmazsa olmazı gps ve haritalar.

     2. Dedeleri multimedya nedir bilmezken torunları hareket eden resimler yaratıyor

eski-telefonlar apple-live-photos

Resim görüntüleme, müzik çalma veya video oynatma her ne kadar sıradan gelsede kulağa, sol taraftaki amcalar için bunlar hayalden öteye gidemezdi. Tabi 2005’te telefonlar akıllandıkça bunlarda telefonların yaptığı sıradan işler olmaya başladı. Günümüzde resim çekmek bir kenara dursun çekilen resmin anını da mini bir video şeklinde hafızasına kaydedebilen telefonlar var.

     3. Abi bana ordan 2 kilo panasonic tart diyeceğiniz modellerden 140 gramlık modellere

samsung-s8    nokia-city

Belki de en öngörülemez değişimlerden biri de telefonların fiziksel boyutlarıydı. Sağda mermeri kıracak cinsten 1998 doğumlu bir nokia varken solda narinmi narin kırılganmı kırılgan bir samsung görmektesiniz. Biri 151 gram diğeri diğeri 768 gram. Sadece ağırlığı değil görünüm olarakta oldukça estetik ve ergonomik bir yapı kazandılar. Ekran kasa oranı günümüzde %85 ‘lere kadar çıkmışken 1990’larda bu oran muhtemelen %10’dan yüksek değildi.

     4. Oyun oynamak bi’yana dursun dışardan uygulama kabul etmeyenlerden, mobil LOL çalıştıranlara

panasonic3310-snake-oyunmobil-telefon-oyun

İşte telefonlarda oyun oynamak tam olarak bu sırayla geliştir. İki satırlık renksiz ekranlardan 3310 snake’e geçtik. O zamanlar elimden düşmezdi snake. Telefon dünyasında Nokia 3310 adeta dönüm noktası oldu ondan sonra telefon dünyası tamamen değişti. Şimdilerde tamamen dokunmatik ekrandan kontrol ettiğimiz oyunlar oynuyoruz.

     5. Vızır vızır priz aradığımız dönemlerden kablosuz şarj olanara

ince-uçlu-şarj-aleti kablosuz-sarj-aleti-cihazi

Koca bir nesil hayatını bu solda gördüğünüz “ince uçlu” şarj aletini aramakla geçirdi. 10 yıl önce telefon piyasasının kralı Nokia olduğu için ve Nokia çoğu telefonunu ince uç girişiyle ürettiği için hepimiz aşinayızdır bu şarj aletlerine ve prizlere. Fakat son yıllarda gelişen teknoloji hayatımıza konlosuz şarj diye bir terim soktu. Artık akıllı telefonlarımı priz veya kablo aramaksızın şarj edebiliyoruz. Bunun için sadece şarj cihazının üstüne koymamız yeterli telefonumuzu.

     6. 5 gün şarjı gidenlerden 12 saatte şarjı bitenlere

panasonic_eb_gd50nokia-5200iphone5

3 gün hiç bitmediğini hatırlıyorum bu soldaki telefonun şarjının. O zamanlar 2 gün şarjı giden telefon alınmıyordu şarjı hemen bitiyor diye. 2000’lerde bu süre 1 güne düştü ortadaki telefonlar çıktığında. Geldiğimiz noktada eğer aktif bir şekilde kullanırsanız 6 saat içinde şarjı biten telefonlara sahibiz.

    7. Sesi zor duyuranlardan görüntülü konuşturanlara

ericsson_phones_90s Telefondan-Görüntülü-Görüşme

Görüntülü konuşmada tıpkı diğerleri gibi hayaldi fakat gerçek oldu. Cızırtılı duyulan seslerden 1080 pixel görüntülü konuşmalara yatay geçiş yaptık resmen son 30 yılda. Bir anda dünyanın öbür ucundaki insanı saniyesinde telefon ekranında görür olduk.

     8. Mini minnak ekranlardan dev ekranlara

mobil-telefonların-evrimi

İki satırlık yazı gösteren tek renk ekranlar vardı bir zamanlar dedelerimizin kulandığı. O telefonlar tarih oldukça yerine daha büyük ekranlısı geldi. Yeni gelenler hem renkliydi hem kocamandı. Yıllar geçtikçe ekranın kaliteside arttı ve milyonlarca renk destekleyen ekranlar geldi. İşler o kadar ileriye gitmeye başladıki şu günlerde çerçeveyi ortadan kaldırıp elimizde tuttuğumuz cihazın nerdeyse tamamını ekran yaptılar.

     9. 1G’den 5G’ye

1Gden-5Gye

Belki de en büyük değişim haberleşmede oldu son 40 yılda. Her şeyin başında sadece arama yapılabiliyorduk. Yani sadece ses iletimi mümkündü. Buna 1G dendi o zamanlar. Ardından gelen her ileri teknoloji yeni bir dönemin kapısını açtı. Günümüzde 4G’ye geçen haberleşme teknolojisi internet üzerinden tüm multimedya ortamlarının transferini desteklemekte. Dahası 5G’nin de kapısını aralamış durumdayız. Bir süre sonra günlük hayatta kullandığımız her elektronik cihaza internet üzerinden erişip veri transferi yapabilcek konuma gelicez. Geleceğin trend teknolojilerinden olan bu teknolojiyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

     10. Kamerasız telefonlardan kameralı telefonlara

samsung-s4-zoom

Yıllar önce telefon denilen cihazın fotoğraf çekmesine olası bir teknoloji gözüyle bakılmıyordu. Fakat 2000’lerde bu algı değişti. Pixel pixelde çekse ufak kameralar konmaya başlandı telefonlara. Fakat buna rağmen  günümüzde çekilen resimlerin kalitesi kadar kaliteli resim çekileceği hiç akla gelmiyordu. Tabi işe ön kamerada katılınca dünya selfie anlayışına kapılarını açtı. Telefonların kamerayla olan serüvenleri 2 megapixel, 5 megapixel, 10 megapixel ve 14 megapixel olarak devam etti. Sonucunda profesyonel makinalardan daha iyi resimler ortaya çıkaran akıllı telefonlar üretilmeye başlandı. Öyleki bir kaç yıl önce Samsung yarı telefon yarı profesyonel makina ayarında bir telefon bile piyasaya sürdü.

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap