reaksiyion-alkis

Asal Sayıların Bilinmeyen Gizemi

Asal Sayıların Bilinmeyen Gizemi

Yok efendim 0’dan 9’a kadar sayıları yazıp yanlarına da tersten yani 9’dan 0’a kadar sayıları yazınca 9’un katlarını bulursunuz yok efendim üçgenin ortasından bilmem neresine çizgi çekip 3 kere kafamızı sallayıp tavana bakınca Mona Lisa’yı görürsünüz… Bunlar gibi her gün matematik hakkında çok şaşırtıcı bilgiler öğreniyoruz. Matematik bilimi gerçekten insanın yaradılışı ve doğası hakkında ipuçlarıyla dolu. Ama hangi birimiz bir gün kendi kendimize “Abi bize bu asal sayıları öğretiyolar genç dimağları bu gereksiz bilgilerle dolduruyolar eğitim sistemi çok yanlış…” diye hayıflanmadık ki? Harbiden bu asal sayılar ne ve niye var?

Geçtiğimiz günlerde kriptografi hakkında çalıştığım bir proje sayesinde asal sayılarla epey içli dışlı oldum ve insanı hayrete düşüren bilgiler öğrendim. 1’den ve kendisinden başka hiçbir sayıya bölünmeyen bu arkadaşlar belki de bize bir şeyler anlatmaya çalışıyorlar… Neydi bu asal sayıların gizemi ?

Taa ilkokulda öğrenmeye başladığımız asal sayılar günümüzde güvenlik sektöründe oldukça popüler. Öyle büyük 2 adet asal sayı düşünün ki (büyüklükten kastım 300 basamaklı) çarpımları sayesinde bugün bankada ki paranız aniden bir hacker tarafından hortumlanamıyor. Asal sayılar hakkında o kadar az şey biliyoruz ki bugün kırılamayan şifrelerin kodların altında yatan en önemli detay aslında…

Asal sayıların önemi; gizemlerinin keşfi. Çok büyük ihtimalle matematikte ve temel bilimlerde çığır açacak nitelikte olacaktır.

asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


Altı üstü bir sayı kümesi dediğimiz asal sayıların, henüz elimizde bir asal sayıdan hemen sonraki asal sayıyı bulabilecek bir formülü yok. 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31 …. Devamını getirebileceğiniz bir kuralınız var mı?

asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


EĞER VARSA size müthiş bir haberim var. ARTIK MİLYONERSİNİZ! Çünkü  Riemann Hipotezi için ortaya konulmuş olan 1 milyon dolarlık bir ödül sizi beklemektedir. Alman matematikçi Riemann 1859’da madem Asal Sayılar için bir düzen bulamıyoruz, o halde herhangi bir sayıdan küçük kaç tane Asal Sayı var önce onu bulmaya çalışalım diyor…

asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


Sayılar her şeyin ötesinde bir evrenselliğe sahip olduğundan on yıllar önce NASA’nın zeki yaşam formu bulmak için uzaya yolladığı sinyalin içindeki mesaj önce insanı anlatıp sonra Asal Sayılara geçiyor.

 asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


2, 3, 5, 7, 11, 13, 17,… 331 Eee yok mu bunlar arasında bir benzerlik tekrarlama. Bugüne kadar bir çok bilim insanı asal sayıları görselleştirmeye hatta aralarında bir örüntü olup olmadığını bulmaya çalıştı. 

 asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


Görselleştirme mevzularının başlangıç hikayesi Ulam Spirali; Stanislaw Ulam , 2’nci Dünya Savaşı’nda 9-Polonya’dan ABD’ye kaçmış, Manhattan Projesi gibi gizli bir takım projelerde de görev almış bir matematikçi. 1963’de katıldığı bir seminerde sıkılır ve önündeki kağıtta sayılarla oynamaya başlar… Önce spiral şeklinde tüm sayıları yazar ve sonra asal sayıları aradan seçer:

asal-sayilarin-gizemi


Çizdiği spiralden farkeder ki asal sayılar hep diagonal şekilde sıralanmıştır. Bu örüntüye daha geniş bir açıdan bakıldığında ise matematiğin büyüleyici etkisi gözlerimizi kamaştıracaktır.

 asal-sayilarin-gizemi-asal-sayilar-hakkinda-reinnman (6)-min


Çok daha ilginç bir şekilde bu görsel spiral hale getirilince küçümsediğimiz asal sayılar tüylerimizi ürpertici şekilde muazzam bir ahenk haline gelmekte.

asal-sayilarin-gizemi


Ahh bir de hatırlarsınız “aralarında asal” tabiri vardı. Sizi bilmem ama ben nefret ederdim. Şimdi ise bu muhteşem manzara karşısında tek kelime dahi edemiyorum. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok! Bu güzellikler bize bir şeyler fısıldıyor elbet… Acaba nedir bu asal sayıların gizemi?

asal-sayilarin-gizemi

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

1995.Ankara Bir miktar bilişim sistemleri mühendisi, bir miktar tiyatro oyuncusu, minik bir tutam latin dansçı, okur, yazar şimdi 180 derece ayarladığımız fırına veriyoruz. Afiyet Olsun.

Yorum Yap