Beyaz Kelebekler’in Solisti Sevil Özyurt Aramızdan Ayrıldı

Beyaz Kelebekler’in Solisti Sevil Özyurt Aramızdan Ayrıldı

“Sen gidince bak neler oldu? Kalbimin ucu yandı tutuştu…”

Beyaz Kelebekler; 1963 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi‘nde okuyan beş genç müzisyen tarafından, kısa süre içinde tüm dünyaya yayılacak olan ünlerinden ve onları bekleyen zorluklarla dolu bir hayattan habersizce kurulan bir müzik grubuydu. Tüm zorluklara rağmen devam eden grup 7’den 70’e herkesin hafızasına kazınacaktı… beyaz kelebekler sevil Özyurt

beyaz-kelebekler

Turgut Akyüz’ün gruba katılmasıyla profesyonel hayata geçen Beyaz Kelebekler, 1967 yılında ilk solistleri olan Ayşe Sütçü evlenip müziği bırakınca yeni solistleri Azize oldu. 1968 yılında İran Şahı‘nın davetlisi olarak sarayda 14 gün kalıp altı konser verdiler. 


beyaz-kelebekler (1)

Evet tahmin ettiğiniz o kişi doğru, Azize Gencebay… 1969 yılı sonlarında bu kez Azize, arabesk müziğinin büyük ismi Orhan Gencebay ile evlenince solist olarak Ülkü Üst‘ü aldılar. 


beyaz-kelebekler-yanarak

1970 yılında bir konser için Adapazarı‘na giderken geçirdikleri trafik kazasında Rıfat Eke, Atlan Eke ve Behzat Kutlubağ hayatını kaybetti. Geride kalanlar yoğun baskılar sonucu Beyaz Kelebekler‘i sürdürmeye karar verdi ve aralarına dört yeni arkadaşı alan grup hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde konsere çıktı.


sen-gidince-bak-neler-oldu-hababam

Beyaz Kelebekler, 1975 yılında Ercüment Ateş’in bestelediği “Sen Gidince” adlı şarkıyla Hollanda plak listelerinde bir numaraya kadar çıktı. Filmlere konu olan, dillerden düşmeyen o şarkının solistliğini ise Sevil Özyurt yaptı.


sevil-özyurt

Yıllar geçtikçe zaman onları unutturdu bizlere ve Sevil Özyurt iki hafta önce aramızdan sessizce ayrıldı. 24 Ocak günü defnedildiği ses sanatçısı Onur Akay tarafından açıklandı. Bizde bu efsane grubun dördüncü ve son solisti olarak aramızdan ayrılan Sevil Özyurt‘un tüm yakınları, sevenlerine sabırlar diliyoruz ve “Sen Gidince…” diyerek veda  ediyoruz.

Kaynak

beyaz kelebekler sevil özyurt, beyaz kelebekler sevil özyurt, beyaz kelebekler sevil özyurt, beyaz kelebekler sevil özyurt

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap