Bitcoin Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Bitcoin Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Son günlerde kimsenin ağzından düşmeyen Bitcoin ve hakkında bilmediklerinizi okumaya hazır mısınız? Öyleyse sizi aşağıya alalım.

  • Bitcoin’in 9 yaşında olduğunu biliyor muydunuz?

bitcoin

Bundan tam 9 yıl öncesiydi Bitcoin’in ortaya çıkışı. Bu noktada, “Ne 9’u la biz bi’yıldır biliyoz bunu.” diyebilirsiniz fakat yanlış duymadınız ilk Bitcoin tam olarak 3 Ocak 2009′ da üretildi. İlk kez dark web yani derin ağ olarak bilinen internetin görünmeyen yüzünde takas amaçlı kullanılan Bitcoin, bizlerin Bitcoin’i o günlerde farketmemizi güçleştirdi. Farkedenlerimizde dark web hakkında ki dedikodulardan yola çıkarak Bitcoin alım satımını yasadışı olarak gördü ve Bitcoin’den uzak durdu(Ben dahil…). Fakat gün geçtikçe ülkelerin, borsaların ve büyük şirketlerin Bitcoini tanıması, Bitcoin ile ödeme kabul etmesi ve çalışanlarının maaşlarını Bitcoin ile ödemesi ile günümüzde Bitcoin yaygın bir sanal para birimi olarak tanınmaya başlandı. Dahası, günüzmüde Bitcoin sadece gücü yetenlerin alabildiği bir sanal para birimi olmaktan çok isteyen herkesin istediği kadar alabildiği bir para birimi olarak yatırım aracı görülmeye başlanmasından beri yaygınlaşması dahada hızlandı. 


  • Bitcoin ile gerçek hayatta alınan ilk şeyin pizza olduğunu biliyor muydunuz?

bitcoin-pizza

İlk Bitcoin üretildikten 1 yıl sonra, 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz adlı abimiz 10.000 Bitcoin karşılığında 2 adet pizza sipariş etti ve dünyanın en pahalı pizzasını yiyen adam olarak tarihe geçti. Tabiki de o zamanlar da bu farkedilmedi fakat günümüzde 1 Bitcoinin 10.000 dolar civarı olduğunu göz önünde bulundurursak o günlerde alınan 2 pizzanın aslında günümüzde bir servet değerinde olduğunu görmüş oluruz. Ufak bir hesapla eğer o gün 2 pizza alınmasaydı bu gün 10.000 Bitcoin sahibi olan birinin 100 milyon dolar bir varlığı olduğunu söyleyebiliriz. Böylece  Laszlo Hanyecz abimiz o günlerde tam olarak 100 milyon dolarlık bir pizza yedi. Ufak bir not olarak 10.000 Bitcoin o zamanlarda yaklaşık 40 dolar ettiğini söyleyelim ve bu alışverişin gerçekleştiği tarihin Bitcoin dünyasında “Dünya Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmaya başlandığını ekleyelim.


  • Bitcoin’in son 1 yılda %1000 değer artışı sağladığını biliyor muydunuz?

    bitcoin-artis

İlk üretildiği günlerde herhangi bir güncel para karşılığı olmayan Bitcoin, çıkarıldığı ilk günden itibaren 1 yıl süresince 0(sıfır) dolardı ve ilk kez 18 Ağustos 2010’da 1 Bitcoin 0.74 dolar değerine ulaştı. 2017’nin başlarına kadar artışını sürdüren Bitcoin ilk kez 3 Ocak 2017’de 1000 dolar barajını aşarak 1023 dolar değerine erişti. İşte tam o zamanlar tüm dünya “Neymiş la bu Bitcoin?” sorusunu sormaya başladı ve o günlerden bu günlere Bitcoin %1000 değer artışı gösterek 10.000 dolar oldu.  Siz buna yok artık derken bundan 1 ay önce kadar Bitcoin %2000 değer artışı gösterme yolunda ilerlerken 17.700 dolar değerine ulaştı, ki bu artıştan sıkılmış olan Bitcoin bu günlerde düşüş yaşayarak tekrar 10.000 dolara geri dönüş yaptı.


  • Futbol dünyasında Bitcoin ile yapılan ilk transferin Türkiye’de gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

transfer-bitcoin-futbol

Harunustaspor, Sakarya ilimizin Akyazı ilçesi amatör lig takımlarından bir tanesi. Son günlerde Harunustaspor’u gündeme taşıyan ise Bitcoin ile ödeme yaparak oyuncu transferi yapması. Klüp başkanı Haldun Şehit 2000 TL karşılığı olan 0.0524 Bitcoin ve 2500 Türk Lirası teklif vererek Ömer Faruk Kıroğlu adlı oyuncuyu kadrosuna kattı. Böylece Türkiye’de ve hatta dünyada Bitcoin karşığında ilk futbolcu transferi yapılmış oldu.


  • 50 Cent’in yanlışlıkla Bitcoin zengini olduğunu biliyor muydunuz?

    50cent-bitcoin

2002’de çıkardığı “In da club” adlı şarkıyla hepimizin hayranlığını kazanan 50 Cent abimiz, 2014’te 5’inci stüdyo albümü olan Animal Ambition’ı piyasaya sürdü ve satın alma seçeneklerinden birine “Bitcoin ile satın al.” seçeneğinide ekledi. O günlerde Bitcoin ile albümünü satın alanlardan yaklaşık 700 Bitcoin kazandı. O günlerde 700 Bitcoin yaklaşık olarak 460 bin dolar ediyordu. 50 Cent o günlerde Bitcoinleri kabul ettiği sanal cüzdanı unuttu ve bugünlerde farkederek 8 Milyon dolar kazancın sahibi oldu.

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Tebrik ederim gençler,yazılarınızı büyük bir zevklle okuyorum ve devamını diliyorum