Cesedinden İncir Ağacı Çıkan Türk’ün 44 Yıl Sonra Fark Edilen Hikayesi

Cesedinden incir ağacı çıkan Kıbrıs Türkü Ahmet Hergüner'in cesedi 44 yıl sonra yapılan kazı çalışmaları sonrası bulundu. Her şey bir araştırmacının mağaradaki incir ağacını fark etmesi sonucu gelişti.

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan Türk’ün 44 Yıl Sonra Fark Edilen Hikayesi

Her şey Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs arasında yaşanan çatışmalarla başladı. Bundan tam 44 yıl önce, 1974 yılında çatışmalarda hayatını kaybeden Kıbrıs Türkü Ahmet Hergüne’nin cesedi bulunamamıştı. Bu zamana kadar da hiç bir ipucuna rastlanmadı… Ta ki uzmanların normalde bölgede yetişmeyen bir incir ağacından şüphelenene kadar.

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan (1)

İngiliz Medyası’nda çıkan haberlere göre Ahmet Hergüne, 44 yıl önce çıkan çatışmalarda hayatını kaybetmiş ve cesedine ulaşılamamıştı. Midesindeki tohumdan çıkan incir ağacı sayesinde cesedi bulunan Ahmet Hergüne’nin hikayesi epey ilginç. 

CESEDİNDEN İNCİR AĞACI ÇIKAN TÜRK!

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan (1)

İncir ağacının uzmanların dikkatini bu denli çekmesinin sebebi ise bölgede yetiştirilmeyen bir ağaç olması. Araştırmalara göre o gün Ahmet Hergüne yanında bir kişi ile birlikte tüneldeydi. Tünele atılan dinamit Ahmet Hergüne ve yanındaki şahsın ölmesine sebep olurken bir tohumun filizlenmesine de yol açtı. Patlama şiddetiyle açılan delikten güneş ışığı alan incir tohumu, Ahmet Hergüne’nin cesedinde filizlenmeye başladı. 

“10 Haziran Günü Yunanlar onu kaçırdı!” 

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan (4)
Kıbrıs Barış Harekatı’ndan temsili bir fotoğraf. 1974.

Cesedinde incir ağacı çıkan Ahmet Hergüner’in ablası Münur Hergüner’in söyledikleri soru işaretlerini de gün yüzüne çıkardı. Yarısı Türkler yarısı da Yunanlar tarafından oluşturulmuş 4 bin nüfuslu köyde yaşayan Hergüner Ailesi ferdi olan Ahmet Hergüner, huzursuzluklar ortaya çıkmaya başladıktan sonra Türk Mukavemet Teşkilatı’na (TMT) katılıyor ve 10 Haziran günü Yunanlar tarafından kaçırılıyor. O zamandan sonra sürekli bir iz aradıklarını söyleyen 84 yaşındaki Münur Hergüner, hiçbir ize rastlamadıklarını ve hiç böyle bir şeyin akıllarına gelmediğini belirtiyor.

AĞAÇ BİR ARAŞTIRMACININ DİKKATİNİ ÇEKTİ!

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan (12)
ARŞİV

Takvimler 2011 yılını gösterdiği sıralar bir araştırmacı dağlık alanda gezinti halindeyken mağara içinde yetişmiş incir ağacını görüyor. Bir mağarada incir ağacının nasıl yetiştiğine inanamayan araştırmacı ufak kazılar yaparak ağacı incelemek istiyor ve bazı insan kemiklerine ulaşıyor. Yetkili birimlere haber verilmesi sonucu gerekli kazılar yapılıyor ve Ahmet Hergüner’e ait olduğu anlaşılan insan kemiklerinin tamamına ulaşılıyor. Ayrıca kazılarda iki kişinin daha kemiklerine ulaşılmış.

ÖLMEDEN KISA BİR SÜRE ÖNCE İNCİR YEMİŞ!

Cesedinden İncir Ağacı Çıkan (11)
ARŞİV

Yapılan incelemeler sonucu bulunan DNA örneklerinin Ahmet Hergüner’e ait olduğu kesinleşiyor. İncir ağacının nasıl çıkabildiğinin açıklaması ise kısa bir süre önce incir yediği ve midesindeki incir tohumunun filizlendiği uzmanlar tarafından yapılmış.

Kıbrıs’da 1963 ve 1974 yılları arasında yaşanan çatışmalar sonucunda yaklaşık 200 bin kişi yerlerinden edildi. Çatışmaların son bulmasından 44 yıl sonrasında bile hala aranan 2 bine yakın kişi olduğu biliniyor.

Görsel Kaynak: EHA MEDYA
cesedinden incir ağacı çıkan adam, cesedinden incir ağacı çıkan türk, cesedinden incir ağacı çıkan ahmet hergüner

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap