reaksiyion-alkis

CNG İstasyonları, 2019 CNG Otogaz Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler

CNG istasyonları nerede? CNG nereden doldurulur? CNG pompa fiyatı nedir? CNG dönüşümü nasıl yapılır? CNG güvenli mi? Hepsi bu yazımızda!

CNG İstasyonları, 2019 CNG Otogaz Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler

Dünyanın en pahalı araçlarında yine dünyanın en pahalı yakıtlarını kullandığımız şu sıralarda CNG Otogaz konusuna bir de biz değinelim dedik. Hangi şehirde kaç tane CNG İstasyonu var, yararı nedir zararı nedir, bir tehlikesi var mı, CNG Dönüşümü nasıl yapılır ve ne kadar kâr sağlar gibi birçok soruya sizler için cevap aradık. Buyurun başlayalım.

2019 CNG İstasyonları Türkiye Geneli Güncel Liste İçin Tıkla!

 

 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Alibeyköy Mah, Atatürk Cd. No: 118, Eyüp/İstanbul 
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonuGitaş CNG – İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Deparko Sanayi 14. Parsel Başakşehir/İstanbul – Telefon: 0212 675 1258
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu Naturel Gaz – Boğazköy İstiklal Mah. Eski Edirne Cad. No: 1238 Arnavutköy/İstanbul – Telefon: 0212 683 80 25
 • Gebze CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Fevzi Çakmak Cad. No: 44 Şekerpınar/Çayırova – Telefon: 0262 658 98 74
 • Gemlik CNG Dolum İstasyonu – Skypet Socar CNG – Engürücük Mah. Engürücük Sok. No: 424 Gemlik/Bursa
 • Bursa CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Tatkavaklı Mah. Balıkesir Cad. No: 45 Mustafakemalpaşa/Bursa
 • İzmir CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Asfaltı Cad. Sütçüler Köyü/Kemalpaşa
 • Manisa CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – İstanbul Sürat Yolu, Atatürk Mah. No: 35, Selimşahlar Beldesi, Saruhanlı/Manisa 
 • Düzce CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Açık Adres Yok!
 • Düzce CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Düzce Cad. Şimşir Mah. Kaynaşlı/Düzce
 • Bolu CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Paşaköy Mah. (Yeni Terminal Yanı) Ada: 2081 Parsel: 2-3 Merkez/Bolu
 • Eskişehir CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Bursa-Eskişehir Yolu, Hisar Mah. Tepebaşı/Eskişehir
 • Ankara CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Bolu Yolu, Saray Mah. 06980 Kazan/Ankara – Telefon: 444 9 727
 • Aksaray CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Hacıkaymak Mah, Bahçesaray Sok. 68100 Selçuklu/Aksaray
 • Mersin CNG Dolum İstasyonu – Hazar CNG (Socar CNG) – Karaduvar Mah. Cumhuriyet Blv. No: 129/A Akdeniz/Mersin
 • Kayseri CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Oruçreis Mah. Ayancık Cd. No: 12, 38080 Kocasinan/Kayseri
 • Konya CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Fetih Mah. Taşoluk Sok. No: 10, 42030 Horozluhan OSB. Karatay/Konya
 • Ordu CNG Dolum İstasyonu – TEZGRUP CNG – Karapınar Mah. 1132 Sok. No: 1 Altınordu/Ordu
 • Afyon CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Veysel Karani Mah. 2. Küçük Sanayi Çarşısı, 3. Kapı Girişi, No: 156 Akçin Köyü/Afyonkarahisar
 • Antalya CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Çıplaklı Mah. 2018 Sok. No: 66 Döşemealtı/Antalya
 • Aydın CNG Dolum İstasyonu – CNG Gaz – Morallı Köyü, İstasyon Mevkii Germencik/Aydın
 • Osmaniye CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Karataş Mah. Atatürk Cad. No: 32 Toprakkale/Osmaniye

2019 CNG İstasyonları Ankara Güncel Liste İçin Tıkla!

 

 • Ankara CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Bolu Yolu, Saray Mah. 06980 Kazan/Ankara – Telefon: 444 9 727

2019 CNG İstasyonları İstanbul Güncel Liste İçin Tıkla!

 

 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Alibeyköy Mah, Atatürk Cd. No: 118, Eyüp/İstanbul 
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Gitaş CNG – İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Deparko Sanayi 14. Parsel Başakşehir/İstanbul – Telefon: 0212 675 1258
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Boğazköy İstiklal Mah. Eski Edirne Cad. No: 1238 Arnavutköy/İstanbul – Telefon: 0212 683 80 25


CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) Nedir?

CNG; Aslında hepimizin aşina olduğu, evlerde ve iş yerlerinde kullandığımız doğal gazın 2000-3600 PSİ basınca kadar sıkıştırılmış ve depolanmış halidir.

CNG Otogaz Güvenli mi?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (8)

LPG ve Benzin gibi yakıt türlerine baktığımızda CNG oldukça güvenli bir yakıt çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Tutuşma sıcaklığının diğer yakıtlara oranla yüksek olması patlama riskini oldukça aşağı seviyelere çekiyor. 

Aynı zamanda havadan daha hafif bir gaz olması sebebiyle kaçak olması halinde uçup gidiyor. Böylece olağan üstü bir durumda alev alma ihtimali de düşüyor.

CNG Otogaz Yasal Mı?

Türkiye’de araçlarda CNG Otogaz Kiti kullanımıyla ilgili herhangi bir yasak bulunmuyor. Yani bu sistem tamamen yasal ve geçmiş yıllardan bu yana hala kullanılan bir sistem.

CNG Otogaz Dönüşümü Nasıl Yapılır?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (3)

Aracınızın doğal gaz ile çalışması için yaptırmanız gereken dönüşüm LPG dönüşümüyle oldukça benzerdir. Aracınıza uygun olan kit ile yaklaşık 4-5 saat içinde tamamlanabilen bir işlemdir. Dilerseniz “CNG Sıralı Otogaz Sistemi Montajı Nasıl Yapılır?” başlıklı örnek videoyu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.


CNG Otogaz Hangi Araçlarda Kullanılabilir?

CNG Otogaz, uygun sistem takıldığı zaman neredeyse her araçta kullanılabilecek bir sistemdir. Yaklaşık 120-125 oktan olan CNG, yağ ile karışmaması sayesinde motorun ömrünü de uzatacak plan kaliteli bir yakıttır.

Dizel Araçlarda CNG Otogaz Dönüşümü Yapılır Mı?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (11)

Dizel araçlarda CNG dönüşümünü iki farklı yöntem ile yapmak mümkün. Bu yöntemlerden ilki dizel motoru modifikasyon ile tamamen CNG ile çalışan bir motor haline getirmek. İkinci yöntem iste Benzin-LPG yakıt sistemine sahip araçlarda olduğu gibi çift yakıt sistemi. Ülkemizdeki CNG İstasyonu yetersizliği sebebiyle ise genelde ikinci yöntem kullanılıyor. Bu yöntem için ise dizel aracınıza uygun bir kit ile montaj yaptırmanız yeterli oluyor. 

CNG ve LPG Arasındaki Fark Nedir?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (4)

Çoğu zaman ikisi de gaz deyip geçiştirsek de CNG ve LPG arasındaki farklar oldukça fazla. Bazılarından bahsetmemiz gerekirse:

 1. CNG, doğadaki gazın bazı işlemlerden geçirilmesiyle kullanıma sunulur. LPG, petrol damıtma ya da doğal gaz ayrıştırma işlemlerinde açığa çıkan atık bir gazdır.
 2. CNG, havadan hafiftir ve sızıntı anında çökerek birikmez. LPG, havadan ağır bir gazdır ve sızıntı anında çökerek birikir.
 3. CNG, tüm araç yakıt türleri içinde en uygun fiyatlı yakıttır. LPG‘ye oranla ortalama %35 daha ucuzdur.
 4. CNG, uygun kitlerin takılı olduğu araçlarda LPG‘ye oranla patlama ihtimali oldukça düşüktür.
 5. CNG, motor yağı ile karışmaz ve 30.000 ile 40.000 KM’de bir yağ değişimi yeterli gelecektir. LPG, motor yağının 10.000-15.000 KM’de bir değişimi gereklidir.
 6. CNG, benzinli araçlarda %65’e kadar tasarruf sağlar. LPG, benzinli araçlarda %35’e kadar tasarruf sağlar.


CNG, LPG Kiti Takılı Araçlarda Kullanılır Mı?

CNG, yoğunluk, yapı ve oktan bakımından LPG’den farklı bir gazdır. LPG Kiti takılı bir araçta CNG kullanmak kesinlikle yanlış ve tehlikeli bir seçenek olacaktır.

LPG Yakıt, CNG Kiti Takılı Araçlarda Kullanılır mı?

Bir üst başlıkta da dediğimiz gibi CNG Kiti takılı araçlarda da LPG kullanmak kesinlikle yanlış ve tehlikeli bir durumdur.

CNG Otogaz Dönüşümü Yapan Firmalar

Türkiye genelinde LPG dönüşümü yapan birçok firma aynı zamanda CNG dönüşümü de yapmakta. Bu firmalar ülke genelinde şubeleri olan kurumsal firmalarla birlikte yerel firmalar da olabilmekte. Tabii ki markadan önce önemli olan bu konuda deneyim sahibi bir usta ile çalışmak. 

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (1100)

Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında olan Lavato, BRC, Atiker ve Prins her araca uygun şekilde CNG kitleri üretmekte ve montajını yapmakta. Ülkemizde pek yaygın olmaması sebebiyle adlarını hep LPG Sistemleri ile duyduğumuz bu markalar ayrıca bir çok markanın fabrika çıkışı olarak CNG’li ürettiği araçlarına da CNG Kiti sağlamakta.


2019 CNG Otogaz Dönüşüm Fiyatları

Tabii ki markadan markaya değişiklik gösteren fiyatlara baktığımızda net bir fiyat vermek mümkün değil. Ama ortalama bir fiyat vermek gerekirse Dizel ve Benzinli araçlar için geçerli olmak üzere CNG Kiti için ortalama 2000 TL – 5000 TL arasında bir meblağ ödemeniz gerekiyor. 

Lavato Sıralı Otogaz Sistemleri‘nin 2018 CNG Dönüşüm fiyatları için verdiği liste ise şu şekilde:

CNG Otogaz Yakıt Tüketimi Nedir?

Yakıt tüketimi hesaplarken çoğu zaman litreyi kullanıyoruz ama CNG bu noktada biraz kafa karıştıracak. Çünkü CNG için ölçü birimi olarak metreküp kullanılıyor.

Yanma sonucu çıkardıkları enerjiye göre hesap yapacak olursak:

1 m3  CNG = 1,05 lt Benzine
1 m3  CNG = 1 lt Motorine
1 m3  CNG = 1,3 lt LPG’ye eşdeğerdir.

Bu durumda CNG kullanımı:

Benzinli araçlarda %60’a kadar, Dizel araçlarda %30’a kadar, LPG’li araçlarda ise %25-30’a kadar yakıt tasarrufu sağlar.

CNG Otogaz Fiyatı Nedir? (m³)

CNG’nin pompa fiyatı ile ilgili maalesef güncel bir bilgi bulunmamakta. Şehrinizde CNG dolumu yapan bir istasyondan bilgi alabilirsiniz. Fakat ufak bir hesaplamayla da tahmini fiyata ulaşmak mümkün olabilir. 

Şu an 100 KM’de 7 Litre Benzin tüketen bir araç, 100 KM’yi 50 TL ile gitmekte. Bu araca CNG Sistemi taktığımızı düşünürsek, 100 KM mesafeyi 6,5 m³ CNG ile gidecektir. CNG, Benzinden ortalama %60 hesaplı kabul edersek 6,5 m³ CNG fiyatı yaklaşık 20 TL olacaktır. Buna göre CNG’nin ortalama m³ fiyatı ise 3.1 TL olacaktır.  Bizim tahminlerimiz ise şuan ortalam 3.30 TL civarında olduğu.

Türkiye’deki CNG Otogaz Dolum İstasyonları Nerede?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (15)_640x281

CNG İstasyonları Türkiye genelinde maalesef pek de yaygın şekilde açılmamış durumda. Bu sebeptendir ki CNG kullanımı da aynı oranda yaygın hale gelememekte. CNG Otogaz’ın araçlarda kullanılmasının maddi olarak avantaj sağladığı konusunda hem fikiriz. Fakat CNG İstasyonu kurulumu konusunda maliyet hesapları ve kar marjı düşünüldüğünde ise işletmeler yıllardır biraz uzak durmakta. Bu konuda kesinlikle haklılar da aslında. Baktığınızda azınlık sayıdaki CNG Otogaz kullanan araçlar için 84 vilayette birer CNG İstasyonu açmak, bu sektörü daha tam anlamıyla canlandırmadan geri öldürmek demek. 

Ama merak edilecek bir durum yok, işler iyiye gidiyor. 2017 yılında çıkan yeni yasa düzenlemesiyle artık altyapıya uzak olan kara yollarındaki CNG İstasyonları için özel taşıtlar ile CNG Otogaz nakli yapılabilecek. Yani LPG nakli yapan tankerler ile aynı mantık diyebiliriz. Fakat bu durum ucuzluğu ile nam salmış CNG’nin fiyatına da elbette etki edecektir. Bizden söylemesi…

Gelelim Türkiye genelinde bulunan CNG dolumu yapan istasyonlara. Şimdiden belirtelim bu istasyonlar belirli bir tarihte güncellenmiş ve bazıları şu an CNG Otogaz satışını durdurmuş olabilir. Lütfen önceden arayarak bilgi alınız! CNG nerede doldurulur? Buyurun aşağı alalım sizleri.

 • CNG İstasyonları 2019 Güncel Liste!

 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Alibeyköy Mah, Atatürk Cd. No: 118, Eyüp/İstanbul 
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonuGitaş CNG – İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Deparko Sanayi 14. Parsel Başakşehir/İstanbul – Telefon: 0212 675 1258
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu Naturel Gaz – Boğazköy İstiklal Mah. Eski Edirne Cad. No: 1238 Arnavutköy/İstanbul – Telefon: 0212 683 80 25
 • Gebze CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Fevzi Çakmak Cad. No: 44 Şekerpınar/Çayırova – Telefon: 0262 658 98 74
 • Gemlik CNG Dolum İstasyonu – Skypet Socar CNG – Engürücük Mah. Engürücük Sok. No: 424 Gemlik/Bursa
 • Bursa CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Tatkavaklı Mah. Balıkesir Cad. No: 45 Mustafakemalpaşa/Bursa
 • İzmir CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Asfaltı Cad. Sütçüler Köyü/Kemalpaşa
 • Manisa CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – İstanbul Sürat Yolu, Atatürk Mah. No: 35, Selimşahlar Beldesi, Saruhanlı/Manisa 
 • Düzce CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Açık Adres Yok!
 • Düzce CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Düzce Cad. Şimşir Mah. Kaynaşlı/Düzce
 • Bolu CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Paşaköy Mah. (Yeni Terminal Yanı) Ada: 2081 Parsel: 2-3 Merkez/Bolu
 • Eskişehir CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Bursa-Eskişehir Yolu, Hisar Mah. Tepebaşı/Eskişehir
 • Ankara CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Bolu Yolu, Saray Mah. 06980 Kazan/Ankara – Telefon: 444 9 727


 • Aksaray CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Hacıkaymak Mah, Bahçesaray Sok. 68100 Selçuklu/Aksaray
 • Mersin CNG Dolum İstasyonu – Hazar CNG (Socar CNG) – Karaduvar Mah. Cumhuriyet Blv. No: 129/A Akdeniz/Mersin
 • Kayseri CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Oruçreis Mah. Ayancık Cd. No: 12, 38080 Kocasinan/Kayseri
 • Konya CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Fetih Mah. Taşoluk Sok. No: 10, 42030 Horozluhan OSB. Karatay/Konya
 • Ordu CNG Dolum İstasyonu – TEZGRUP CNG – Karapınar Mah. 1132 Sok. No: 1 Altınordu/Ordu
 • Afyon CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Veysel Karani Mah. 2. Küçük Sanayi Çarşısı, 3. Kapı Girişi, No: 156 Akçin Köyü/Afyonkarahisar
 • Antalya CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Çıplaklı Mah. 2018 Sok. No: 66 Döşemealtı/Antalya
 • Aydın CNG Dolum İstasyonu – CNG Gaz – Morallı Köyü, İstasyon Mevkii Germencik/Aydın
 • Osmaniye CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Karataş Mah. Atatürk Cad. No: 32 Toprakkale/Osmaniye

Ankara’da CNG Otogaz Dolum İstasyonları Nerede?

Ankara’da şuan maalesef sadece bir tane CNG Dolum İstasyonu bulunmakta.

 • Ankara CNG Dolum İstasyonu – Socar CNG – Ankara Bolu Yolu, Saray Mah. 06980 Kazan/Ankara – Telefon: 444 9 727

İstanbul’da CNG Otogaz Dolum İstasyonları Nerede?

İstanbul’un çeşitli yerlerinde toplamda üç tane CNG Dolum İstasyonu bulunmakta.

 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu – Naturel Gaz – Alibeyköy Mah, Atatürk Cd. No: 118, Eyüp/İstanbul 
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonuGitaş CNG – İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Deparko Sanayi 14. Parsel Başakşehir/İstanbul – Telefon: 0212 675 1258
 • İstanbul CNG Dolum İstasyonu Naturel Gaz – Boğazköy İstiklal Mah. Eski Edirne Cad. No: 1238 Arnavutköy/İstanbul – Telefon: 0212 683 80 25


Evdeki Doğalgaz Sayacından CNG Otogaz Dolumu Yapılabilir Mi?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (13)

Teknik bir bilgi olarak bunu merak ediyorsanız elbette mümkün. Tabii ki burada nasıl yapabileceğinizi anlatmayacağız ama 5 yaşındaki bir çocuk bile konu hakkında biraz bilgi sahibi olsa yapılabileceğini anlayabilir diye düşünüyorum. Ayrıca bir kaç sene öncesine kadar bir abimiz bu olayı denemiş ve güzelce de bir düzenek kurmuş… 

Bkz: Arabasının Deposunu “Evden” Dolduran Adam

CNG Otogaz kullanımının yaygınlaşma hızının yüksek seviyelerde beklendiği dönemlerde 2010-2011 yıllarında çoktan evden dolum sisteminin getirileceği ve devlet tarafından bunun destekleneceği düşünülüyordu. Fakat ne yazık ki rağbet görmeyen CNG Otogaz, bu hayalleri de beraberinde götürüp gitti. Şu an sadece Türkiye genelinde halihazırda bulunan 23 istasyondan CNG dolumu yapabilirsiniz.

Fakat kesinlikle uyarıyoruz kendi yapacağınız ya da hazır alacağınız bir düzenek ile kesinlikle ev veya iş yeri doğal gaz hattından dolum işlemi yapmayınız!

Ev Tipi CNG Dolum İstasyonu Yasal Mı?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (15)_5_640x450 (1)

Hayır. Ev tipi; CNG Dolum İstasyonu, CNG Dolum Tesisi ya da CNG Kompresör’ü bir çok ülkede kullanıma sunulsa da bizim ülkemizde kesinlikle yasal bir yöntem “değildir.” Tüm isimlerini sayıp uyardık ki o yasal değil ama bu yasaldır belki deyip yanılma olmasın! 🙂 Ayrıca amatör ev tipi istasyonların kurulması halinde basınç yeteri kadar yüksek olmadığı için deponuzu doldurmanız saatler sürecektir.


CNG Otogaz LPG’den Güvenli Mi?

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (5)

Yukarıdaki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi CNG havadan daha hafif bir gazdır ve kaçak anında uçup gider. LPG ise havadan ağır bir hava olduğu için zeminde birikir. Tutuşma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca kaza anında CNG’nin patlayarak alev alma olasılığı LPG’ye göre çok daha düşüktür.

Bakıldığı zaman gerekli önlemler ve doğru kullanılması durumunda CNG ve LPG’de gayet güvenli yakıt türleridir. Fakat illa bir karşılaştırma istenirse CNG, LPG’den daha güvenlidir diyebiliriz.

CNG Otogaz Avantajları Neler?

 • LPG’nin aksine dizel araçlarda da CNG Sistemi uygulanabilir.
 • Benzinli araçlara göre yaklaşık %65, Dizel araçlara göre yaklaşık %30 ve LPG’li araçlara göre de yaklaşık %25-%30 yakıt tasarrufu sağlar.
 • Çevreyi ve doğayı etkileyen kötü gaz salınımı yapmaz. Karbonmonoksit içermez ve fosil yakıtlar arasında en çevreci olanıdır. 
 • Motora direk gaz olarak girer. Kış aylarında en soğuk havalarda bile çalışmama ihtimalini minimuma indirir.
 • Diğer yakıtların içerdiği katkı maddelerinden içermez. Motorda kalıntı bırakmaz ve bu şekilde motorun ömrünün uzun olmasını sağlar. 
 • Normalde 10.000-15.000 Km dolunca periyodik olarak değişmesi gereken motor yağları, CNG ile karışmayacağı için 40.000-45.000 Km doluncaya kadar değişim istemez. (Farklı durumlar haricinde.)
 • Yaklaşık 125 oktan değerindedir ve bu değer benzinden hemen hemen 30 oktan daha fazladır. Oktan değerinin fazla olması daha verimli bir yakıt olduğunu gösterir. Uyumlu bir CNG Kiti takılı benzinli araç, benzinle kullanımına göre daha çok performans alacaktır.


CNG Otogaz Dezavantajları Neler?

 • LPG’nin aksine daha ağır ve geniş yer kaplayan depoları vardır.
 • Deponun araca eklenen ağırlığı sebebiyle beklenen verimin altında bir verim alınabilir, fren mesafeleri değişebilir.
 • Diğer yakıtların aksine, tek depo ile 150-250 Km menzili vardır. (Binek araçlar için ortalama değerlerdir. Otobüs, Pick-UP, SUV, Transit gibi araçlarda değişiklik gösterebilir.)
 • CNG Otogaz satışını yapan marka çeşitliliği yoktur. Tercih sayınız 2-3 markadan ibarettir.
 • Türkiye genelinde yaklaşık 23 farklı noktada CNG Dolum İstasyonu vardır ve aynı şehirde olanları hariç tutarsak bir depo CNG ile diğer istasyona ulaşmak bile çok zordur. (Örn. Ankara İstasyon ile Aksaray İstasyon arası ulaşımda 1 depo CNG yeterli gelmeyecektir.)
 • Birçok yerde kolay şekilde LPG arızası ile ilgilenecek yetkili kişi bulunabilirken CNG arızası ile ilgilenen yetkili kişi bulmak pek kolay olmayacaktır. (Bkz. Konuda uzman ve deneyimli, yetkili.)

Fabrika Çıkışı CNG’li Araç Var Mı? 

Dünya geneline baktığımız zaman Natural Gas Vehicles örgütünün 8 Temmuz 2018 istatistiklerine göre şuan dünya üzerinde yaklaşık 26 Milyon araç CNG Otogaz kullanıyor ve toplamda da 30 Bini aşkın CNG Dolum İstasyonu bulunuyor. Tabii ki bunların içinde -farklı ülkelerde üretilen- fabrika çıkışı CNG’li araçlar görmek de mümkün. Ülkemizde CNG’nin yaygın olmaması sebebiyle bu araçlar nadir bulunsa da dünya çapında oldukça rağbet gördüğü söylenebilir. Birkaçından bahsedelim. 

SEAT İbiza 2017

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (2)
Fabrika çıkışı CNG’li olarak üretilmiş SEAT İbiza, 2017

Örneğin geçtiğimiz Nisan ayında SEAT Başkanı, CNG kullanımı için 100 yeni mühendis istihdam ettiklerini ve Volkwagen Grubu için yeni teknolojiler geliştireceklerini açıkladı. Bir Teknoloji Merkezi kurmayı hedeflediklerini belirten başkan, “Bizler bunun öncüleri olmak istiyoruz ve bunu başaracağımıza eminiz.” şeklinde konuştu.

SEAT Arona, 2018

Aslında CNG’li araç üretim piyasasında öncü SEAT Grubu diyebiliriz. Öyle ki dünyanın ilk CNG Otogaz kullanan SUV aracını şu sıralar tanıttılar bile. Karşınızda CNG Teknolojisi’ne sahip yeni SEAT Arona:

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (1)
Fabrika çıkışı CNG’li olarak üretilmiş SEAT Arona, 2018


AUDİ A4 Avant ve A5, 2017

Audi Grubu’na gelecek olursak bizi fabrika çıkışı CNG’li A4 Avant ve A5 karşılıyor. Aradığımız kan belki de bu diyebilirsiniz ama bu araçları ülkemizde görmek pek de kolay olmayacak gibi. Öyle ki Audi bu araçlarında 2 litrelik TFSI motor kullanıyor. Vergiler hesaba katıldığı zaman da bu araçta CNG kullanılması kâr değil keyif sayılıyor…

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (7)
Fabrika çıkışı CNG’li olarak üretilmiş AUDİ A4 Avant ve A5, 2017

HYUNDAİ Santro, 2018

Yeni ve mütevazi bir araç olsun diyenler için güzel haber Hindistan’dan geldi! Hyundai Grup Hindistan’da yaptığı tanıtımda yeni modeli olan ve CNG Yakıt Sistemi’ne sahip Santro modelini tanıttı. 1.1 litrelik 4 silindir bir motora sahip olan Santro, özellikle küçük araç sevenlerin kalbini çalacak bir tasarıma sahip. Sıkı durun! Doğrulanan şirket verilerine göre bu araç Türkiye şartlarında 100 Km’de yaklaşık 8 TL yakıt tüketiyor!

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (15)_640x1_640x380
Fabrika çıkışı CNG’li olarak üretilmiş HYUNDAİ Santro, 2018

CNG Otogaz Kullanımı Neden Yaygınlaşmadı?

Peki CNG Otogaz neden yaygınlaşmadı? Öyle ya elimizde buna yetecek kadar teknoloji var, doğal gaz var, yatırıma hazır belediyeler ve şirketler var ama neden talep yok? Çarklar aslında gayet basit bir düzende dönüyor arkadaşlar. Özellikle bizim kültürümüzde ve insanımızda -kesinlikle küçümsemek için söylemiyorum- önce birkaç kişi denesin de bir görelim, buna da zam gelir, istasyonlar kapanırsa ne yaparız gibi endişeler oluşuyor en başta. Haklı bir endişe de zaten. Dünyanın en pahalı araçlarında en pahalı yakıtlarını kullanan ve “Ev mi alsam araba mı?” ikileminde kalınabilen bir coğrafyadayız. Kimse emeğini “Bir deneyelim olursa olur olmazsa olmaz.” gibi bir söylemle riske atmak istemez ve atmaz da.

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (1)

Bu duruma ek olarak devlet teşviki, konu hakkında bilgilendirmeler ve iç pazarda çeşitlenme de gerçekleşmediği için hevesi olanın da kursağında kalmış durumda. 1990‘ların başından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi‘ne ait CNG ile çalışan EGO Otobüsleri ya da 2000‘lerin başından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait CNG ile çalışan İETT Otobüsleri de bu durumu kurtarmaya yetmemiştir. 

Öyle ki hala dikkatsizlik ve diğer insanları düşünmeden sorumsuzca araç kullanmak gibi sebeplerle oluşan kazalarda trafikte can veren insanlarımız var. Bu durumda çoğu insan LPG’ye bile tam alışamamışken CNG daha da uzak gelmiyor değil insana. 


Aktif Olarak CNG Kullanan Ülkeler

cng-nedir-cng-otogaz-donusumu-fiyat-2018-ev-tipi-cng-dolum-istasyonu (15)_640_640x384
CNG Dönüşümü yapılmış bir HONDA Civic, 2012

Yeniden Natural Gas Vehicles örgütü istatistiklerine baktığımız zaman aktif şekilde CNG Otogaz kullanımı gösteren 15 ülke var. Tabii ki daha çok ülkede kullanım devam ediyor fakat aktif kullanan ülke statüsüne giren 15 ülkeyi sizler için derledik. 

 1. Çin, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 6 Milyon
 2. İran, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 4,5 Milyon
 3. Hindistan, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 3 Miyon
 4. Pakistan, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 3 Milyon
 5. Arjantin, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 2 Milyon
 6. Brezilya, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 1,8 Milyon
 7. İtalya, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 1 Milyon
 8. Özbekistan, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 800 Bin
 9. Kolombiya, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 570 Bin
 10. Tayland, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 470 Bin
 11. Ermenistan, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 300 Bin
 12. Bolivya, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 350 Bin
 13. Peru, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 260 Bin
 14. Bangladeş, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 220 Bin
 15. Corciya, CNG Otogaz Kullanan Araç Sayısı: 80 Bin

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap