reaksiyion-alkis

Çukur’un İdris Babası Gerçek Hayatta Kim? Şaşırtıcı 5 İpucu!

Çukur’un İdris Babası Gerçek Hayatta Kim? Şaşırtıcı 5 İpucu!

Çukur, son zamanlarda büyük bir kitlenin izlediği ve senaryosu Gökhan Horzum‘a ait olan bir televizyon dizisi. Senaryoya göre İstanbul da bulunan Çukur, suçla özdeşleşmiş ve kontrolün Koçovalı Ailesi‘nde olduğu bir mahalledir. Yalnız diğerlerinden farklı olarak bir kaç kuralları vardır ve bunlardan biri de uyuşturucuya kesinlikle karşı olmalarıdır. çukur idris gerçekte kim,

ViBio adlı Youtube Kanalı’nın varsayımına göre sevilen dizi Çukur‘un başındaki İdris Koçovalı‘nın esinlenildiği kişi İdris Özbir, namı diğer Kürt İdris!

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir


1937 yılında Kars’da dünyaya gözlerini açan İdris Özbir daha sonraları İstanbul’a yerleşti ve Aksaray da komi olarak hayata adımını attı. Yıllar yavaş yavaş, ezilenlerin ve işçi sınıfının babası olarak da anılan Kürt İdris‘e ününü ve gücünü getirecekti. 

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir


Her şey Çukur dizisindeki en baştan beri düşünülen ipuçlarına bağlıydı ve çarklar yavaş yavaş yerine oturdu. Bakıldığında İdris Koçovalı, ünlü kabadayı Kürt İdris‘in senaryoya aktarılmış hayatını canlandırıyordu. İşin daha şaşırtıcı olan kısmı ise İdris Özbir‘in oğlu, Esra Erol’un eşi olan Ali Özbir de söylenenleri doğruladı fakat bu olaylardan kimsenin haberi olmadığını ve senarist Gökhan Horzum‘un nasıl haberi olduğunu merak ettiğini söyledi. Şimdi gelin o ipuçlarına beraber bakalım! Amaannnn unutmadan söyleyelim burdan sonra yoğun bir spoiler bombardımanı olacak!


1. Kürt İdris’in hapishanede iki oğlancıyı bıçaklaması.

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

  • Anlatılanlara göre Kürt İdris cezaevindeyken iki oğlancıyı bıçaklamıştır.
  • Çukur dizisinin ilk bölümünde de hatırlarsanız İdris Koçovalı‘nın oğlu Kahraman, sübyancı bir adama ceza veriyordu.

2. Kürt İdris’in namının yayılması.

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

  • 1962 yılında cezaevinden çıkan İdris Özbir, Beyoğlu’nda oluşturduğu racon ortamı ile kumar oynatmaya başlamış ve kendine bir yuva kurmuştur. 1970‘li yılların başında İdris Özbir işlerini büyütmüş ve arazi, inşaat, arsa piyasasına el atmıştır. Bunun sonucunda Kürt İdris lakabı ile İstanbul‘un en önemli kabadayılarından biri olmuş.
  • Çukur dizisinde, Selim’in şimdilerde bir kumarhane açma planı ortaya çıktığında İdris, Paşa ve Emmi karakterlerinin “Eski günlerdeki gibi.” diyerek bu isteği onayladığı görülmekte. Ayrıca mahalledeki neredeyse her arazi ve binalar tüm mahalleye babalık yapan İdris Koçovalı‘ya aittir. Senaryoya göre 1970‘li yıllarda kırsaldan gelen insanlar mahalleye yerleşmiş ve İdris Baba‘nın namı bu şekilde yürümüştür. 

3. Kürt İdris uyuşturucu ve fuhuşa karşı çıkmıştı.

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

  • İdris Özbir, uyuşturucu ticareti ve fuhuşa kesinlikle karşı çıkmıştı.
  • Çukur dizisinde mahalleye uyuşturucu sokulması, kullanılması kesinlikle yasak. Koçovalılar‘ı zoraki ikna edip mahallede uyuşturucu üretmeye çalışan Vartolu Sadettin karakteri ise hiç bir zaman başarılı olamamış ve karşısına hep bir engel çıkmıştı.

4. Kürt İdris’in gazinoya, Bülent Ersoy’u dinlemeye gitmesi.

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

  • Bir gün İdris Özbir gazinoya gitmiş ve Bülent Ersoy’un sahnesini izlemişti. O gün, İdris Özbir gazinodayken polis baskını olduğu ve Bülent Ersoy‘un Kürt İdris‘e, “Silahın varsa ver ben saklayayım” dediği bilinmekte.
  • Hatırlarsanız geçmiş bölümlerde Bülent Ersoy konuk oyuncu olarak Çukur dizisine katılmış ve İdris Koçovalı ile olan dostluğu dikkat çekilmişti. İşte İdris Özbir ile Bülent Ersoy arasında da böyle bir dostluk olduğu söylendi. 

5. Kürt İdris, İbrahim Tatlıses’i himayesine almış ve diğer kabadayılarla tanıştırmıştı. Ayrıca Yılmaz Güney ile de sıkı bir dostluğu vardı.

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

  • Zamanında İdris Özbir, kumarhanede bir oyun düzenlemiş ve Çukur dizisinde 8. Bölümde Koçovalılar‘ın yaptığı gibi elde edilen geliri dostu Yılmaz Güney için ayırmıştır. 

idris-kocovali-kimdir-idris-ozbir

İdris Özbir namı diğer Kürt İdris, 2002 yılında akciğer kanseri ile olan savaşına yenik düşmüş ve hayatını kaybetmiştir.


çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim, çukur idris gerçekte kim

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap