-de / -da Ekleri Nasıl Yazılır? 4 Kuralda Öğretiyoruz!

-de / -da Ekleri Nasıl Yazılır? 4 Kuralda Öğretiyoruz!
1

de da eki nasıl yazılır

de-da-nasil-yazilir-kolay

Hangimiz yaşamadık ki bu durumu? O -de/-da yanlış yazıldı mı bittin kardeşim… Baban olsa tanımaz seni. Hani bırak Köpek Balığı ile askerlik arkadaşı gibi fotoğraf çekinmeyi ağzınla Pirana tutsan affedilmezsin. Neyse ki hemen uyaran stalker dostlarım var dersin ama onlar da yetmez çoğu zaman. Ee neden en basit yöntemiyle öğrenmiyoruz bu belalı -de/-da eklerinin yazımını? 


de-da-eki-nasil-yazilir

  • 1. Kural:

Bizim bildiğimiz bu -de/-da eklerinin aslında sadece 2 anlamı var. Onlar da “dahi” anlamındaki ve “bulunma” anlamındaki olarak ikiye ayrılıyor. Gayet basit!


  • 2. Kural: 

Kurduğumuz cümledeki -de/-da ekini çıkardığımızda sadece biraz bozuluyor ve cümle yine aynı anlama geliyorsadahi” anlamı vardır ve bu bir bağlaçtır. Bağlaç olma durumunda -de/da eki ayrı yazılır.

“Akşam da oldu, bugün bende kalsana?” 

Yukarıdaki cümle doğru şekilde yazıldı. Şimdi inceleyecek olursak önce ilk -da ekini kaldıralım. 

“Akşam oldu, bugün bende kalsana?” 

Gördüğünüz gibi cümle biraz bozuldu ama yine aynı anlama geliyor. Yani -da bir bağlaç ve ayrı yazılır.


  • 3. Kural: 

Kurduğumuz cümledeki -de/-da ekini çıkardığımızda cümle bozuluyor ve anlamını kaybediyorsa bulunma” anlamı vardır ve bu bir hal ekidir. Hal eki olma durumunda -da/-de eki birleşik yazılır. 

“Akşam da oldu, bugün bende kalsana?”

Yukarıdaki cümlede şimdi de -de ekini kaldıralım. 

“Akşam da oldu, bugün ben kalsana?” 

Gördüğünüz gibi cümle bozuldu ve anlamını kaybetti. Yani -de bir hal ekidir ve her zaman birleşik yazılır.


  • 4. Kural:

Özel isimlere gelen -de/-da ekinin her zaman kesme işareti (‘) ile ayrılarak yazıldığını sanıyoruz çoğumuz ama;

“Aytekin de gelmiş, gördün mü?”

özel adlara gelen -de/-da ekleri her zaman ayrı yazılır. 


  • BONUS:

Ben hala anlamadım, nasıl çözeceğim bu işi?” diyenler için de BONUS bir bilgimiz var. Cümledeki -de/-da ekini kaldırıp “bile” kelimesi koyduğunuz zaman;

Cümle anlamını kaybediyorsa: -de/-da birleşik yazılır.

Cümle sadece biraz değişiyor, yine aynı anlama çıkıyorsa: -de/-da ayrı yazılır.


de-da-nasil-yazilir

Tebrikler!

Artık korkmadan gönül rahatlığıyla selfiler paylaşabilirsin! Selfilerle beraber yazımızı da paylaşmayı unutma olur mu? Ama daha bitmedi. Senin için bu makalenin içine -de/-da ekleriyle ilgili bir yazım hatası bıraktım. Bulduğun yazım hatasını ve iletişim bilgilerini info@harbimila.com adresine ulaştırman durumunda senin için ufak bir süprizim var! Hadi başlıyoruz!

de da eki nasıl yazılır, de da eki hangi durumlarda ayrı yazılır, de da eki hangi zamanlarda ayrı yazılır, de da eki konu anlatımı, de da eki dil bilgisi, bağlaçların ayrı yazımı, bulunma hal eki, dahi anlamındaki ekler, de da ekleri, de da eki nasıl yazılır, de da eki nasıl yazılır, de da eki nasıl yazılıri de, de da eki nasıl yazılır

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap