reaksiyion-alkis

Dinozorlar Hakkında Birbirinden İlginç 10 Bilgi

Dinozorlar Hakkında Birbirinden İlginç 10 Bilgi
1

Dinozorlar, 150 milyon yıl kadar dünyaya hükmetmiş canlılardır. Bulunan fosillerden ve kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla dinozorlar, yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon yıl önce görüldüler. Baskın teoriye göre ise 65 milyon yıl önce bu büyük türün nesli, dünyaya çarpan meteorun yarattığı etki sebebiyle tükenmiştir. Bu yazımızda dünya üzerinde 150 milyon yıl kadar hüküm sürmüş dinozorlar hakkında birbirinden ilginç 10 bilgiyi sizler için derledik.

1. ”Dinozor” İsmi

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-korkunç-kertenkele

Dinozor, Yunancada “korkunç” “kertenkele” anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Bunun nedeni, geçmişte bilim adamlarının dinozorları bir cins kertenkele sanmalarıdır. Kelime ilk olarak 1841 yılında Paleontolog Richard Owen tarafından söylenmiştir.

2. Kana Mı Susamışlardı, Ota Mı?

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-otçul-dinozorlar

Dinozorların çok büyük bir bölümü otçul canlılardır. Jurassic Park, The Giant Behemoth gibi filmlerde kana susamış birer canavar olarak karşımıza çıkartılan Dinozor türünün az bir bölümü etçildir. Tam tersi olması beslenme açısından oldukça büyük çelişkiler ortaya çıkarırdı. Çünkü doymaları için otobüs boyutlarında otu yemesi gereken dinozorlar, etçil olsalardı kısa sürede birbirlerini yiyecekler ve nesillerini tüketen meteora ve volkanik faaliyetlere gerek kalmadan tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alacaklardı.

3. Peki Ana Vatanları Neresiydi?

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dinozor-fosili

Yeryüzünde en çok dinozor fosili bulunan yer Amerika Kıtası’dır. 2. vatanları ise Çin’dir. Amerika Kıtası’nda ve Çin’de birçok dinozor fosili bulunması, bu canlıların ana vatanlarının Amerika Kıtası ve Çin olduğunu doğruluyor. Ayrıca bulunan dinozor fosilleri ve dinozorlarla ilgili çoğu bilgiye neredeyse son 200 yıl içinde ulaşılmıştır. Bulunan bu kalıntıların ilki 1787’de Amerika’nın New Jersey kentinde, Woodbury Creek denilen yerdeki akarsu kıyısında yüzeye vurmuş kocaman bir uyluk kemiğidir. Kemik, ülkenin ileri gelen anatomi bilgini Dr. Caspar Wistar’a gönderildi ve Wistar o sonbahar Philadelphia’daki Amerikan Felsefe Demeği’nin bir toplantısında bu kemiği tanımladı. Ne yazık ki Wistar kemiğin önemini anlayamamıştı. Kemik o kadar az ilgi çekti ki, bir depoya atılıp kaderine terk edildi ve sonunda kayıplara karıştı. Böylece yeryüzünde bulunan ilk dinozor kemiği, kaybedilen ilk dinozor kemiği unvanını da kazanmış oldu.

Bulunan bu ilk dinozor kemiğine yeterli önemin verilmemesine rağmen bilim insanları, kendilerinden öncekilerin yaptıkları hataları yapmadılar. Kim bilir belki kendilerinden öncekilerin yaptıkları hataları yapsalardı, şuan bu yazıyı okuyamayacaktınız. Hatta daha kötüsü, Jurassic Park serisi çekilemeyecekti! Daha kötü ne olabilir ki?

4. Bir Dinozorla Karşılaşsak Kaçabilme İhtimalimiz Nedir?

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-trex

Filmlere konu olan devasa dinozorlar bile sanılandan çok daha hızlı hareket ediyor olabilir. Örneğin, Compsognathus üzerinde yapılan bilgisayar analizleri, saatte 65 kilometre hıza ulaşabildiği ve bu sebeple, bilinen en hızlı dinozor olduğunu gösteriyor. Bu dinozordan 6 kat daha büyük olan Tyrannosaurus Rex’in ise saatte 29 kilometre hızla koşabildiği düşünülüyor. Bilinen en hızlı insan koşu hızının saatte 44.72 kilometre olduğu düşünülürse, bir T-rex’ten kaçma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır diyebiliriz. Sonuç olarak bir dinozorla karşılaştığınızda kaçma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bunun yanında bir dinozorla karşılaşma ihtimaliniz ise yoktur. Yani umarım yoktur!

5. En Büyük Dinozorlardan Biri: Argentinosaurus!

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-argentinosaurus

Her ne kadar otçul olsa da bu dev dinozor inanılmaz boyutlardaydı. 100 Afrika fili ağırlığına çıkabilen dinozor, (Afrika filleri 1 tondan daha ağırdır) 40 metreye yakın uzunluğu ile 4 otobüs uzunluğunda ve 21 metre yüksekliğinde (6 katlı bir bina) idi. Saldırı şekli ise boyutlarına uygun bir şekilde; ön iki ayağını havaya kaldırıp başka bir dinozoru ezmek şeklindeydi.

6. Akşam yemeğimiz: “Kaya”

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-büyük-dinozorlar

Bu devasa arkadaşların çok büyük kayaları yuttukları düşünülmektedir. Çünkü bu kayaların, dinozorların karnında kalarak yiyecekleri öğüttüğü düşünülmektedir. Dinozor Bey! 75 kuruş farkla kayanızın yanına 6’lı çakıl taşı ister miydiniz efendim?

7. Küçük Dinozorlar Da Vardı Tabi

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-küçük-dinozorlar

Neredeyse her şeyi yiyebilen devasa dinozorların yanında boyları neredeyse bir tavuk kadar olan dinozorlar da bulunmaktaydı. Gördüğünüz anda, “Jurassic Park’a çevirdiniz lan! Ne devirmiş arkadaş? Yok mu şöyle gelişkin canlı kardeşim?” diyebileceğiniz kadar küçük olan bu dinozorlar, hayatlarını büyük dinozorlardan kaçarak, yem olmamak için uğraşarak geçiriyorlardı. Bilinen en küçük dinozorun, yaklaşık olarak 10 cm civarında olduğu tespit edilmiştir.

8. Dünya Üzerinde Yeniyiz Aslında

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dünyanın-oluşumu

Dünyanın varoluşundan buyana olan süreyi 24 saat olarak varsayarsak, yaşam saat 22:24’te, dinozorların yok oluşu saat 23:41’de ve insanoğlunun tarihi saat 23:58’de başlamış olacaktır. Sandığımız kadar eski değiliz aslında! Yani dinozorlar gideli 20 dakika bile olmadı daha. Fosiller hâlâ sıcak, fazla uzaklaşmış olamazlar!

9. Kaç Farklı Dinozor Türü Vardır?

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dinozor-türleri

Yeryüzünde yaklaşık 850 farklı dinozor çeşidi yaşamıştır.Bütün bunların içinde Iguanodon, ilk isim verilen dinozordur. Iguanodon’un fosili 1923 yılında İngiltere’nin Sussex şehrinde bulunmuştur. En uzun isime sahip olan dinozor fosili ise Çin’de bulunmuştur. O arkadaşın adı, Micropachycephalosaurus’tur. Random gülüş gibi isim koymuşlar canım dinozora.

10. Meteor Dinozorları Nasıl Yok Etti?

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dinozorların-yok-oluşu-2

Üzerinde yaşadığımız Dünya, oluştuğundan beri sık sık meteor yağmurlarına maruz kalmıştır. Hatta Dünya üzerindeki yaşamın kaynağının binlerce yıl süren meteor yağmurlarının, Dünya’ya getirdiği bileşenler sayesinde oksijen ve su parçacıkları açığa çıkartarak dünyadaki yaşamın başlamasında etkisi olduğunu da söylemekte fayda var.

Neyse biz tekrardan dinozorlara gelelim. Dünyamızın yarısını ve koca bir Dinozor neslini yok eden meteor Dünya’ya bundan 65 milyon yıl önce düştü. Meteor, Meksika’nın Yucatan olarak adlandırılan bölgesine çarptı. Bu çarpışmada rol alan asteroitin çapı 12 metre olmasına rağmen tahminlere göre ağırlığı ise milyarlarca tondu. Meteorun çarpma anındaki hızı saniyede 20 kilometreydi. (Dikkatinizi çekeriz, saatte değil, saniye’de 20km!) Tabii bu ağırlık ve bu inanılmaz yüksek seviyedeki hız da haliyle neler olacağının sinyalini zaten veriyor.

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-atom-bombası

O meşhur çarpma o kadar şiddetli bir şekilde meydana gelmiş ki, araştırmalara göre 180 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde bir krater oluşmuş. Yani görüp görebileceğiniz en büyük darbe sonucunda devasa bir çukur açıldığını net bir biçimde söyleyebiliriz. Üstelik bu çarpışma, yer kabuğunda büyük kaymalara sebebiyet vermiş. Yani büyük bir deprem ve volkanik faaliyet etkisi de söz konusu. Ancak, işin bir diğer tarafında bu büyük çarpışma o kadar büyük bir enerji ortaya çıkarmıştır ki, bu enerjinin Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından tam 1 milyar kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor.

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dinozorların-yok-oluşu-3

Çarpma sonrasında açığa çıkan bu devasa enerji, daha ilk saniyesinde kilometrelerce genişliğindeki çevresinde bulunan tüm canlıları anında yok ederken, aynı zamanda etraftaki tüm kıtaları su altında bırakarak tüm dünyayı kasıp kavuran büyük tsunamiler meydana getirdiği tahmin ediliyor. Üstelik çarpmanın büyüklüğünden kaynaklı zehirli gaz bulutları da dünyanın üzerini bir sera gibi kaplayarak bitkileri güneş ışığından mahrum bırakmışlardır. Bu hem kısa süre içerisinde kavurucu sıcaklıkların oluşması anlamına gelirken hem de o dönemin bitkilerinin fotosentez ve güneş ışığı ihtiyaçlarını engelleyerek yok olmasına sebep oldu. Tabi bu anlattığımız olay Jeolog Walter Alvarez tarafından ileri sürülmüş bir teoridir.

dinozorlar-hakkinda-birbirinden-ilginc-10-bilgi-dinozorlar-dinozorların-yok-oluşu

Öyle ya da böyle, meteor veya başka bir neden dinozor neslini tüketti. Peki dinozorların nesli hiç tükenmeseydi acaba insan neslinin sonunu dinozorlar getirebilir miydi? Ya da insanoğlu, dinozorları tıpkı atlar gibi evcilleştirebilir miydi? (Yok artık!) Belki de nesilleri tükenmeseydi, dünya günümüze geldiğimizde gerçek manada bambaşka olacaktı.

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

1997 Ankara doğumlu. Yeteri kadar sempatik, içeri doğru kaslı (çünkü mütevazi, kaslarını herkese göstermek istemiyor), oldukça ehlî, bir o kadar da keyfî... Yakın zamandan beri Harbi Mi La ekibinin parçası, Angaralı mı Angaralı!

Yorum Yap