Dünya Devi Marlboro’nun Kurucusu: Moris Şinasi

Dünya Devi Marlboro’nun Kurucusu: Moris Şinasi

1902 yılında kurulan ve yıllardır en tütün devi sayılan Marlboro markasını duymayan yoktur herhalde? Ülkemizde genelde cüzdan, araba anahtarı ve Marlboro üçlüsü vazgeçilmez bir “Yavru alim mi seni?” kombini olduğu için zaten bilmemek ayıp olurdu… Neyse siz “Moris Şinasi ne LA?” diye gülerken ben şu işin aslını yazayım. Moris Şinasi namı diğer Marlboro kurucusu Philip Morris abimizin ta kendisi. 1855 yılında Manisa’da doğan Moris, yoksul bir Yahudi ailenin çocuklarından biri.  9 yaşına geldiğinde Kuşpalazı hastalığına yakalanan Moris abimiz Müslüman bir doktor, Şinasi Bey tarafından tedavi edilmiş ve ölümden dönmüş. Anlayacağınız ailesi de minnet duygularını belirtmek için Moris abimize Şinasi soyadını vermiş.

moris-sinasi-mezarlik

Daha sonraları Mezarlık Bekçisi olarak çalışan 15 yaşındaki minik Moris Şinasi, okuma yazma bilmediği için ziyarete gelen bir aileye yardımcı olamamış ve bu sebeple işinden atılmış.


moris-sinasi-afis

Moris Şinasi, işinden kovulması üzerine kardeşini de yanına alarak bir gemiye biner ve Manisa’dan ayrılır. (bkz: beyin göçü) Gemi ile vardıkları İskenderiye’de Yunan bir tütün tüccarının yanında tam 15 sene çalışan abimiz, “Buralar artık bana dar, macera dolu Amerika!” diyerekten -tabi o zamanlar vize sorunu felan yok- Amerika’ya göçer.


moris-sinasi-sigara-sarma

Krizi fırsata çevirmeyi kafaya koyan Moris Şinasi, Amerika’ya göç ettikten tam 7 yıl sonra yani herkesin eliyle tütün sardığı zamanlarda devrim niteliğinde bir ürünü tanıtır. Bu ürün “Sigara Sarma Makinesi“‘nin ta kendisidir. Buradan aldıkları “Yürü ya kulum!” bonusuyla tüm Amerika’da ilgi odağı olurlar ve kardeşiyle birlikte “Shinasi Brothers” adlı şirketi kurarlar.


moris-sinasi-osmanli-sigara

Zekice bir hareket yaparak sigara paketlerinin üzerinde Osmanlı Motifleri ve renkleri ile üretime başladı. Harbi mi LA? demeye hazır olun! Moris Şinasi, kullandığı tütünleri Manisa’dan ithal etmiş ve zekasını kullanıp bağlılığını göstererek Manisa’dan çıkan tütünleri Karadeniz üzerinden gemilerle geçirmiştir. Ekstra olarak birde 2. Abdülhamit tarafından “Dördüncü Derece Osmanlı Nişanı” ile (hayır tütünü yasaklayan 4.Murat sayın okur, yanlış hatırladın.) şereflendirildi.


Marlboro Reklamı - Dünya Devi Marlboro'nun Kurucusu: Moris Şinasi - Philip Morris

Ve işte bir dünya devi Manisa’dan ithal edilen tütünler ile Moris Şinasi sayesinde doğdu. Tüm bu başarının sırrı ise kötü gün tesellisi dediğimiz “her şerde bir hayır vardır” felsefesidir, kimse reddetmesin… Zaten Moris Şinasi abimiz de bunu kanıtlar nitelikte tarihi bir diyaloğa imzasını atmıştır. Diyalog yıllar sonra Yunanistan’da bir basın toplantısında gelişmiş. Moris abimizin eline bir kağıt iliştirilmiş ve aldığı kağıdı yanındaki kişiye uzatarak “Benim okuma yazmam yok sen oku.” şeklinde devam etmiş. Bunu duyan gazetecilerden biri ise “Okuma yazma bilmeden böylesiniz, okuma yazma bilseniz neler yapardınız!” diye aşka gelmiş ve Moris abimiz de durur mu?

“Eğer okuma yazma bilseydim iyi bir mezar bekçisi olurdum.”

  • BONUS: Manisa Moris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi

Moris Şinasi Hastanesi - Dünya Devi Marlboro'nun Kurucusu: Moris Şinasi - Philip Morris

Vefa denince en başta akla gelmesi gereken kişilerden biri de Moris abimiz değil de kim? 1928 yılında hayata gözlerini kapatan Moris Şinasi, servetinden 1 milyon $ ayırarak hastane yapılmasını istemiştir. Vasiyeti üzerine 15 Ağustos 1933 yılında Manisa Moris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi açılmıştır. Bizde toprağı bol, tütünü Marlboro olsun diyor ve rahmetle anarken;

“Sigara ve Tütün Mamülleri Sağlığa Zararlıdır”

kamu spotu ile bu yazımıza son veriyoruz.

Sigara Zararlıdır - Dünya Devi Marlboro'nun Kurucusu: Moris Şinasi - Philip Morris

 

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap