Yanından Dahi Geçmek İstemeyeceğiniz Tarihteki 5 Korkunç Hapishane

Yanından Dahi Geçmek İstemeyeceğiniz Tarihteki 5 Korkunç Hapishane

Bildiğiniz gibi bağımsız ülkelerde hapishaneler, ceza yargı sistemi doğrultusunda yasaları uygulamak ve suçluları cezalandırmak için kullanılan çoğu zaman korkunç ve yüksek güvenlikli olan yerlerdir. Hapishanelerin düzenlemesi ve mahkumların hakları belirli yasalar tarafından sonuca bağlansa da dünyanın en korkunç hapishaneleri listesine giren hapishanelerde bu yasalara uyulduğu pek de söylenemez diyebiliriz. Kime göre ve neye göre bir ceza olduğu tartışılması gereken dünyanın en korkunç 5 hapishanesini sizin için derledik.


Dikkat! Bu içerik, hassas görüntüler ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içermekte. Bunu kabul ederek devam ettiğinizi tekrar hatırlatmak isterim.


1. Masanjia Çalışma Kampı, Çin

Liaoning Eyaleti‘nde bulunan Masanjia Zorunlu Çalışma Kampı, dünyanın en korkunç hapishaneleri listesinde birinci sırada yer alıyor. Masanjia Kampı, 1999 yılından beri mahkumlara olan tahmin dahi edemeyeceğiniz işkenceler, köle olarak çalıştırma ve cehennemden bir parça sayılabilecek yaşam alanıyla adını duyuruyor.

Fotoğrafları büyütmek için üstüne tıklayınız.

Masanjia Çalışma Kampı‘nda 1999 yılından beri çoğunlukla yargılama olmaksızın çoğunlukla Falun Gong* görüşüne sahip insanlar tutsak ediliyor. Uzun süreli tecritler, sürekli olarak elektrik kullanarak yapılan işkenceler, bazı ilaçların test edilmesi ve tecavüz. Bunlar sadece bazıları… 

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Geçmiş yıllarda Masanjia Çalışma Kampı‘nda bulunan belirli bir mahkum sınıfına düzenli olarak kan testi yapıldığı söylentiler arasında dolaşmaya başlamıştı. Sonradan anlaşılan olayın aslı ise kan dondurucuydu. Kan testi yapılan mahkumlardan talep doğrultusunda organları alınıyor ve organ bankası aracılığıyla diğer insanlara ulaştırılıyordu. Öyle ki başka ülkelerde organ sıraları bazen yıllarca uzayıp giderken bu eyalette bazen organ bekleme süresi 1 güne kadar düşebiliyordu.**

*Falun Gong: Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve Li Hongzhi tarafından geliştirilen bir meditasyon tekniği olarak adını duyurmuştur. Sonralarında amacı dışına çıkarak bir sistem karşıtı gruba dönüşmüş ve komünist başkan Jiang Zemin tarafından yasaklanmıştır.

*Bahsi geçen organ bankası dünyanın en korkunç hapishaneleri listemize dördüncü sıradan girmiştir.3. Tadmor Hapishanesi, Suriye

Suriye‘nin Palmyra kentinde bulunan Tadmor Hapishanesi, dünyanın en korkunç hapishaneleri listesine adını üçüncü sırada yazdırıyor. Ünlü bir hapishane olan Tadmor‘un kelime anlamı Arapça da ölüm, işkence, korku ve delilik anlamlarına gelmekte. 

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Binlerce siyasi muhalif bu hapishanede insan hakları ihlaline girecek şekilde muamele görmüş ve hatta işkenceye maruz kalarak sonrasında idam edilmişlerdir. Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan 2001 tarihli bir habere göre hapishane “umutsuzluk, işkence ve aşağılayıcı muamele” kaynağı olarak görülmüştür. 
dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri
 
Bu utanç kaynağı yer 2015 yılında kapatılmış ve yok edilmiştir. 

4. Askeri Organ Nakli Merkezleri, Çin

Teknik olarak bir hapishane olmasa da, bu organ nakli merkezleri Çin de bulunan kamplardaki binlerce tutuklunun işkence görmesine ve ölmesine sebep olmuştur.

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Kamp 22 kısmında bahsettiğimiz gibi 1999 yılından itibaren tehdit olarak görülen ve çoğu Falun Gong meditasyonu uyguladığı için mahkum edilen kişiler sonraları nakil merkezlerine getirilerek (genelde askeri hastaneler) organları alındı ve bir canlı organ bankası oluşturuldu. İhtiyaç dahilinde anında organ bulunuyor ve hastalar bekletilmeden direk nakle alınıyordu. 

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Yapılan araştırmalar sonucunda bu işlemin son derece kârlı olduğu ve bazı hastanelere yüz milyonlarca hatta milyarlarca yuan* kâr elde ettirdiği de söyleniyor. Hatta bir fiyat listesi bile yayınlanmış. Örneğin karaciğer veya kalp nakli yaklaşık 120.000 dolara mal olurken, böbrek naklinin maliyeti 60.000 ila 90.000 dolar arasında. Tüm bu kârın bedeli ise kamplarda toplanan yaklaşık 1 buçuk milyon insanın ölümü… 

*Yuan: Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi.


5. La Sabaneta Hapishanesi, Venezuela

Güney Amerika‘daki La Sabaneta Hapishanesi, dünyanın en korkunç hapishaneleri listemize beşinci sıradan giriyor. Bu hapishane de diğerleri gibi şiddet eğilimi ile ön plana çıksa da La Sabaneta Hapishanesi‘ni diğerlerinden ayıran bir özellik var, iki taraflı şiddet!

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Öyle ki 1994 yılında çıkan isyan sonucunda La Sabaneta Hapishanesi‘nde şiddetli bir silahlı çatışma başladı ve bu çatışma 108 mahkumun ölümüyle sonuçlandı. Ertesi yıl tekrar yaşanan hapishane şiddeti 196 ölüme ve 624 yaralı mahkumla son buldu. 

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

La Sabaneta Hapishanesi 15 bin mahkum kapasiteli olmasına rağmen 25 bin mahkum içeride tutuluyor ve ortalama 150 mahkuma 1 gardiyan düşüyor! Bunu pek de umursadıklarını söyleyemeyiz. Çünkü La Sabaneta Hapishanesi‘nde mahkumlar bir düzen oluşturmuşlar ve kendilerini yönetiyorlar. 

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Eski Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez de, “La Sabaneta Hapishanesi cehenneme açılan bir kapı…” şeklinde konuşmuş ve tüm açıklığı ile olayı gözler önüne sermişti.


BONUS: Carandiru Hapishanesi

Brezilya da bulunan Carandiru Hapishanesi, yaşanan utanç verici bir olaydan dolayı dünyanın en korkunç hapishaneleri listemizde bonus olarak yer almakta. Bilinene göre Sao Paulo eyaletinde bulunan bu hapishanede 2 Ekim 1992 tarihinde mahkumlar futbol oynarken iki mahkum arasında bir anlaşmazlık çıkmış ve iki çete birbiriyle münakaşaya girişmişlerdi. 

Carandiru isimli film, 2003 yılında vizyona girdi. Devamı için tıklayın…

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Münakaşa gittikçe büyüdü ve 10 bin kişinin bulunduğu Carandiru Hapishanesi‘nde bir ayaklanma başladı. Bu ayaklanma daha çok çeteler arası bir hesaplaşmaydı. Hiç olaya karışmayanlar ve sonradan geri çekilenlerden bazıları yetkililere teslim olmak için beklerken bir anda tahmin edemeyecekleri bir olay ile karşı karşıya kaldılar. Polisler onları tamamen soyup öldürmeye başlamışlardı.

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri 1

Çok geçmedi ve isyanla baş edilmek için yaylım ateşine de başlandı… Bunlar yarım saat içinde gerçekleşti ve bu sürede tam 111 mahkum öldü. Bunlardan 102’si polis kurşunuyla ölürken diğer 9’u mahkumlar tarafından yaralandıkları için öldüler. Bu korkunç hapishane 2002 yılında kapatıldı.

dunyanin-en-korkunc-hapishaneleri

Olaydan tam 20 yıl sonra yargı kararını verdi ve 23 polis suçlu bulundu. Bu polislerin her biri 156 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap