Film Kurduyum Diyenlere Distopik Bilimkurgu Sevenlere!

Film Kurduyum Diyenlere Distopik Bilimkurgu Sevenlere!

Hepimiz hayatımız boyunca birçok film izlemişizdir. Bazılarımız TV’de denk gelir izler bazılarımız hafta hafta film kovalar, sinemada tadını çıkarır. Siz de filmkolikseniz ve özellikle distopik bilimkurgu hastasıysanız, bu liste size ilaç gibi gelecek ve bazılarına dejavu yaşatacaktır. Boş yapma sadete gel dediğinizi duyar gibiyim o zaman haydi aşağıya.

  • Bin Dokuz Yüz Seksen Dört(1984)

1984-george orwell

Geçtiğimiz yılda sıkça adını duyduğumuz, dünyaca bilinen ingiliz yazar George Orwell’in  1984’ünden beyaz perdeye uyarlanan film her ne kadar ağır bilimkurgu içermesede(Uzaylılar dünyayı istila etmiyor korkmayın.) ağır distopik olduğu için distopik bilimkurgu listemizde kendine yer buluyor. Son derece totaliter ve baskıcı bir merkezi tek parti gölgesinde ki bir ülkede insanların yaşamının nasıl manipüle edildiğini ve beyinlerinin nasıl yıkandığını merak eden film kurtları için muhakkak izlenmesi gereken bir yapıt. 1984 aynı zamanda büyük birader, düşünce polisi, düşünce suçu ve çiftdüşün gibi kavramları hayatımıza sokan kitap uyarlaması filmdir. Ufak bir not olarak, film adı ile aynı yılda seyirci karşısına çıkmıştır.

IMDB: 7.2


  • Maymunlar Gezegeni-The Planet Of Apes


maymunlar-gezegeni

Sağım solum önüm arkam maymun diyeceğiniz, bu zeki dostlarımızla iç içe bir dünyaya girmeye hazır mısınız? Pardon dost demişim, bu maymunlar o kadar da dost canlısı değiller. Film hakkında kısaca bahsetmek gerekirse genetik bilim adamı Will Rodman’ın alzaymır hastalığına çare bulmak amacıyla ürettiği bir serumu laboratuvar ortamında bir maymun üzerinde denemesiyle başlıyor herşey. Will abimizin alzaymırın kökünü kurutma hevesiyle girdiği bu deney insanlığın kökünü kurutacak bir hataya dönüşüveriyor. Dünyayı elegeçirmek isteyecek bir maymun ırkının ilk üyesi doğmuş oluyor ve insan ırkının maymunlara karşı verdiği savaş başlıyor. Çılgın maymunlar vs. insanlar savaşını gözler önüne seren film distopik bilimkurgu listemize girmeyi başarıyor.

Filmi izlemek isteyenlere bir öneri: 2 ayrı seriden oluşan bu film serisi toplam 9 film. 5 filmlik ilk seri 1968’de beyaz perdeye aktarılan Maymunlar Gezegeni ile başlıyor ve  Maymunlar Gezegeni:Savaş filmiyle 1973’te son buluyor. 6. film 1968’de ki Planet Of Apes’in yeniden çekilip beyaz perdeye aktarılmasıyla hayata geçiyor, bu film birinci ve ikinci seri arasında bağımsız bir film. Son 3 filmden oluşan ikinci seri 2011’de Maymunlar Cehennemi:Başlangıç filmi ile başlıyor ve şuan son film olan Maymunlar Gezegeni:Savaş ile devam ediyor. İkinci seri aynı konuyu ele alıyor fakat birinci seriden farklı olayları ve konuları ele alıyor.

Rise Of The Planet Of The Apes(2011) IMDB: 7.6


  • Matrix

matrix

Distopik bilimkurgu listelerinin şaşmayan üyesi Matrix tabiki de burda da karşınızda. Bilmeyenimiz yoktur Matrix’i, çıktığı dönem en çok ses getiren yapıtlardandı. Bugüne kadar izlememiş olanlarımız varsa bile ordan burdan spoiler yiye yiye filmi izlemiş kadar oldu. Fakat yinede bir hatırlatma olsun diye kısaca bahsedeyim, filmde bilgisayar korsanı olan Neo abimizin başından geçenler anlatılıyor. Morpheus babamızın gerçeği görmesini sağlamasıyla, Neo abimiz yaşadığı dünyanın tırışkadan olduğunu farkedince olaylar karışıyor. Serinin arkasındayatan fikri ve ideolojisini anlaması güç olsada anlayınca “Vay anasını” diyeceğiniz 3 filmden oluşan bu distopik bilimkurgu serisini ısrarla ısrala izlemesini öneririm.

The Matrix IMDB: 8.7


  • Robocop

robocop

Robotlar dünyayı ele geçirsin, insanlık tehlikeye girsin, savaş çıksın diyosanız bu film tam size göre. Dünyanın robotlar tarafından ele geçirilme senaryosunu farklı ve başarılı bir şekilde işleyen film 2028 yılında Alex Murphy adında bir polis memurunun kötüleri kovalarken ağır yaralanması sonucu vücudunun büyük bir kısmının işlevselliğini yitirmesiyle başlar. OmniCorp adlı şirket uzun zamandır yapay zeka ve robotik üzerinde çalışmaktadır ve projelerinden biride yarı insan yarı robot bir güvenlik memuru yaratmaktır. Bu amaç için Alex Murphy biçilmiş kaftandır. Film yüksek dozda bilimkurgu içersede yaratılan distopik dünyada hiç göze batmıyor. Robotların dünyanın geleceğin nasıl bir rolü olabilir diye merak ediyorsanız izlemeni gereken bir film, Robocop.

Ha bu arada film küçükkken izlediğimiz robocop çizgi filminin bir uyarlamasıdır.(Hamamböcekli versiyondan tabiki bahsetmiyorum.)

IMDB: 6.2


  • Terminatör-The Terminator

terminator

Sırada en uzun soluklu serilerden biri olan Terminatör var. İlk filmi 1984’te çıkan  5 filmlik bu seri hala devam etmekte. Son filmi 2015’te Terminatör 5: Yaradılış olarak çıktı. Büyük kitleleri beyaz perdeye bağlayan ve ilk filmi çıktığı zaman en büyük bütçeli filmdi. Filmde Skynet adı verilen merkezi yapay zekanın robotları kontrol etmesi ve insan ırkını düşman olarak görüp insanlıkla savaşa girmesi anlatılıyor. Bu sayede adını distopik bilimkurgu listemize yazdırıyor.  Senaryo her ne kadar tipikte gelse Arnold abimizin oynadığı bu efsanevi film kesinlikle kaçırılmamalı.

The Terminatör IMDB: 8.0


  • Suretler-Surrogates

suretler

İnsanlığın sonunu getirmesi en olası şey robotlar gibi duruyor günümüzde. Tabi uzaylı kardeşlerimiz bi’anda pat diye çıkıp geliverirlerse o zaman iş başka. Suretler filminde de konu yine robotlar fakat Terminatör gibi filmlerin aksine robot distopyasını daha farklı ele almış film. Robotlar dünyayı ele geçirmek için savaşmak yerine günlük hayatta bizim yerimizi alıyorlar bizim işlerimizde çalışıyorlar. “Sanki daha bir olası senaryo olmulş bu be.” diyosunuz şimdi ve aslında gerçekten öyle. İnsanlar hayatlarını evde akıllı bir koltuğa oturup kendi kopyaları olan robotları yöneterek geçiriyorlar ve robotların yine bir haltlar yemesiyle işler karışıyor ve dünya yine bir karmaşaya sürükleniyor. Bruce Willis’in başrol aldığı film tabiki de bizim  distopik bilimkurgu listesinde kendine yer edindi.

IMDB: 6.3


  • Elysium

Elysium

İşte gerçek bir distopya! Hemde alabildiğine bilimkurguyla birlikte! Dünya açlık, kuraklık, yeryüzü kaynaklarının tükenmesi, savaş ve hastalık ile cebelleşirken. Zenginler bir yolunu bulmuş ve uzaya, dünyada ki karmaşanın ve yozlaşmışlığın çok ötesine devasa bir kompleks inşa ederek insalar için uygun yaşam koşulları sağlamışlardır. Son teknoloji ürünlerin bulunduğu her kaynağın bolca yer aldığı ve hastalıkların olmadığı bu dünyada yaşamak tabiki de toplumun elit ve zengin kısmı için sunulmuştur. Film insanlığın ikiye bölündüğü 2158 yılında geçmektedir. Benim için gerçek distopik bilimkurgu filmlerinin en başarılı örneğidir.

IMDB: 6.6


  • Ölümcül Deney-Resident Evil

resident-evil

Robotlar ve uzaylılar bir yana dursun, tüm insanlığın ölümcül bir virüs yüzünden yer yüzünden silinme tehlikesi ile karşı karşıya kalması bir diğer distopik bilimkurgu senaryosudur ve Resident Evil bu senaryonun en bilindik ve en iyi örneklerinden biridir. Buna benzer bir çok film olsa da Resident Evil serisinin tadını vermezler. Filmde gizli bir laboratuvar olan “The Hive“dan sızan tehlikeli bir virüsün insanlığı zombiye çevirmesi anlatılımaktadır. Zombiler ve laboratuvarlardan sızan virüslere ilginiz varsa kaçırmamanızı tavsiye ederim. En güzeli ise tek film değil 7 filmlik bir seri olması.

Residen Evil IMDB: 6.7


  • Tanrının Kitabı-The Book Of ELi

tanrinin-kitabi

Dikkat! Sıradışı bir distopyaya girmek üzeresiniz! Tüm dünyayı çöl hayal edin. Şehirlerin yok olduğunu ve harabe haline döndüğünü hayal edin. İnsanların hayatta kalmak için birbirlerini yağmaladıklarını hayal edin. İşte bu dünyada kendini bir fikre adamış olan “Eli” adlı karakterimiz amacı için her şeyi göze almıştır. Filmde Eli’nin başından geçenler anlatılmaktadır ve ne uzaylı ne robotlar ne de hastalık senaryoları bu filmin senaryosu gibi farklı ve kendine özgü değildir.

IMDB: 6.9


  • Yarından Sonra-The Day After Tomorrow

yarından-sonra

Distopik Bilimkurgu filmler listemizin kapanışını eskilerden çok bilinen bir filmle yapalım o halde. Yarından Sonra 2004’te vizyona girmiş ve girdiğinde çok ses getirmiş bir film. Bu filmde de bir diğer tipik distopya senaryosu ele alınıyor. Doğal afetler tüm dünyayı kaosa sürüklüyor ve sonunda dünya tekrar buzul çağ ile tanışıyor. Aksiyonu ve gerilimi bol bir film. 100 yıl sonra çoktan buzul çağı tekrar gelir diyosanız izlemenizi öneririm.

IMDB: 6.4


Bunlar ve bunlar gibi daha fazlası için mail atmanız yeterli 🙂

tumay@harbimila.com

Yorum Yap