reaksiyion-alkis

Gazapizm Sokaktır! İzmir Aşığı Rap Müzik Sanatçısı Anıl Acar ve Başarı Dolu Hayatı

Gazapizm Sokaktır! İzmir Aşığı Rap Müzik Sanatçısı Anıl Acar ve Başarı Dolu Hayatı

Sahi ya, Gazapizm kimdir? Tam bir İzmir aşığı olan ve yıllardır dinleyenlerine her sözünde bir şeyler katmayı başarmış, toplumun sorunlarına korkusuzca eserlerinde yer veren ve İzmir sokaklarındaki duvar yazılarını anlamlandıran bir isimden, Anıl Acar‘dan bahsedeceğiz sizlere! Hayatında rap müziği asla bir kenara ayırmayan ve hatta merkezine alarak, –ne iyi etmiş– ses getiren eserler çıkaran bir sanatçı, namı diğer Gazapizm! 

1988 yılında Elazığ da dünyaya gözlerini açan Anıl Acar, 1997 yılında daha 9 yaşındayken ailesi ile birlikte aşığı olduğu şehre, İzmir’e yerleşti. 
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

İlk kayıtlarını evinde kurduğu bir sistem ile almaya başladı. Yıl daha 2003 ve Gazapizm 15 yaşında! Gazapizm kimdir?

gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (13)1

2004 yılına geldiğinde Gazapizm, Gardiyan ve Sivo aynı çatı altında buluşmaya karar verdi. Lise arkadaşları olan Anıl Acar (Gazapizm), Engin Erel (Gardiyan) ve Aykut Şahin (Sivo) YMF’yi yani Yalı MC’S Family’yi kurdular. Gazapizm kimdir?
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (12)

2006 yılına geldiklerinde ilk rap müziklerini beraber dinlemeye başladığı ve ilk kayıtları beraber aldığı, neredeyse her konuda aynı fikre sahip olduğu Gardiyan ile birlikte “Az Kaldı” isimli ilk albümünü çıkardı. Gazapizm kimdir?
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (13)12

Ve yine bu yıllarda Gazapizm ve Norm arasında bir tatsızlık yaşandığına dair bir çok varsayım ortaya atıldı fakat hangisi gerçek hangisi değil derken olaylar çoktan tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştı. Aslında bu konuyla ilgili sadece şöyle bir durum vardı: 2006 yılında çıkan “Eksik Etek” isimli parça çok ses getirse de Gazapizm bu parçayı Türkçe Rap’in kara lekesi olarak tanımlamıştı. Bu lekeyi temizlemeyi bir amaç edinen Gazapizm’in onlara karşı olan tavrı yanlış yerlere çekilmişti. Gazapizm kimdir?
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

2008 yılında tekrardan Gardiyan ile birlikte ikinci ortak albümünü, “Kan Değil Katran” isimli albümü internet üzerinden yayınladı. Büyük bir kitleye hitap eden bu albüm uzun zaman listelerde yerini korudu ve çok sevildi. Öyle ki İzmir, İstanbul, Antalya, Isparta, ve Bursa gibi bir çok şehirde konser verme imkanı buldu.
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (2)1

2008 yılında her şey daha da güzelleşti ve İzmir’e rap müziği sevdiren Gazapizm, rap müziğin önemli isimlerinden olan Fuat Ergin tarafından keşfedildi. Kaydını Gardiyan ve Sivo ile aldığı, henüz yayınlanmayan “Tehlikeli” isimli parça 2009 yılında Fuat Ergin’in “Kalbum” isimli parçasında yer alarak büyük bir çıkış yakalamayı başardı. Böylece resmi olarak ilk bandrollü şarkısını çıkarmış oldu. Gazapizm kimdir?
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

Aynı zamanda 2009 yılında Anıl Acar’a, Majör Depresyon teşhisi konuldu. Hepimize oyunlar oynayan hayat onun karşısına bu zor oyunla çıkmıştı. Zor günler resmen kara bir duman gibi çökmüştü. Uzun günler, bitmeyen gecelerle baş başa kaldı Gazapizm ama bu oyuna gelmeyecekti ve gelmedi de. O asla aşığı olduğu ve en büyük destekçisi olan sokakları bırakmadı. Sokağın asi çocuğu, geçirdiği bu zor dönemden sonra toplam 18 şarkı 9 düetten oluşan, şarkıların büyük çoğunluğunu hastane evresinde yazdığı bir albüm çıkardı. Çok sevilen bu albümün adı Majör Depresyon olmuştu! 
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

Anıl Acar, 2011 yılında yani tam 7 sene önce Cansu Uçar’a verdiği röportajda Gazapizm ve Anıl Acar’a ayrı kişiler diyebileceğimizi belirtmişti ve şöyle eklemişti: “Elbette benim hayatımda da oldukça güzel olaylar gerçekleşiyor fakat Gazapizm bunlar için doğmadı. Anıl o güzel zamanlarını arkadaşlarıyla paylaşarak geçiriyor Gazapizm ise tüm olumsuz gelişmeleri gözlemleyip, takip edip şiir haline getiriyor.”

gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar 123


Anlayacağınız üzere Gazapizm’in parçalarına hayat veren, tüylerimizi diken diken eden o sesteki sır; sokaklar! Onun hayatının biçimi olarak gördüğü, vazgeçmediği ve vazgeçmeyeceği… 
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)12

Yıllar geçti ve nihayetinde 2012 yılına gelindi. Bir eksik vardı ve o da çalışmalarını yapabilecekleri bir müzik stüdyosuydu. Gazapizm ve arkadaşları birlikte İzmir’in ilk “Rap Müzik Stüdyosu” kategorisindeki Argo İzmir isimli stüdyoyu kurdu. Anıl Acar’a göre stüdyonun yeri tam olması gerektiği gibi sokağın en içindeydi. Hiçbir şeyi kaçırmayacakları bir gözlem kulesiydi adeta. Argo İzmir, bir stüdyodan fazlasıydı. Yaptıkları her şeyi tutkuyla yapan bir ekip vardı ortada, bir aile. Ondan değil midir zaten kendimize bu kadar yakın hissetmemiz? 
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar

Gazapizm, 2016 yılına geldiğinde Argo İzmir ekibi ile birlikte Sıfır Bir “Bir Zamanlar Adana da” isimli dizinin soundtrack çalışmasını hazırladı. Hiç rap müzik dinlemeyenler Gazapizm ile çoktan tanışmaya başlamış, yeni bir kitle oluşmaya başlamıştı.
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar

Gazapizm’in kendisini ve toplum sorunlarını parçalarında anlatması, dinleyicisi olan kitlenin çok hoşuna gidiyor ve insanların şarkılarda kendilerinden bir parça bulduğu görülüyordu. Bunun üzerine Gazapizm, “İnsanların kendinden bir parça bulmasına sevinsem mi üzülsem mi? Bilemiyorum…” diyerek yine noktayı koymuştu.
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

2016 yılının sonlarına doğru en çok konuşulanlardan biri olan ve “Bir gün her şey çok güzel olacak!” cümlesiyle ilgili inancı biten çoğu kişinin hayatında bir ışık yakan albümü, “Bir gün her şey” yayınlandı. 11 parçadan oluşan albümdeki “Gece Sabahın” isimli parça için izledikçe izlettiren bir klip hazırlandı. Genel konusu İzmir Sokakları olan albümün klip çekimi de tabi ki İzmir Sokakları’nda yapıldı. 

gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar 1234


Aslında “Bir gün her şey” albüm ismi olduğu kadar bir felsefeydi. “Bir gün her şey çok güzel olacak!” sözüyle tüm dinleyenlerinin içinde, derinlerde bir yerde ışık yakmıştı Gazapizm. “Güzel şeyler büyük acılarla gelir, aldanma!” diyerek umutları tekrar filizlendirmiştir aslında. Bir insanın hayatına dokunmak ne kadar zor olsa da sosyal paylaşım sitesi olan Twitter üzerinden “Hiçbir sözümüz umutsuzluk taşımayacak, inanacağız, inandıracağız, yaşadığımız cehennemin cennete dönüşeceğine.” diyerek yaptığı paylaşımla bunu devam ettirebildi…


Hayatı olarak gördüğü ve şarklılarına anlam katan sokaklar ise onun hep yanındaydı. Duvarlarda gördüğümüz “Gazapizm Sokaktır!” sloganları ise hiç bir zaman susmadı. 
gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (6)1

2018 yılına geldiğimizde ise dilimize pelesenk olan “Heyecanı yok!” isimli şarkısıyla Çukur dizisinde karşılaştık Gazapizm ile.


Hatta Ağustos 2017’de yayınlanan bu çalışma o kadar çok sevildi ki YouTube da tam 42 milyon izlendi!


Gazapizm ve Argo İzmir’e, Harbi Mi ? LA ekibi olarak başarılar diliyor ve diyoruz ki; bize soracak olursanız hiç bir emek karşılıksız kalmıyor, Gazapizm bu hayatın ve sadece İzmir değil tüm sokakların heyecanı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor! Siz ne dersiniz? 

gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)


Karşınızda öyle mütevazı bir insan duruyor ki… Hayranlarından hayran sayfalarına kadar, ayırabildiği her vakitte her fırsatta görüşüyor ve asla geri çevirmiyor. Hal böyleyken, onu hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve ekibimize en büyük desteği sağlayan hayran sayfalarını unutmak olmaz öyle değil mi?  Şuan Instagram da aktif olarak paylaşım yapan ve ekibimize günlerdir büyük bir bilgi birikimiyle kucak açan @gazapizm.sokagi ve @caregazapizm yöneticilerine de teşekkürlerimizi sunuyor, tüm Gazapizm Sokağı ve Çare Gazapizm takipçilerini Harbi Mi ? LA ekibi olarak sevgiyle selamlıyoruz!

BONUS: “Gazapizm ve Argo İzmir bizim şehrimize ne zaman gelecek?” diyenler için buyurun Mart 2018 konser programı!

gazapizm-sokaktir-gazapizm-kimdir-anil-acar (1)

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap