Gibileşmeyi Reddediyor, Her Şeye Rağmen Kendime Özgüyü Tercih Ediyorum!

Hepimiz farklı yaradılıştayız. Tıpkı bir puzzle’nin parçaları gibi.. Onlar da ne şekil olarak ne de renk olarak birbirinin aynıdır. Bizler de öyleyiz! Ama bunu kabul edemediğimiz sürece her bir parçayı kendimiz gibi olmaya zorladıkça asla bir bütünlük sağlanamaz.. Puzzle’nin içinde kendi şeklini koruyabilmek... Bu çok mu imkansız?

Gibileşmeyi Reddediyor, Her Şeye Rağmen Kendime Özgüyü Tercih Ediyorum!

Farklılıkların Farkındasın, Peki ya “Gibileşme”nin?

Yolda yürürken insanlara dikkat eder misin? Her bireyin farklı olduğu ve bu farklılıkların saygı duyulması gereğinin farkındayız değil mi? Aslında  bakarsan ne kadar çok da birbiri gibi davranır, konuşur ve tabi ki giyinir insan… Peki bu ‘gibileşme’sinin farkında mıdır? Ya da farkında da alışılagelmiş bu ‘gibileşme’ye boyun mu eğmektedir?

Kendine özgü tarzı olana sık rastlanmıyor, olan da zaten öyle kolay kolay kabul görmüyor, olmadık eleştiri okuna tutuluyor. Tutanlarsa gibi olmaya, olma görüşüne alışagelmişlerden başkası değil… Peki ama onların da bir “kendine özgüsü” yok mu? Ya da süregelen ‘gibileşme’nin altında ezilerek yok mu olmuş?

Bazen gibi olmaya çalışırken ne yaptığımızı bildiğimiz hakkında şüphelerim oluyor…


‘Gibileşme’yi En İyi Somutlayan, Giyim!

‘Gibileşme’, aslında giyim kuşam alanında somut olarak gözler önüne seriyor kendini çoğu zaman. Sezonun trendi neyse ondan ibaret oluyor üzerimizdekiler. Hangimiz kendine özgü olanı başkalarının beğenip onların olduğu gibisine bakmaksızın kafasına göre giyiyor(?)

Geçmiş zamana baktığımızdaki, ki o kadar öncesine bile gitmeye gerek yok!  Birkaç yıl öncesine kadar düşük bel değil miydi hepimizin tercih ettiği, şimdilerdeyse yerini yüksek belin aldığı(?) Baksan kimse giymez artık, zamanında nasıl da giymişim diyenler de vardır, o kadar ki beğenmeyen şimdilerde. Ama ne kadar da tercih edilen, beğeniye değer bir modeldi birkaç yıl öncesinde…

gibileşme-kişisel-gelişim

gibileşme-kişisel-gelişim

Peki o zamanlar beğenip de şimdi beğenmemek niye? ‘Gibileşme’ işte! Ne çok şey geldi kabullenilir, beğenilir hale; bu ‘gibileşme’ yüzünden..


gibileşme-kişisel-gelişim

Hayatın İçinden Örneklerle ‘Gibileşme’..

Başkaları gibi olma eğilimi, sanırım bize daha çok küçük yaşlarda iken empoze edilen bir şey:  

-Arkadaşın gibi uslu dur!                                                       

-Neden notların şunun çocuğu gibi değil?

Zamanlaysa yerini alan: 

-Bak, şu kişi şu liseyi kazanmış. Sen de onun gibi çalış!

-Aaa, sen de şu kişi gibi yapsaydın daha iyi olurdu.

Sonra üniversite gelir ve yine gibi, teraneleri sürer gider…

Sosyal ortamlarda bu durumun vahimiyetiyse fazlasıyla göze batar derecededir, ki buradaki gibileşmenin boyutu reel hayatın hiçbir yerinde rastlanmayacak devasalığa ulaşmıştır diye düşünüyorum.

Ailelerin genel geçer laflarına bakacak olursak:   

-Elalemde ne evlatlar var. Bir sen onlar gibi olamadın!

-Büyüsün de adam olsun diye biz de herkes gibi her şeyi yaptık.

Sonra başka genel toplum algılarından:

-Artık yetişkin oldun ne öyle çocuk gibi ren renk giymek!

-Canım, biraz şöyle oturaklı ol! Olur olmaz  gülme öyle her şeye pişmiş kelle gibi.

-Çocuk gibi sen de her şeye ağlama!


Hadi canım oradan! Neye gülüp neye ağlayacağımı da mı sana soracağım(?) Ya ben zorunda mıyım onun, bunun, şunun gibi olmaya(?) “Gibi” kelimesini tanımıyorum ben..

Beni bu şekilde kabul etmiyor musun? Sırf herkes gibi olamadığım, olmaya çalışmadığım için mi dışlıyorsun beni? Madem öyle, olsun..

‘Gibileşme’yi reddediyor, her şeye rağmen kendime özgüyü tercih ediyorum..

Hiç kimse bir diğeri gibi olmak zorunda değildir, ki zaten bu mümkün de değil. Ayrıca kimsenin, bir başka kimsenin yaşam alanlarını işgal edip kendisi gibi olmaya zorlama lüksü de yok.


gibileşme-kişisel-gelişim

Puzzle Parçaları Misali

Hepimiz farklı yaradılıştayız. Tıpkı bir puzzle’nin parçaları gibi.. Onlar da ne şekil olarak ne de renk olarak birbirinin aynıdır. Bizler de öyleyiz! Ama bunu kabul edemediğimiz sürece her bir parçayı kendimiz gibi olmaya zorladıkça asla bir bütünlük sağlanamaz.. Puzzle’nin içinde kendi şeklini koruyabilmek… Bu çok mu imkansız?

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

Ekim 99'lu bir Antalyalı..18 yıllık hayatına birçok şehir sığdırmış, şimdilerdeyse İnşaat Mühendisi adayı bir Terazi.. Daha önce pek de duyulmamışa olan merakıyla araştırdıklarını bu platformda senin için kendi tarzıyla tekrar derleyecek, zaman zamansa kişisel gelişim başlığı altında düşünce ve eleştirilerini de aktarmayı ihmal etmeyecek..

Yorum Yap