reaksiyion-alkis

Airbnb Hikayesi | Airbnb Nasıl Kuruldu?

Airbnb Hikayesi | Airbnb Nasıl Kuruldu?

AirBNB hikayesi. AirBNB nasıl kuruldu? AirBNB nasıl dünya pazarına yayıldı?

Duşta herkesin aklına bir Fikir gelir; ancak başarılı olanlar duştan çıkar, kurulanır ve bu fikir hakkında adım atarlar. Bunun en güzel örneklerinden biri AirBNBAirBNB ile kullanıcılar farklı şehirlere gittiklerinde illa ki otellerde kalmak zorunda kalmıyorlar. O bölgede yaşayan insanların kiraladıkları mekanlarda kalarak hem o kişilerle kültürel bir paylaşımda bulunuyor hem de ilginç mekanlarda konaklama fırsatı bularak, tatillerini daha da güzel bir hale getirme fırsatına sahip oluyorlar.

Otellerin korkulu rüyası haline gelen bu muhteşem fikrin iki üniversite öğrencisinin kiralarını ödeyememesi nedeniyle çıktığını ve şuanda milyar dolarlar kazandıkları bir şirkete dönüştüğünü size söylesem? Bir fikrin nerelere gelebileceğini, bu ilham verici hikayeyle inceleyelim o zaman…

Airbnb nasıl kuruldu?

1. 2007 yılında iki üniversite arkadaşı Joe ve Brian her şehir dışında okuyan öğrenci gibi ay sonunda sefaletle burun buruna geliyor. Ne yiyecek ekmekleri ne de kirayı ödecek paraları var.

airbnb-nasil-kuruldu

2. Karnımızı elbet doyururuz ama bu kirayı ödemezsek emekli subay David amca bizi falakaya yatırır korkusuyla nasıl para kazanabileceklerini düşünmeye başlıyorlar.

airbnb-nasil-kuruldu (17)

Airbnb fikri bir konferans vesilesi ile ortaya çıktı!

3. O dönemde şehirde bir tasarım konferansı olacağı için bölgedeki tüm oteller dolu ve insanlar kalacak yer bulma sıkıntısı yaşıyor. Bu haberi duyan Joe ve Brian boş durur mu? Kirayı çıkartabilmek için, bu etkinliğe gelecek birkaç kişiye kendi apartlarını kiralayıp sabah kahvaltısı sunmaya karar veriyorlar  Eee Airbnb’nin de ilk temelleri bu şekilde atılmış oluyor. 

airbnb-nasil-kuruldu

4. İlerleyen günlerde de bu fikrin tutacağını düşünüp çok geçmeden kendilerine bir web site yapıyorlar. O zamanlar adı airbedandbreakfast.com

airbnb-nasil-kuruldu

5. Aniden 2 adam ve 1 kadın geliyor. Her biri kalmak için kişi başı günlük 80 dolar veriyor.

airbnb-nasil-kuruldu

6. Birgün eski oda arkadaşları bilgisayar programcısı Nathan ziyarete geliyor, ben sizin bu site işlerine el atıyım kanka diyor. Bu şekilde Nathan, eski dosttan düşman olmaz mantığıyla AirBNB’nin kurucu üyelerinden oluveriyor. Ziyaretçiler gittikten sonra Joe , Brian ve Nathan birbirlerine bakıp “ OLUM BU İŞ HARİKA LA” diye bağırarak sarılmaya başlıyorlar. 

airbnb-nasil-kuruldu (9)-min

7. SXSW (South by Southwest), yılın belli zaman diliminde gerçekleştirilen film ve müzik festivalidir. Bu festival sayesinde 2 rezervasyon daha alıyorlar.

airbnb-nasil-kuruldu (9)-min

8. Yıl 2008, Obama şehirde seçimlerden önce bir konuşma yapacak. Ee bizim hınzırlar boş durur mu? Çok sayıda mısır gevreği satın alıp üzerlerine de “Obama’s O’s” ve “Cap’n McCain” yazan etiketler bastırarak seçim konuşmasından faydalanmayı düşündüler. Bu fikirleri de doğru etkiyi yaratınca mısır gevreklerinin kutusunu 40 dolardan 800 kişiye satmayı başararak 30.000 dolar kazanıyorlar.

9. Airbnb, 2009’un başlarında bir melek yatırımcı olan Paul Graham’dan 20 bin dolarlık bir yatırım alıyor. Çocuklar çıldırıyorlar tabi ama ayda haftalık sadece 200$ kazanıyorlar. YANİİ?? Dediğinizi duyar gibiyim. Bu demek oluyor ki şirketleri büyüyemiyor, olduğu yerde sayıyor.

airbnb-nasil-kuruldu 9

10. Sorunun nerde olduğuna kafa patlatmaya başlıyorlar. AHA! Bir anda farkediyorlar ki insanlar nasıl rezervasyon yaptırıyor, websitesinden. Peki website de neye göre seçim yapıyorlar fotoğraflardan. İşte bizim çılgın girişimciler sorunun tam da burda, fotoğrafların kalitesinde olduğunu farkediyor. New-York’ da tüm kiraya çıkan evleri kapı kapı gezip profesyonel bir şekilde fotoğraflayıp siteye koyuyorlar. Helal olsun çocuklar hiç üşenmemişsiniz.

airbnb-nasil-kuruldu 9

11. Ta taaammm 1 hafta sonra haftalık gelirleri 400$ ‘ a kadar çıkıyor. Evet bizim delikanlılar büyümeye başlıyor.

airbnb-nasil-kuruldu 9

 

12. 2010 yılına gelindiğinde genç girişimci arkadaşlar artık kendilerini kanıtlamış ve bir çok büyük şirket tarafından saygı değer görülmeye başlanmıştı. Amerika’nın önemli yatırım şirketlerinden Sequoia Capital’den o sene 600.000$ yatırım alarak büyük bir sıçrama yaşıyorlar.

airbnb-nasil-kuruldu 9

Airbnb ne kadar kazanıyor?

13. 2018 yılı itibariyle AirBNB uygulaması 10 milyon kullanıcısı olan 30 milyar dolar değerinde bir şirket haline geldi.

airbnb-nasil-kuruldu 9


Sorunları çözecek, değişimi ve yeniliği başlatacak olan şey fikirdir. Fikirlerin nelere yol açacağı ve nerelere gelebileceğini asla tahmin edemezsin. Fikrine sahip çık , çünkü o fikrin oluşması için doğduğun günden beri mücadele veriyorsun. İki üniversite öğrencisi kiralarını ödeyememekten bugünlere gelebileceğini hayal bile edemezdi. Gelecekte üzülmemek için bugün elinden geleni yap. Unutma , hayat seni şaşırtmaya bayılıyor.

“Eğer son birkaç yılda önemli bir fikrinizi değiştirip yenisini edinemediyseniz, hemen nabzınızı kontrol edin, ölmüş olabilirsiniz.”  G. Burgess

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

1995.Ankara Bir miktar bilişim sistemleri mühendisi, bir miktar tiyatro oyuncusu, minik bir tutam latin dansçı, okur, yazar şimdi 180 derece ayarladığımız fırına veriyoruz. Afiyet Olsun.

Yorum Yap