Hayalet Şehir Kapalı Maraş ve Tüm Bilinmeyenler!

Hayalet Şehir Kapalı Maraş ve Tüm Bilinmeyenler!
1

Barış Harekatı’na kadar Kıbrıs’ın bir mahallesi, mimari ve turizmin en gözde bölgesi olan Maraş diğer adıyla Varosha. Dünya startlarından en zenginlere kadar herkesin uğrak noktası olan bu bölgede Marliyn Monroe’dan Sophia Loren’e kadar birçok ünlü isim uğradı. Akdeniz’in Las Vegas’ı denilen bu bölge Kıbrıs’ın en güzel plajlarından birine sahipti. Öyle ki Mısır’dan özel olarak getirilen altın kumların plaja döküldüğü ve bunun oldukça ilgi çektiği söylenenler arasında. İşte Hayalet Şehir Kapalı Maraş ve İçler Acısı Hikayesi. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (1)
Kapalı Maraş, Sahil

Mağusa ilçesinde bulunan Kapalı Maraş, Mimari ve Turizm açısından oldukça popüler olan bu bölge dünyanın ilk 7 yıldızlı hotele sahipti. Öyle ki sadece bu bölgeden gelen turizm geliri tüm Kıbrıs Adası’nı kalkındıracak kadar yeterliydi. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (7)

Kapalı Maraş, 60’lı yıllarda başlayan bölge popülaritesi ile yalnızca arazi değerinin 100 milyar $ civarında olduğu bilinmekteydi. 70’lere doğru 6.5 kilometrelik sahil şeridinde bulunan otellerin sayısı tüm adadaki otel sayısının %50’sinden fazlasını kapsıyordu.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (6)

Zamanında Kapalı Maraş‘da bulunan otel yatak sayısı, şuan günümüzde tüm KKTC’de bulunan otel yatak sayısına eşit durumda. Sayılarla konuşacak olursak Kapalı Maraş‘da 45 otel, 60 apartman otel bulunmakta. Fotoğrafları

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (5)

Kapalı Maraş‘da 3000 civarı büyüklü küçüklü ticari iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi bulunuyordu. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (25)

Kapalı Maraş‘da bulunan İngiliz Kraliyet Ailesi‘nin sahip olduğu ve dünyanın ilk 7 yıldızlı hoteli Golden Sands Hotel ise şuan bile etkileyici bir düzene sahipti. Otelde ulaşımı sağlayan bir raylı sistem ve müşteriler araçla otele girdikten sonra direk odaya ulaşabildikleri bir düzen vardı. Ayrıca basamakların altın kaplama olduğu da rivayetler arasında yerini hala korumakta. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (17)

Kapalı Maraş genelinde 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise, türbe ve mezarlık, 8 okul bulunuyordu. Her şey olduğu gibi bırakıp terkedildi.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (27)

Türkiye’nin 14 Ağustos 1974‘deki ikinci askeri müdahalesinden sonra Maraş boşaltıldı, TSK ve BM askerlerinin haricinde sivil halka kapatıldı. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (28)
Galerilerde sıfır halde bırakılan araçlar.

Yıllardır hiç kimsenin yaşamadığı Kapalı Maraş, zamanında yaklaşık 39.000 kişinin yaşadığı yerler resmen bir anda yok olmuşcasına kaldı. Masalardaki yarım kalan şişeler, fişte takılı kalmış ütüler, açık kalmış kitaplar, ocaklarda tencereler… Bunlardan en ilginci ise gördüğünüz zamanının sıfır araçları. 

Kapalı Maraş neden boşaltıldı?

Savaşın ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bölgeyi kendi sınırları içinde saydı. Birleşmiş Milletler ise eski yasal sahipleri dışında kimsenin Maraş’a yerleşemeyeceği yönünde bir karar aldı ve bölgeyi kendi kontrolü altında tutacağını açıkladı. Türk askeri yine de çekilmeyince kimse geri dönemedi ve bölge dikenli tellerle çevrildi.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (3)

Anlayacağınız Kapalı Maraş, iki ucundan iki tarafın çektiği bir ip gibi BM ve TSK arasında kaldı. TSK tarafından takas amaçlı bir siyasi koz olarak tutulan bölge, yeniden açılması konusunda tekrar gündeme geliyor.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (30)

Kapalı Maraş‘ı gören herkesin “Türkiye neden eski haline getirip yeni bir şehir kurmuyor?” dediğini duyuyor gibiyim. Ortadaki siyasi anlaşmalar ve bu anlaşmalara rağmen çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle iki tarafta bu bölgeye kendi başına buyruk bir şekilde etkileşimde bulunmak istemiyor.

Kapalı Maraş’a kimler girebilir?

kapali-maras-havaalani

Eskiden binlerce insanın yaşadığı bu yerde şimdilerde hayvanlar bile bulunmuyor. Giriş belirli bir yere kadar serbest. TSK Mensupları ve Aileleri daha ilerilere de girebiliyor, plajı kullanabiliyor. İçeride ve dışarıdan fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Ben bunları umursamam, telleri keser girerim derseniz silahlı askerler tarafından karşılanacağınızı hesaba katmalısınız.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (30)

Boşaltıldığı zamanlar yağmalanmış ve bir çok değerli şey Kapalı Maraş dışına çıkarılmış. Şimdilerde ise kalanlar da harabe haline gelmiş durumda. 

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (12)

Gördükçe duygulandıran ve geçmişe götüren karelerden etkilenmemek elde değil. Birkaç saat içinde boşalan bir şehir ve yarım kalan hayatlar…

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (15)

Geçmişte Türkiye’de en son teknolojiyi bırakın fırın dahi olmayan evler varken son teknoloji fırınlar şimdilerde hurda durumda.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (16)

O yıllarda Türkiye‘de odada çalışmaya başlayıp kendi kendine salona gelen merdaneli çamaşır makineleri varken Kapalı Maraş‘da tam otomatik çamaşır makineleri kullanılıyordu.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (14)

Ve tabi buzdolabı…

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (23)

O zamanlar Maraş’da neredeyse her evde bulunan siyah-beyaz televizyon.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (29)

O altın kumların hemen yanı başında deniz manzaralı bir otel odası.

kibris-kapali-maras-kapali-marasa-nasil-girilir-ordu-evi-aciliyor-eski-fotografları (4)

Showroom’da sahibini bekleyen 70’ler klasiği.

kapalı maraş açılacak mı, kapalı maraş'a nasıl girilir, kapalı maraş belgeseli, kapalı maraş eski fotoğrafları, kapalı maraş neden açılmıyor, kapalı maraş orduevi, kapalı maraş subay orduevi, kapalı maraş kimin elinde, kapalı maraş havaalanı, kapalı maraş giriş, kapalı maraş video

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap