Hayatlarımızı kolaylaştıracak 5 yeni teknoloji harikası!

Hayatlarımızı kolaylaştıracak 5 yeni teknoloji harikası!

Teknoloji son 10 yılda son 100 yılda ki hızından çok daha fazla hızla gelişti. 1980’den önce bilgisayar nedir bilmezken 10 yıl içinde sihirli bir ekran sandığımız monitörlerden mario’lar oynanmaya başladı. O dönemde siyah beyaz ekranlarda yalnızca akşam 19.00 ve 24.00 saatleri arasında yayın veren tek kanal vardı, o da TRT idi. O günlerde dünya bu gelişmeleri ağzı açık seyrederken, internet, cep telefonu gibi yenilikler hayalden öte sanki uzay çağı gibiydi. Tabi beklenilenin aksine 90’lardan bu yana dünya o kadar hızlı büyüdü ve gelişti ki uzaya fırlatılan uydularla ve internetin doğumuyla hayaller gerçek oldu. En yeni teknolojilerden olan bilgisayarlar ve internet teknolojiye öncülük etti ve yeni teknolojiler, buluşlar ardarda doğmaya başladı. Bu yazımızda hızla gelişen ve evrim geçiren teknolojinin 10 yeni harikasını sizlere sunacağız. İşte hayatlarımızı kolaylaştıracak 5 yeni teknoloji.

  • Akıllı Baston – WeWalk

wewalk-akilli-baston

Gelişimine hızla devam eden teknoloji çağının ilgi odaklarından biride engelli insanlar. Günümüzde engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla birçok şirket kuruluyor ve yeni teknolojiler üretiliyor. Türkiye’de bu akıma ve gelişime dahil olan ülkelerden. Bunun en iyi örneklerinden biri olan WeWalk görme engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla üretilen bir akıllı baston. Dahası WeWalk Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından Vestel ve yine 2000 yılında Türkiye’de kurulan, uluslararası bir sivil toplum örgütü olan YGA ile ortak tasarlanmış ve üretilmiştir. WeWalk’un yol üstündeki engelleri farketme ve bunu kullanıcıya titreşim ile geri bildirmesi sayesinde görme engelli vatandaşlarımızın çilesini azalmıştır. Üstelik telefona bluetooth ile bağlanan WeWalk  telefona gelen bildirimleri de bastona titreşimler sayesinde iletmektedir ve böylece görme engelli vatandaşlarımız telefonlarını çıkarmak zorunda kalmamaktadır.


  • Giyilebilir Kamera – Nixie

wearable-flying-camera

Giyilebilir teknolojiler ise bir diğer odak noktası teknolojinin. Şimdi burda bazılarımız “Bilgisayarı nasıl giyecen la üstüne?” veya “Kıyafet mi la bu teknoloji dediğin şey, nasıl giyecen?” diyebilir. Ki bu çok normal çünkü ben de ilk defa duyduğumda bu soruları sormuştum. Fakat giyilebilir teknolojiler bilgi çağının en büyük ürünlerinden biri. Teknolojiyi yanınızda taşımanın hızlı, güvenilir ve kısa yolunu sunuyorlar. Nixie ise bunlardan sadece biri. Kolunuza aynı saat gibi takabilceğiniz yüksek çözünürlüklü bir kamera. Dahası da var, nixie sadece kolunuza saat gibi takıp ihtiyacınız olduğunda çıkarıp selfie’ler çekebilceğiniz bir kameradan çok daha fazlası. Nixie bir aksiyon kamerası! Extreme sporlar yaparken hepimizin arzusudur birilerinin bizi çekmesi. Nixie tam bu noktada devreye giriyor. Kamera öncelikle sizi tanıyor ve ardından çalışması için kolunuzdan çıkarıp havaya fırlatmanız yeterli oluyor. Uçmaya başlıyor ve siz sporunuzu yaptıkça o sizi takip ediyor ve kameraya alıyor. Gelecek dönemin en çok satan aksiyon kameralarından biri olmaya aday.


  • Esnek Ekranlı Telefon – Samsung

esnek-ekranlı-telefon-samsung

1983 ilk cep telefonunun üretilmeye başlanmasından günümüze belki de en çok gelişen ve değişen teknolojilerin başında cep telefonları geliyor. Sayısız marka ve modelle koca bir sektörü oluşturan cep telefonlar hala hızını kaybetmeden gelişmeye devam ediyor. Dokunmatik ekran, büyük ekran, geniş ekran, çerçevesiz ekran derken sonunda esnek ekranlarda hayalden gerçeğe dönüşmeye başlıyor.  Çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen geçtiğimiz yıllarda Çin’de düzenlenen bir fuarda ilk esnek ekranlı telefonun tanıtılmasının ardından bu yıl CES 2018 fuarında alınan bilgilere göre Samsung ilk esnek ekranlı telefonun patentini aldı. Henüz çok yeni bir teknoloji olmasından dolayı hala geliştirilmeye devam edilmesine rağmen Samsung’un Kasım 2018’de üretime başlayacağı söyleniyor. Raflara çıkış tarihi belli olmasada teknoloji devi Samsung’un kat ettiği yola bakılırsa esnek ekranlı telefonların evlerimize giriş tarihi çokta uzak  görünmüyor zira Samsung bu uğurda 7 yıldır ter döküyor. Ufak bir not olarak Samsung’un kankası olan LG’de esnek ekranlı telefon piyasasına adım atan firmalardan.


  • Akıllı Bavul – ForwardX

akıllı-bagaj

Teknoloji babamız elbette gezginleri ve iş adamlarını unutmuyor. Hepimizin havalimanlarında en az bir anısı vardır bavullarla boğuştuğu. Bu sefer ki teknoloji ürünümüz akıllı bavul. Hem de baya akıllı öyle ki bu bavul havalimanlarında sahiplerini tanıyor ve tıpkı evcil bir hayvanmış gibi sahiplerini takip ediyor. Böylece bavulu taşıma yükü, kaybetme veya unutma yüküde ortadan kalkıyor. Dahası, eğer bavul kalabalıkta sahibiyle görsel teması kaybederse olduğu yer durup arıza vermiyor veya çocuklar gibi ağlamıyor. Sahibinin koluna takığı konum bildiren akıllı bir bileklik sayesinde bavul sahibiyle görsel teması kaybetmiş olsa dahi onu tekrar bulabiliyor. Aynı zamanda eğer birisi arkanızdan bagajınızı alıp kaçmaya kalkışırsa kullanıcı yine akıllı bileklik tarafından uyarılıyor. Bu şekilde çalınmaya karşıda önlem almak isteyen firmanın ürünü bu yıl sonuna doğru seri üretime sokması bekleniyor.


  • Elektrikli Uçan Taksi – Bell Helicopter Textron

elektrikli-ucan-taksi-ces-2018

Yanlış duymadınız hem elektrikli hem uçan hem de taksi.  Üçünün bir arada olduğu, harbiden  gelecekten gelen bir teknoloji. Çok değil bundan 5 yıl önce birileri elektrikli uçan taksi olucak dese hepimiz gülerdik. Fakat bu yıl yine CES 2018 fuarında Bell Helicopter Textron adlı firma gerçek bir prototip sergiledi. Firmanın inovasyon direktörü ürünün nesnelerin internetinin(IoT) bir parçası olduğunu belirtti. Dahası uçan taksi şöförsüz otonom bir şekilde çalışacak. Bir noktadan bir noktaya helikopterle seyahatin yeni ve evrilmiş hali gözüyle bakılan uçan taksi gelecek 10 yıl içinde seri üretime geçebilir ve belki de Star Wars’ta izlediğimiz uçan araba manzaralarıyla karşılaşabiliriz.

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap