Hotel California’nın Bolca Spekülasyon Yaratan Hikayesi

Hotel California’nın Bolca Spekülasyon Yaratan Hikayesi

Hangi hikayenin aslı yansıttığı tam anlamıyla bilinmemekle beraber dinleyiciler, şu zamana dek birçok farklı anlam çıkartmışlardır. Eagles grubu elit tabakanın, şöhret dünyasının gerçeklerini ve lüks yaşamı kendilerine göre yorumladıklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda Eagles grubu beş kişiden oluşmasına rağmen sadece biri Kaliforniyalı’dır. 


 •Sözlerin Anlamına Bakarak Yorumlayacak Olursak;

hotel-california-eagles

Erkek anlatıcının başından geçenleri aktarma ve mizacına dayanarak bir uyuşturucunun etkisinde olduğunu söyleyebiliyoruz. Anlatıcı abimiz arabasıyla ıssız yolda ilerlerken rüzgarı her bir saç telinde hisseder, burnuna uyuşturucu bitkilerinin kokusu gelir. (Bahsi geçen colitas Meksika argosunda geçen, uyuşturucu yapımında kullanılan kenevir bitkisine verilen isimdir .)


eagle-weed-carrying-eagles-hotel-california

Yolun ilerisinde bir dinlenme tesisi olduğunu tahmin ettiği yanıp sönen ışıklar görür, zaten kafasını bile kaldıramayacak kadar bitkin düşen abimiz burada konaklamaya karar verir.

Otel olduğunu anladığı tesise girerek antredeki zili çalar. Resepsiyondaki kız aniden karşısında belirir, bu sırada abimizin kafası o kadar iyidir ki buranın bir cennet mi yoksa cehennem mi olduğunu sorgulamaya başlar. Koridorun derinliklerinden kulağına bir takım sesler gelmektedir.(Belki de hayal ettiği sesler.)

Bu sesler abimize ‘’Otel Kaliforniya’ya hoş geldiniz! Çok güzel bir yerdir burası, hangi mevsim gelirseniz gelin boş odası vardır.’’ demektedir. Aynı zamanda resepsiyonist ablamızın da ‘kafası çok iyi’dir. Ablamızın otel avlusunda tanıttığı bazı delikanlılar bazısı hatırlamak, bazısı ise unutmak için ‘tatlı bir yaz teri’ içerisinde dans etmektedirler. Oteli gören abimiz yorgunluğunu çoktan unutmuştur.


Otelin şefini çağırarak ‘kendi özel şarabını’ getirmesini ister fakat şef ‘’1969’dan beri o içkiyi bulundurmuyoruz’’ cevabını verir. (Şefin cevabı aslında ‘’Biz o ruhu 1969’dan beri yaşamadık’’ anlamına gelmektedir.) Duymakta olduğu gaipten sesler abimizi uykusundan uyandırır.(Otel Kaliforniya’ya hoş geldiniz, ne hoş bir sürpriz, burada gününüzü gün edersiniz, ne hoş bir yerdir burası, mazeretlerinizi de getiriniz.)


hotel-california-eagles

Ortam gitgide realistik olmaktan çıkmaktadır, tavanda aynalar ve buz kovasında pembe bir şampanya vardır. Resepsiyonist ablamız ‘’Hepimiz kendi dürtülerimizin, tutkularımızın esirleriyiz.’’ der. Yemek şöleni başlar ve insanlar çelik bıçaklarını sapladıkları halde ‘hayvanı’ öldüremezler.(Hayvan burada yabani içgüdülerini veya ruhlarını temsil etmektedir.) Bu noktada kendine yavaş yavaş gelen abimizin hatırladığı son şey çıkış kapısına doğru koşmak olur. Arkasından gece görevlisi abimize ‘’İstediğin an otelden çıkış yapabilirsin ama asla burayı terk edemezsin.’’ der.


evanjelist

(Evanjelist, en basit anlamıyla kendini Hristiyanlığı yaymaya adamış, ‘’Hristiyanlık bildirisini vaaz eden, yayan kişi’’ anlamına gelmektedir.)

•Spekülasyon Yaratan Hikayelerden İlki Şu Şekilde;

1980’li yıllarda bazı Evanjelistler, bahsi geçen otelin Satanizmin kurucusu olan Anton Szandor LaVey tarafından satın alınarak şeytan Şeytan Kilisesi’ne dönüştürülen bir otel olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bazıları ise bu otelin “Camarillo Devlet Akıl Hastanesi” olduğunu savunmuştu.


hotel-california-wallpaper

•İkinci Hikayemiz İse;

Birbirine çok aşık olan iki genç bilinmeyen bir sebepten ötürü birbirleri ile fazla görüşememektedirler. Genelde bu otel odasında buluşan ve vakit geçiren bu çift bir gün sonsuza kadar yalnızca birbirlerini seveceklerine ve bu otel odasında buluşacaklarına dair söz verirler.

Yeniden buluşacakları bir gün kız önceden otel odasına gelir ve beklemeye başlar. Uzun bir süre beklemesine rağmen oğlan hala gelmemiştir. Oysaki birbirlerine söz vermişlerdir. Kız çaresiz bir şekilde ne yapacağını düşünür. Bu sırada buluşmaya geç kalmış olan çocuk arabayla yetişmeye çalışırken bir trafik kazası geçirerek hayatını kaybeder. Kız ise çıkış yolu bulamayarak çocuğa verdiği sözü tutar ve otel odasında kendisini asarak bir nevi sevgilisinin yanına gider.


hotel-california-eagles

•Son Ve En Duygusal Hikayemize Gelecek Olursak;

1969 yılında hikayenin kahramanı olan adam, bir seyahat sırasında yolu tamda Kaliforniya üzerinden geçerken dinlenmek için bu küçük, şirin oteli bulur karşısında. Oteldeki ikinci gününde odasının hemen yanındaki kızla tanışır ve arkadaş olurlar.

Çok zaman geçmeden birbirlerine aşık olan çift bütün yazı birlikte geçirmelerinin ardından tatilin sonuna gelirler. Bir karar vermek zorundadırlar ayrılık için ve birbirlerine şöyle derler: ‘’Eğer bir yılın sonunda birbirimizi unutmaz, hala bu kadar sevmeye devam edecek olursak yazın ilk gününde tekrar buraya geleceğiz.’’ ve bunun yaz aşkı mı yoksa gerçek aşk mı olduğunu anlamak için birbirlerini aramamak için sözleşirler. Tam bir sene geçmiştir ve adam sözleştikleri gibi otelde buluşmak üzere yola düşer.

Yol bir türlü bitmek bilmez ve adam gittikçe heyecanlanmaya başlar. Otelin bulunduğu yere geldiğinde simsiyah bir bina görür. Otel bir önceki gün yanmıştır ve sevdiği adamla buluşmak için bir gün önceden gelen kız yangında hayatını kaybetmiştir. Otele gelirken bir ömür kurmayı hedefleyen adamın bilmediği gerçek aslında bir ömür kaybettiğidir.


hotel-california-eagles-album

Şarkının sözlerinin soyut yapıda olması nedeniyle çok fazla yorum yapılmıştır. Hangi hikayenin gerçek olduğu bilinmemekle beraber 1976 yılında çıkan bu şarkı hikayesini bilenler için ayrı bir yere sahip olmakla beraber bilmeyenlerin bile gönlünde bir yere sahip olmuştur.


•Ve tabii ki olmazsa olmazımız olarak;

Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Bende şarkıyı dinlerken, farklı bir hikaye dinledim, çok etkilendim
    Guzel bir arastirma yazısı olmuş başarılar Cağan

  2. eagles… 1970 lerin başarılı country-folk rock grubu
    süperr olmuş,nerelere götürdün böyle bizi; günümüz genç teknoloji neslinin unutulmayan nostaljileri araştırıp keşfetmesi ve bizlere sunması müthiş bir keyif oldu
    devamını bekliyorum Çağan……