reaksiyion-alkis

Şimdiye Kadar Neden İzlemedim Diyeceğiniz 6 Dizi

İzlenmesi gereken diziler listenize yenilerini eklemeye hazır mısınız? 2018 ve 2019 da ses getirecek bu diziler çok hoşunuza gidecek! Tam 6 diziden oluşan listemizle sizi baş başa bırakalım...

Şimdiye Kadar Neden İzlemedim Diyeceğiniz 6 Dizi

 1. Peaky Blinders

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde ilk sırayı tabii ki Peaky Blinders alıyor. 1’inci sıraya bu İngiliz dizisini yazmamın sebebi favori dizim olması heheh 🙂

Dizi 1. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’nin Birmingham şehrinde çeteleşen Peaky Blinders adlı İngiliz Çetesi’ni anlatıyor

Açık konuşmak gerekirse dizinin ilk bölümünden hiçbir şey anlamayıp kapatmıştım. Daha sonrada mükemmel İngiliz aksanları ve mükemmel ambiyanslarıyla beni tekrar dizinin içine çektiler. Öyle bir çektiler ki bütün diziyi 2 hafta gibi kısa bir sürede, kendimi eve kapatarak bitirmiştim.

Diziden bahsedecek olursak; her şey 1919 İngiltere’sinde geçiyor. Olaylar Birmingham’da nam salmış gangster bir aile olan Shelby’lerin (Peaky Blinders) yanlışlıkla yüklü bir miktarda askeri cephane çalmasıyla başlıyor. Evet yanlışlıkla… Tabii ki bu hırsızlık devletin odağından kaçmıyor ve bizzat Winston Churchill tarafından kasabaya tehlikeli bir detektif atanıyor. Zaten adları illegal olaylarla pek ünlü olan aile büyük bir savaş başlatıyor.

Bunların yanı sıra çetenin baş lideri sayılan Thomas Shelby’nin karaşık ve insanın kalbine dokunan aşk hayatını da yakından izlemiş oluyorsunuz.
Daha fazla spoiler vermeden diğer diziye geçelim… 

2. Mind Hunter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde ikinci sıra MINHUNTER’de. Cinayet, gerilim ve zihin oyunları sevenlere müjde. Bu dizi tam size göre!

3 ekim 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan ve Joe Penhall‘un yarattığı Bu dizimiz son dönemlerin en popüler çevrim içi video uygulaması olan Netflix dizisi.
70’lerin sonunda geçen bu Amerikan Dizisi, True Detective tarzında suç-drama-gerilim üçlüsünden…

Konusuna gelecek olursak; FBİ’ın özel bir biriminde görevli Ajan Holden Ford ve ortağı Bill Tench, kötü şöhretli seri katilleri ve tecavüzcülerin özellikle çocukluklarına inerek araştırmaya başlamasıyla katillerin profilini çıkarma tekniklerini oluşturuyor.

Dizi şuan 3. sezonunu beklemekte. Kuşların söylediğine göre 30 Kasım 2018 gibi 3.sezon yayınlanacak. Son olarak, dizinin İMDB puanını da söylemeden geçmeyelim. Puanı 8,6/10’dur.

İlgili Yazı: Film Kurduyum Diyenlere Distopik Bilimkurgu Sevenlere!

3. Sense8

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde üçüncü sırada Sense8 var. Şimdi bahsedeceğim dizi alışılmışın dışında fazla ana karakter içeren başta “bu ne la?” deyip çözemeyeceğiniz daha sonradan bırakmak istemeyeceğiniz cinsten bir dizi.

Sense8, 2015 yılında Wachowski Kardeşler tarafından yaratılmış. Yine Netflix dizisi. Bilim kurgu, gizem ve dramayı iç içe barındıran sense8, daha önceden hiç görmediğiniz bir hikayeyle karşılıyor bizi.

Dizi, dünyanın 8 farklı yerinden 8 farklı karakterin zihinsel ve duyusal olarak birbirine bağlı olmasını temel alıyor.

Aynı gün doğan ve evrimsel süreç içerisinde farklılaşan bu insanlara homosensorium deniliyor. Bu insanları duyusal olarak doğuran ve onlara kendi hatıralarını da aktaran bir anneleri veya babaları oluyor. Her Sensate Kümesi 8 kişiden oluşuyor ve küme içerisindeki insanların zevkleri, acıları, sevinçleri kısacası hisleri ve hatıraları ortak oluyor. Yani sen ne hissediyorsan kümendekiler de bunu hissediyor.

Tabii ki her hikayede olduğu gibi burada da savaşılması gereken kötü adamlar var.

Dizinin bu bilimsel konusunun yanı sıra topluma aşıladığı bazı konular da var.
Ataerkil toplum yapısı, ekonomik eşitsizlikler, cinsiyetçilik, adalet sistemindeki sorunlar, nefret söylemi, en çokta LGBT Hakları, ön yargı, devlet destekli kurumların çalışmaları, homofobi ve sosyal adaletsizlik gibi birçok konuya değiniyor. Bu arada dizi tamamen final yapmış durumda… 🙁

İlk bölüm sıkılıp kapatmak isteyebilirsiniz. Aman derim böyle kaliteli bir diziye haksızlık etmiş olursunuz! 🙂

4. The Crown

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde The Crown dördüncü sırayı alıyor.

Çoğunuzun görmüş, duymuş olacağı 2016 yılının Kasım ayında yayınlanan bu dizi, Kraliçe İkinci Elizabeth’in gençlik yıllarını konu ediyor. Başrolde Claire Foy’u izleyeceğimiz dizinin senaristi Peter Morgan

Her bölümü yaklaşık 60 dakika süren ve tarihi unsurları bünyesinde kaliteli şekilde kullanan bu biyografik yapı, en yüksek bütçeyle çekilen yapımlar arasında yer alıyor.

5. OZARK

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde ZORK beşinci sırada. IMDb’de Game of Thrones’dan sonra en popüler ikinci yapım olan ve Jason Bateman’in başrolde yer aldığı ‘Ozark’ dizisinden bahsedelim biraz da.

Çıkar çıkmaz geniş bir hayran kitlesine sahip olan Netflix’in yeni dizisi Ozark, Chicago’lu bir finans danışmanının, uyuşturucu karteliyle anlaşmazlığa düştükten sonra ailesini Missouri’nin Ozark Bölgesi‘ne yerleştirmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Dizimiz; suç, dram, gerilim, üçlüsünden. Komedi oyuncusu olarak ünlenen Jason Bateman ise başrölümüz. Aynı zamanda filmin hem yürütücü yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstleniyor… Adama bak bee!

BONUS: New Girl

Mutlaka izlenmesi gereken diziler listesinde BONUS olarak seçtiğimiz dizi ise New Girl.

Ben öyle hemen başlayıp biten kısa dizilerden hoşlanmam, bir tane olsun uzun olsun diyorsanız, yılların dizisi ‘New Girl‘ tam size göre! Bu çerez niyetine izleyebileceğimiz 20 dakika süren Fox Dizisi, tam tamına 7 sezondan oluşmakta. Yeni bölümleri gelmeye devam eden bu dizi kadın-erkek ilişkilerine yoğunlaşan bir komedi dizisi.

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap