Kişilik Olarak Eğilimlerinizi Tahmin Ediyoruz!

Kişilik Olarak Eğilimlerinizi Tahmin Ediyoruz!

20. Yüzyılın önemli psikiyatrlarından biri olan Macar Leopold Szondi’nin hazırladığı bu kişilik testi; görsel canlandırmalardan yola çıkarak içimizde bastırılmış olan duyguları, özellikle korkularımızı bularak onların hangi durumlarda kendini gösterdiğini bulmayı amaçlıyor.

NOT: Bu test kesinlikle bir akıl hastalığınızın olduğunu ima etmez, yalnızca bastırılmış kişiliğiniz hakkında bazı varsayımlarda bulunur.

szondi


Her karakter analizinin açıklaması iki sonuçtan oluşur. Bastırılmış kısmı psikanalize göre sahip olduğumuz en önemli savunma mekanizması olup rahatsız olduğumuz arzu ve düşüncelerimizi aktaran en önemli işlevdir. İnkar kısmı ise istenen davranışın tam zıttını isteyen düşüncelerimizi kesin olarak reddettiğimiz zihinsel bir süreçtir.

Aşağıdaki resimde bulunan portrelere dikkatlice bakın ve karşılaşmaktan en çok korktuğunuz, en tiksindiğiniz portreyi seçin ardından sonuca bakın.

szondi-testi


1 NUMARA

‘Geometri Öğretmeni Kemal’ tiplemesine benzeyen portre baskıcı bir öğretmen kişiliğini temsil eder. Bilinçaltınızda bastırılmış saldırganlık ve küçük düşürücü davranış eğilimi olabilir. Çocukluğunuzda davranışlarınızda baskı ve otoriterlik, yönetme ihtiyacı gibi eğilimleri tecrübelemiş olabilirsiniz.Özellikle okul hayatınızda davranışlarından memnun kalmadığınız bir öğretmeniniz tarafından psikolojik düzeyde kötü etkilenmiş olma ihtimaliniz gayet yüksek.


2 NUMARA

szondi-testi-2

60’lı yılların mafya tiplemesine benzeyen bu portreyi seçen insanlar, çocukluğunuzun erken safhalarında bastırılmış bazı duygularınız olabilir. Bu portre fiziksel olarak güçlü fakat zekası düşük görünümüne sahip kişiliği temsil etmektedir. Asabiyet, aşırı sinir durumu, düşünmeden hareket etme gibi belirtilere sahip olma ihtimaliniz çok yüksek. İnsanlarla, nesnelerle ve fikirlerle kolayca bağ kurabiliyorsunuz.


3 NUMARA

szondi-testi-3

Bu dolmuşçu bir dayıya benzeyen portreyi seçen insanların genellikle hayatı ciddiye alan, sorumluluklarını yerine getirmek ve verdiği sözleri tutmak için çok çaba sarf eden bireyler olduğuna işaret eder. Bu kişiler genellikle aşırı hayal gücüne ve karamsar bir yapıya sahip olmaktadır. Yenilik ve değişiklerden hoşlanmıyorsunuz. En büyük korkunuz: Kontrolü kaybetmeniz.


4 NUMARA

szondi-testi-4

Aman Ali Rıza bey keyfimiz kaçmasın portresi, şahıslar arasındaki en ifadesiz ve gizemli gözüken kişidir aynı zamanda. Düşünce bozukluğu(Şizofreni vb.) duygu bozukluğu gibi rahatsızlıklara sahip insanlardan ne denli korktuğunuzu temsil etmektedir. Çocukluğunuzda ilgisizlik, koşullardan ve olaylardan çabuk vazgeçme gibi duyguları bastırmış olmanız muhtemeldir.


5 NUMARA

Belli belirsiz bir gülümseme takınan ve yoğun göz makyajına sahip bu kadın portresi ilgi çekmeye çalışan, narsist ve kendinden başkasını düşünmeyen insanlara karşı olan korku ve nefret duygularınızın dışa vurumu şeklinde açıklanabilir. Bazı duygularınızda kararsızsınız. Bu resmin sizi korkutma nedeni dikkat çekme arzusunu ve beğenilmeye çalışmayı bastırmış olmanızdan kaynaklı olabilir. Bu tarz insanlar genellikle nadir veya abartılı bir uğraşı hobi olarak edinirler.


6 NUMARA

szondi-testi-6

 

Listedeki diğer şahıslara nazaran daha sıradan, güvenilebilir ve zararsız gözüken bu şahıs depresifliği temsil etmektedir. Bu sizin arkadaşlık ve yakın ilişkiler konularında bazı korkularınızın olduğunu ve güvenmek istediğiniz, hep güvendiğiniz kişiler tarafından kötülüğe veya ihanete uğradığınızı göstermektedir. Hayatınıza yeni insanlar alırken güven problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu tarz kişiler bu depresif tarzda eğilimleri bastırmak için genellikle insanların sorunlarını dinleyerek çözümler üretmeye çalışırlar.


7 NUMARA

szondi-testi-7

Bu orta yaşlıdan hallice tır şöförüne benzeyen tontik abimiz gibi görünen portreyi seçtiyseniz, mantıksız, düşünmeden iş yapan, sorumsuz kişilere olan nefretinizin dışa vurumu olarak yorumlanır. Kendi ailesine çektiren, çocuklarıyla ilgilenmeyen fakat buna rağmen otoriter bir figür yaratma çabasında olan insanlara hiçbir şekilde saygı duymuyorsunuz. Genellikle kendi kendinize yetebilme içgüdünüz ve dışarıdan olabildiğince az yardım alma isteğiniz mevcut.  Mantıklı ve tutumlu olarak davranışlarınızın tamamını kontrol edebiliyorsunuz.


NUMARA 8

szondi-testi-8

Sınıfında birinci, pampuk piremses gibi temiz yüzlü bu genç portreyi seçmenizin ve sizin zihninizde bu kişiliğin tehlikeli olarak kazınmasının sebebi gençlik veya çocukluk döneminde bu görünümde genç birinin işlediği bir suçtan veya kötülükten etkilenmiş olmanızdır. Bu sebepten dolayı gündelik hayatınızda yaşınızdan daha düşünceli tavırlar sergiliyor ve etrafınızda genellikle olgun biri olarak tanınıyorsunuz. Çocukça davranan, olgun olmayan kişilere karşı daima mesafelisiniz. Nefret ettiğiniz kişilik biçimlerinden bazıları erkeklerde sert ve maço tarzdaki kişiler, kadınlarda ise çekici görünmeye çalışıp sürekli karşı cinsle flört eden kişiliklerdir.


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!


 

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap