Sular Altında Kalacak Mı? Yalancı Cennet Maldivler ve Bilinmeyenleri

Maldivler'de ortalama bir tatil ne kadara geliyor? Türk Lirası Maldivler'de tam 4 kat daha değerli! Peki Maldivler ne zaman sular altında kalacak? Maldivler sular altında kalmadan önce görmeniz gerekenler!

Sular Altında Kalacak Mı? Yalancı Cennet Maldivler ve Bilinmeyenleri

Soğuklar kapıya dayanmayı bırakıp çoktan içeriye girmişken şimdi hepimizin aklında kum, güneş ve deniz! Kimimiz anın tadını çıkarıp daha vakit var dese de benim gibi sabırsızlar şimdiden yaz planları yapmaya başladı bile… Bu yazıda size; tatil sitelerinde “Ucuzdan Pahalıya Doğru Sırala” seçeneğini seçtiğinizde otelleri en son sırada çıkan bir ülkeden bahsedeceğim; vizesiz ülke Maldivler! maldivler sular altında

Male-başkent-maldivlerturu-maldivler-turlari-maldivler-resimleri-maldivler-kurban-bayrami-turları-maldivler-resimleri

Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti: Hindistan ve Sri Lanka arasında 1,196 adadan oluşan, sonradan ticari amaçlı kullanılan kum adalar da sayıldığında 2000’den fazla ada sayısına ulaşan 340 bin nüfuslu kocaman bir ülke! Tüm bunlar şaşırtıcı gelmedi mi? Pekala. Fotoğrafta gördüğünüz Başkent Male, 75 bin nüfus ile dünyanın en küçük başkenti ünvanını elinde tutuyor. Ayrıca bu ülkede halkın %97’si Müslüman!maldivler-hangi-din

Geçmiş zamanlarda Budizm‘in hakim olduğu ülkeye Arap bir gezgin olan Al-Bar Bari vesilesiyle büyük oranda İslam Dini’ne geçmiş ve dinin gerektirdiği şekilde yaşamaya devam etmişler. Öyle ki gelen turistler için en basitinden alkol tüketmek bir sorun teşkil etmese de yerli halkın alkol tüketmesi pek doğru bulunmuyor.


maldivler-yemek

Yemek kültürü oldukça geniş bir ülke Maldivler. Tahmin edeceğiniz üzere bu kültür de genelde deniz mahsulleri üzerine yoğunlaşmış durumda. Ülkede özellikle ton balığı üretimi ve tüketimi oldukça yüksek.


Kopekbaliklariyla-Yuzme-Maldivler

Bu ülke sınırları içerisinde “Kayınvalidemin komşusunun kardeşinin gelini gelirken taş getir hatıra olur dediydi…” diye bir sistem yok arkadaşlar.

UNESCO tarafından koruma altına alınan bir çok bölgede berraklığı ve canlı çeşitliliği ile dünyaya nam salmış bu denizden bir taş bile çıkarmak yasak! Öyle ki dalış esnasında yanınızda bir yetkili bulunduğu taktirde düzenli olarak uyarılıyor ve bu konuda hassas olmanız isteniyor.
maldiv-adalari

Platoların (bkz: plato nedir) yüzyıllardır süregelen bir zaman diliminde okyanustaki yükselişi ile oluşan bu yalancı cennetin Mercan Adaları, çoğunlukla etrafını 10 dakikada gezebileceğiniz bir çapa sahip oluyor. Ülkedeki adaların neredeyse yarısı sırf ticari amaçla hizmet vermekte ve bu adalara ulaşım genelde deniz uçağı ile sağlanmakta.


maldivler-villa

En ucuz konaklama kısmında bile kendinize özel bir havuz ve kıyıdan köşeden bile olsa deniz mansarası olan oteller eminim ki herkesin hayallerini süsleyecek cinsten. Ne yazık ki en çok ücret ödemeniz gereken kısımlar ise Maldivler ile özdeşleşen deniz üstündeki sıralı villalar. Fiyat hakkında ortalama bir değer isteyecek olursanız ufak bir hesapla 2 kişi, 5 gece 25 bin TL gibi bir fiyata ortalama bir odada konaklayabilir, güneşin yaktığı saatlerde kredi kartı ekstrenizi kendinize yelpaze yapabilirsiniz!

Hemen ekleyeyim. Bu verdiğim ortalama fiyat adanın içinde bulunan müstakil tarzdaki odalar için tahmini bir değer. Eğer baktığınız otel bir kaç bina tarzında bir sisteme sahipse tabi ki bu fiyatların çok çok daha aşağısına konaklama keyfinize varabilirsiniz.

invoice

Maldivler‘e balayına gidin, gezmeye gidin, dalış yapıp adaları gezin ama gece hayatı için bir adım geride durun. Yukarıda da söylediğim gibi ülkenin %97’lik bir kısmı Müslüman ve haliyle gece hayatı da pek renkli değil. Özellikle son zamanlarda gündeme gelen “İslami Adalar” düzeni ile gözler tek bir yöne bakmakta…


fatura

Para birimi olarak Rufiyaa kullanılıyor ve 1 Türk Lirası = 4 Rufiyaa kuruna denk geliyor. Fakat yerli halk ile olan alışverişiniz dışında Dolar harici bir para birimi kullanabileceğiniz pek de ihtimaller dahilinde değil gibi duruyor. 
Peki gelelim asıl meseleye. Nedir bu Maldivler’in sular altında kalma hikayesi? Buyurun görelim efendim.

maldivler-sular-alltinda

Bu konuyu güvenilir ve bilgisi olduğuna inandığımız kaynaklardan araştırmak gerçekten en doğrusu olacaktır. Adalarda bulunan deniz seviyesinden en yüksek nokta 1,5 metre olmasına karşın kimisine göre 10-15 yıla sular altında kalma riski varken kimisine göre de 200 yıl daha tehlike yok!
“Birleşmiş Milletler iklim uzmanlarının son hesaplamalarına göre önümüzdeki 90 yıl içinde, kutuplardaki buzulların erimesiyle denizler, 60 cm yükselecek.”

Yerli halkın bu konuda endişe duyması üzerine devlet başkanı tarafından bazı çalışmalara başlanmış. Başkent Male‘nin bir kaç kilometre açığında, çoğunluğu yapay olan bir ada inşa edilmiş. İki kilometrekarelik bir alana kum ve mercan molozu dökülerek inşa edilen bu kurtarma adasının adı, Hulhumale.

Hulhumale-maldivler

Hulhumale tam olarak 10 milyon $ harcama ile yapılmış ve nüfusunun 30 bine çıkması bekleniyor. Peki bu adanın özelliği nedir diye soracak olursanız hemen belirteyim bu ada diğer adalara göre sadece 1 metre daha yüksek rakımlı ve etrafı beton bloklarla çevrili.21 yaşındaki Abdullah‘ın memleketi, Başkent Male‘nin kuzeyindeki bir ada. Abdullah, doğup büyüdüğü aile ocağını terk etme nedenini şöyle açıklıyor:

”Çünkü orada sahilin bir kısmı çoktan sular altında kaldı bile. Ailemin evi sahile çok yakın, şimdi dalgalar evin duvarlarına kadar geliyor. Annem hayatında daha önce hiç böyle bir şey yaşamadığını söyleyip duruyor. Oradaki ada sakinlerinin devletin yardımıyla yaptıkları küçük liman ise sert hava koşulları nedeniyle kısmen yıkıldı.”


BONUS: MALDİVLER’E VİZESİZ GİDEBİLİRSİNİZ!

maldivlere-vize

Evet vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden biri de Maldivler. Sadece pasaportunuz ile giriş yapabildiğiniz Maldivler‘e, en az 6 ay geçerli bir pasaport ile hiç bir sorun yaşamadan seyehat edebilirsiniz.

Kaynak:

Diyaloglar

vizesiz ülke maldivler, maldivler sular altında kalacak mı, maldivler otel fiyatları, maldivler gece hayatı, maldivler deniz üstü villa, maldivler havuzlu villa, maldivler dalış, maldivler turistik, maldivler başkent, maldivler, para birimi, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler sular altında, maldivler ne zaman sular altında kalacak, maldivlere vize 

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Bende gitmek istiyorumm??