Solucan Gübresi ve Mesleklerini Bırakıp Solucan Gübresi Üreten 8 Kişi

Solucan Gübresi ve Mesleklerini Bırakıp Solucan Gübresi Üreten 8 Kişi
1

Bildiğiniz gibi ülkemizde yıllardır süregelen “Yavrum memur ol ne yapacaksın kariyer felan, memur iyidir memur.” gibi tavsiyeler sebebiyle bu tür girişimcilik konularında biraz geride kaldık. Tarım ülkesi olan ülkemizde neredeyse herkesin doğadayken farklı bir ruh haline girdiğini, “Aslında benim yerim burası!” diye söylendiğini de gayet iyi biliyoruz… Bu sebeptendir ki aslında bu işi en iyi bizim halkımız yapar! (Alkış efekti.) Solucan Gübresi Fiyatları 2018

  • Solucan gübresi nedir? Bu solucanlar bildiğimiz solucan mı?

kirmizi-kalifornia-solucani

Solucan gübresi, organik atıkların özel bir tür solucan ile işlenmesiyle oluşan bitkiler için son derece besleyici özelliklere sahip bir üründür. Koyu renkli, kokusuz, gevşek yapıda ve hafif olup suda çözünebilir özelliği sayesinde sıvı gübre olarak da kullanılması mümkündür. Bu özel tür solucan, Kırmızı Kalifornia Solucanı dır ve bu ırk laboratuvar ortamında iki cinsin birleşimi ile oluşturulmuştur. 

Kırmızı Kalifornia Solucanı: 1 yılda sayısını ortalama 16 kat arttırması, bakımının zor olmaması, beslemenin kolay yapılması ve dayanıklı olması ile gübre üretiminin gözdesidir.

Solucan Gübresi: Gübre kullaımı ile hasadı yapılan mahsulün hatrı sayılır oranlarda artması, hasat zamanının daha öne çekilmesi gibi avantajları olduğu için bu gübre altın değerindedir. Fiyatlar ortalama seviyelerde gezmekte ve alacağınız verim yanında pek de göze batmamaktadır.

  • En Çok Merak Edilenler

Solucan Gübresi Verimi Ne Kadar Arttırır: Üretilmek istenen çeşit ve doğal şartlara göre değişiklik gösterse de ortalama olarak %40 bir verim artışı sağlanır. Hasadı alınan ürün daha kaliteli ve sağlıklı hale gelir. Ayrıca Solucan Gübresi kullanarak 1-1,5 ay daha erken hasat yapan çiftçiler çoğunluktadır.

Solucan Gübresi Fiyatları: Toptan fiyatları bölgeden bölgeye değişmekle birlikte perakende Solucan Gübresi Fiyatları 2018 yılında ortalama 2,5 – 3-5 TL aralığında değişiyor. Paketli ve ambalajlı ürünlerde bu fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.

Solucan Gübresi Kime Satılır: Bu konuda şuna satabilirsiniz diyemeyeceğimizi biliyorsunuz. Ama istatistiklere baktığımızda Türkiye sahasında bulunan %100’lük talebin şuan sadece %4’lük kısmı karşılanabilmekte. Bu sayılar ortalama değerlere sahip olmasına rağmen hala hatrı sayılır bir talep sizi beklemekte.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur: Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de 10 kişiden 8’i Solucan Gübresi üretmek yerine daha kolay olana kaçıp Solucan Gübresi üretmek isteyenlere teçhizat temini ile uğraşmaktadır. Üretimde önemli konu güneş görmeyen bir ortam, ortam sıcaklığının ayarlanabilmesi ve nem oranı dır. Bu hususta yapacağınız araştırmalar ile kendi bütçeniz ve çalışma yönünüze uygun bir tesis planı oluşturabilirsiniz. Çoğu insan evinin bodrum katından bahçesindeki seraya kadar bir çok yerde bu işi yapmaktadır.

Kırmızı Kalifornia Solucanı Nereden Alınır: Bu solucan türü gübre üretimi için özel koşullarda oluşturulan bir türdür. Bir yıl boyunca gübre üretirken aynı zamanda ürerler ve toplam sayılarını 16 kata kadar çıkarırlar. Basit bir hesapla  iyi koşullarda 1000 adet solucan 1 yıl sonunda 16.000 adet olacaktır. 

Solucanlar Ne Kadar Gübre Üretir: Bu Kalifornia Solucanı’nın yediği besin miktarına bağlıdır. Yedikleri besinin yarısını dışkılarken diğer yarısını vücutlarında tutarak enerji kaynağı olarak kullanırlar. Bir solucanın günde ortalama 0.6 gr yem yediği düşünülürse her solucan günlük 0.3 gr dışkı üretir. Yani 1000 solucan günlük 3 kg dışkı üretecektir. Buna humus denir. Humus kurutularak fermente edildikten sonra gübre haline gelir. Bu safhada ağırlığının bir kısmını kaybettiğini lütfen hesaba katınız!

Solucanlar Ne Yer: Kırmızı Kalifornia Solucanları ne yer sorusunu bir çok insan merak etmekte ve duyanlar da bir o kadar şaşırmaktadır. Bu güzel canlılar için hazırladığınız yemek karışımına “kompost” denir ve kompost içeriğinde; 

Kabak,
Mısır koçanı yaprağı,
Kavun kabuğu,
Muz kabuğu,
Çay posası,
Yumurta kabuğu,
Kahve telvesi,
Meyve, sebze ve diğer bitkisel artıklar,
Yarı yanmış hayvan gübresi ve selüloz ya da başka kimyasal içermeyen kağıt atıklar.

bulunabilir. Bu yaptığınız karışım ile belirlediğiniz sürelerde solucanlarınızı besleyebilirsiniz. Bu süre genelde 4-9 gün aralığında değişebilir. 


Bu yazımızda tüm cesaretini toplayarak kariyerini bir kenara bırakıp, bu işe gönül vererek giren ve hakkıyla kazanan 8 girişimci vatandaşımızı sizlere tanıtmaya karar verdik. 

1. Umut Kuruüzüm – Aydın

umut-kuruuzum-solucan-gubresi

Boğaziçi Üniversitesi‘nde İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olan Umut Kuruüzüm 30 yaşında. Mükemmel bir kariyere ve -bu kavram herkese göre değişse de- kabul gören cinsten bir başarıya sahip. O da çoğu kişinin peşinden koştuğu iş ve akademik kariyeri bir kenara bırakarak solucan gübresi üretmeye başladı.

“Kariyer mutlu olduğun işi yapmaktır.”

2. Mahmut Şanverdi – Samsun

mahmut-sanverdi-solucan-gubresi

Samsun da özel bir şirkette müdürlük görevi yaparken istifa eden ve Solucan Gübresi üretimine başlayan Mahmut Şanverdi, şimdi 24 milyon solucandan ayda 20 bin TL‘ye yakın kazanç elde ediyor.

“Artık gübre yetiştiremez duruma geldim!”

3. Ömer Özcan – Zonguldak

omer-ozcan-solucan-gubresi

Zonguldak da yaşayan otobüs işletmecisi Ömer Özcan 44 yaşında. Ağır iş yükü nedeniyle solucan üretimine arkadaşından aldığı 70 solucan ile “hobi” olarak başladı ve 4 yılda 300 bin Kalifornia Solucanı sahibi oldu. Geçtiğimiz yıl evinin alt katında ürettiği gübreleri satarak 17 bin TL kazanç sağladığını söylüyor…

“Çay üretiminde büyük verim görüldü.”

4. Cahit Altuğ – Yozgat

cahit-altug-solucan-gubresi

Yozgat da yaşayan 42 yaşındaki Cahit Altuğ, 10 yıllık esnaflığı bırakarak 130 metrekarelik bir alanda solucan gübresi üretim tesisi kurdu. Sonraları medyada da bu işi duyan Altuğ, başlarda deneme amaçlı aldığı solucanlardan verim alınca bu işe girmeye karar verdi. 

“İnternetten daha organik ürün nasıl elde edebilirim diye araştırırken Solucan Gübresi ile tanıştım.”

5. İbrahim Karaman, Nihat Bulut ve Mahir Tekin – Elazığ

solucan-gubresi

Elazığ da liseden arkadaş üç girişimci İbrahim Karaman (31), Nihat Bulut (42) ve Mahir Tekin (31) sosyal medyada gördükleri solucan gübresi işini merak ettiler ve araştırmalar başladı. Farklı mesleklerden olan üç arkadaş 6 ay araştırma yaparak Solucan Gübresi üretimine başlamaya karar verdi. Eski bir ahırı tesis haline çevirdiler ve 100 bin Kırmızı Kalifornia Solucanı ile üretime başladılar. 2 yıl içerisinde 3 milyon solucana ulaşan üç girişimci, aylık 10-15 bin TL‘ye kadar kazanç sağlıyorlar.


Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018, Solucan Gübresi Fiyatları 2018

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (3)

  1. Köyümüze gidip bu işi mi yapsak acaba, yapmak isteyenler için iyi bir bilgi kaynağı olmuş,elinize,emeğinize sağlık

  2. Elinize sağlık, bu iş üzerinde düşünürken denk geldim yazınıza çokça aydınlattı beni teşekkürler 🙂