Dekonstrüktivist Mimar Zaha Hadid ve 8 Muhteşem Eseri

Dekonstrüktivist Mimar Zaha Hadid ve 8 Muhteşem Eseri

Aslen Bağdat doğumlu, İngiliz asıllı ve adı 7 kıta da duyulan, bu ünü sonuna kadar hak eden bir mimar düşünün. Evet, Zaha Hadid‘den bahsediyoruz. 1972 yılında Londra’ya yerleşmesi ile mimarlık eğitimine başladı. Kariyerinin ilk yılları pek parlak geçmese de “Kağıt Mimarı” denen Zaha Hadid, pes etmeye pek de niyetli değildi.

Bir yapıyı oluşturan bütünlük anlayışının temellerini yıkmak

İşte bu kavram onun elinden çıkan eserlerle güzelleşti ve anlam kazanmaya başladı. Kariyerinin ilk 20 yılı pek parlak geçmese de 1995 yılında yaptığı “Cardiff Bay Opera Evi” tasarımıyla birinciliği yakaladı ve yıldızı parladı. Fakat hala bir gün eleman olarak alınacağı şirketin önce ortağı sonra sahibi olacağından ve Zaha Hadid Architects firmasını kuracağından haberi yoktu… Zaha Hadid, beklenmedik bir anda; 31 Mart 2016’da 65 yaşında bizlere veda etti. Ama bizler ve tüm sevenleri “Anmak yerine yaşatacağız!” diyerek onun eserlerini tanıtmaya devam edeceğiz.


  • Pekin’de bulunan “Wangjing Soho”, 2014

Wangjing-Soho


  • İspanya, Zaragoza’da bulunan “Köprü Pavyonu”, 2008


  • İngiltere, Londra’da bulunan “Serpenti Galerisi”, 2013


  • Azerbeycan, Bakü’de bulunan “Haydar Aliyev Kültür Merkezi”, 2013


  • İtalya, Napoli’de bulunan “Afragola Hızlı Tren İstasyonu”, 2017


  • İtalya, Reggio Calabria’da proje halinde olan “Regium Waterfront” 


  • İskoçya, Glasgow’da bulunan “Riverside Sanat Müzesi”, 2011


  • Danimarka, Charlottenlund’da bulunan “Ordrupgaard Müzesi”, 2005


BONUS: İstanbul, Kartal’da yapılacak olan “Kartal Kentsel Dönüşüm Planı”‘da Zaha Hadid’in tasarımıdır. 

Zaha Hadid kimdir? kartal projesi. architects.  Zaha Hadid eserleri. haydar aliyev kültür merkezi.  Dekonstrüktivist akımı.

Dekonstrüktivizm bir diğer adıyla yapısal analizdir. 1980’lerde çıkan bu akım, unsurların bütünlüğünün bölünmesi ve mimari yüzeylerde yapılan oyunlar ile kaydırılması şeklinde anlatılabilir. Bu eserler bu akımın en önemli örneklerindendir. Malesef ünlü mimar beklenmedik bir şekilde 65 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Bu habere hala inanmak güç olsa da onun eserleri bizlere miras olarak kalmış ve ebediyen yaşatılmaya baş koyulmuştur.

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap