Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu!

Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu!

Günümüzdeki ilişkilerde uzun bir ilişki isteyen çiftlerin çok zaman geçmeden ayrıldığını görüyoruz. Bunun en temel sebebi, karşısındaki insana değer vermeye çalışırken aslında kendilerine dahi değer vermemelerinden kaynaklanıyor. Peki kendisine değer vermeyi öğrenen bireyler neler yaparlarsa ilişkileri daha sağlam temeller üzerine kurulur ve mutlu bir ilişkisi olur? İşte size mutlu bir ilişki için 10 ipucu!


 ask-sevgi

1)Saygı Duyun

Hayatınıza aldığınız kişinin ailesine, geçmişine saygı duyun. Hiç kimse mükemmel değildir. Karşınızdaki insanın size saygı duymasını istiyorsanız önce siz ona ve düşüncelerine saygı duymalısınız. Öz eleştiri yapmayı bilmeden bir ilişki asla yürümez.


 ask-sevgi

2)Güvenin / Güven Verin

Karşınızdaki kişiyi kısıtlayarak ancak onu sizden uzaklaştıracağınızı asla unutmayın. Şunu bilin ki bir şeyler yapmak isteyen insan her türlü yapar. İster telefonla isterse de girdiği ortamlarda, bu tamamen vicdana bağlı bir şeydir. Karşınızdaki insanın vicdanına hükmedebilmek için ise önce o kişiye önce güven sonra ise saygı duymalısınız. Karşıdaki insan ona güvendiğinizi hissettiğinde hareketlerine daha çok dikkat edecektir. Kendini sizin yanınızda özel hissetmeli.


 ask-sevgi

3) Kullandığınız Dile Dikkat Edin

Özellikle uzun bir ilişki istiyorsanız enerjiniz her daim yüksek olmalı. Elbette kötü anlarınız olacak ancak bu tür sorunlarınızı karşı tarafa “sen” dilli değil “ben” dilli belirtmelisiniz. Örneğin; senin yüzünden bütün gece uyumadım değil de ben gece boyunca uyumakta zorluk çektim yaşadıklarımız beni çok düşündürdü deyin. İnanın karşınızdakini suçlamak yerine ne yaşadığınızı belirtmek sizi daha iyi anlamasını sağlayacak.


ask-sevgi

4)Bir Konuda Tartışıldıysa Onu Çözmeden Devam Etmeyin

Eğer bir konuda tartışıldıysa o konuya çözüm bulmadan hiçbir şey olmamış gibi devam etmeyin. Bugün geçtikçe pişirilip pişirip önünüze konur böylece hem siz bu durumdan bunalırsınız hem de karşınızdaki kişi tekrar tekrar aynı şeyleri hatırlayıp size kin duyar. Siz ya da karşı taraf fedakarlık etmek zorunda, burnunuzun dikine giderek hiçbir çözüm elde edemezsiniz.


ask-sevgi

5) Zihninizi Okumasını Beklemeyin

Sevgilinize tüm düşüncelerinizi olabildiğince aktarın. Bir kâhin gibi tahmin etmesini beklemeyin. Bu şekilde karşınızdaki sorunu anlayıp bir çözüm bulmaya çalışacaktır. Ancak içinizde tutarsanız bu sorun sadece sizi yer bitirir.


ask-sevgi

6)Acele Etmeyin

Her güzel anı bir çırpıda yaşayıp bitirmek yerine biraz zamana yaymanızı öneririm. Sinema, bowling, piknik, tatil gibi her şeyi bir anda tüketmeyin. Ayrıca, her şeyin bir zamanı vardır, değer verdiğiniz ve uzun bir zaman birlikte hayatınızda olacak kişiden beklentilerinizin belli sınırlarda olmasını öneririm.


ask-sevgi

7) Kıyaslama Yapmayın

Partnerinizi ne bir başka arkadaşınız ile ne de ailenizden biriyle karşılaştırmayın. Unutmayın ki karakterler de tıpkı parmak izimiz gibi farklılık gösterebilir. O kişiyi hayatınıza aldığınızda her şeyiyle kabul edip aldınız. Kişi kendi istemediği sürece sizin eksik/yanlış gördüğünüz şeyi değiştirmez. Bu yüzden kıyaslama yapmak yerine, yukarıda da belirttiğim gibi sorunlarınızı partnerinizle paylaşmayı deneyin.


ask-sevgi

8)Kaliteli Zaman Geçirin

İlişkinin ilk zamanlarında haftada bir daha sonra iki haftada bir özel bir aktivite yapabilirsiniz. Bu birlikte ortak bir zevk alanı olabilir. (Spor, sinema, dans kursları, bowling vs.) Bu sayede üzerine konuşabileceğiniz konular olacaktır.


ask-sevgi

9) Onu Önemseyin

Fikir, zevk ve tercihlerinizin mükemmel bir uyumla buluştuğu bir ilişkiyi ne yazık ki yaşayamayacaksınız! Bilim adamları zıtlıkların daima ilişkiyi canlı tuttuğunu, rehavet hissinden uzaklaştırdığını ve birey olarak gelişimi artırdığını savunuyor. İlişkinizdeki zor zamanlarda sizin için en önemli olanın ne olduğunu karşı tarafa göstermelisiniz! Farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi göstermeniz; sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur.


ask-sevgi

10)Çevrenizdekileri Dinlemeyin

Önemli bir karar vermemiz gerektiğinde genellikle ikinci bir görüş alırız! Aradaki iletişim ya da elektriğin seyrini üçüncü kişiler asla çözümleyemez ve doğru değerlendiremezler. “Birincisi; hiç kimse sizin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunuzu ve neye değer verdiğinizi sizden iyi değerlendiremez. İkincisi insanlar başkalarının ilişkileri konusunda kendi ilişkilerine nazaran daha olumsuzdur. Kısacası akıl danıştığınız kişiler; ilişkinizdeki negatif yönleri görmeye pozitif yönleri görmekten daha meyillidir!”

 

Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu ! Mutlu Bir İlişki İçin 10 İpucu !

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

Selamlarr. 16 Temmuz 1996 Ankara doğumluyum. Doğduğum ilk andan beri Ankara'nın havasını soluyorum. Bu Ankara sevgime üniversiteyi de Ankara'da okuyarak devam ettiriyorum. TED Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik okumaktayım :) Bazen hiç bilmediğiniz, bazense bilip de sözlere dökemediğiniz düşüncelerinize tercüman olacağım. Beni takipte kalın :)

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (6)

  1. Meltem hocam yazınızı çok beğendim bence her çiftin hatta her kişinin bilgisi olması gereken noktalara değinmişsiniz,teşekkürler.

  2. Meltem Hocam çok yerinde tespitler. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  3. Meltem hanım,harika tesbidler…
    Bizde saygı,sevgi,hoş görüyle 30 yılı devirdik,