Oyun Sektörünün Öncül İsimlerinden Steam’in Başarı Hikayesi

Oyun Sektörünün Öncül İsimlerinden Steam’in Başarı Hikayesi

• Oyun Sektörü giderek gelişmekte,

Ve tarih 2002-2003 zamanlarını gösterirken Playstation 2 zirve noktalarını yaşamakta, Xbox piyasaya sürülmek üzereydi. Valve o zamanlarda Half-Life ve Half-Life’nin bir modu olarak piyasaya çıkan fakat sonrasında ayrı bir oyuna dönüşen Counter-Strike’ı yeni yayımlamıştı.half-life-valve


• Oyunlara güncellemeler kullanıcılar tarafından ”Manuel” yapılıyor.

Durum bu şekildeyken oyunlara yapılan güncellemeler hakkında çok büyük sıkıntılar doğmuş vaziyette. Çünkü oyuna herhangi bir eklenti, güncelleme geldiğinde o zamanlar otomatik bir sistem olmadığından dolayı kullanıcılar sisteme kendisi girip kendi yamalamak durumunda kalıyordu. Valve’de bu soruna bir çare bulmak umudu ile yeni bir proje için kolları sıvamak durumunda kaldı.

valve-steam-half-life


Valve’nin bu projesinde bir merkezden otomatik olarak güncellemenin oyuna yapılması ve oyuncuların zahmet etmeden keyfini çıkarması hedefleniyordu. Fakat bunun için bir platforma ihtiyacı olduklarını anlamaları çokta uzun zaman almıyor ve o anda piyasanın liderlerine gidiyorlar. Evvet piyasanın devleri o zamanlar kim? Tabiki tahmin edileceği üzere Microsoft ve Yahoo. Fakat bu abilerimizden olumlu yanıt alamayınca bende kendim yaparım len diyerek başlıyor işe.

microsoft-yahoo


• Halihazırda zaten zorlu bir projenin içinde olan,

Gabe Newell (Valve’nin Kurucusu) abimiz o zamanlar tabii Half-Life 2 üzerinde çalışıyor. Fakat bu ağı kurmaya karar verdiklerinde bir sene kadar ekipten ayrılarak Steam üzerinde çalışmaya başlıyor.

Sonrasında 12 Eylül 2003 tarihinde Steam çıkış yapıyor. Fakat kimse önemsemiyor. (Who cares? Dedikleri bu olsa gerek.) Gabe abimiz de durur mu? Half-Life 2 çıkış yaptığı zaman, bir açıklama yapıyor ve ‘’Half-Life 2 oynamak istiyorsanız kuzu kuzu Steam indireceksiniz.’’ Diyor kısaca. Oyuncular buna karşı tepki gösteriyor, olaylar iyice büyüyor ve tüm oyun dünyası sallantıya uğruyor. Fakat Gabe abimiz geri adım atar mı? Atmaz. Steam oyunu oynamak için kuran oyuncularda stabil bir şekilde çalışmayarak oyuncuları deli ediyor. Bu nedenle Valve için nefret söylemleri giderek artıyor.

steam-first-version-valve


Fakat her spekülasyona karşı dimdik ayakta duran Gabe abimiz ve ekibi sayesinde Steam, Half-Life 2’yi oynayan kullanıcılar yüzünden yüzbinlerle ifade edilen kullanıcı sayısına ulaşıyor.

Daha sonra 2005 yılında Steam üzerinde ilk Valve yapımı olmayan oyun satışa sunuluyor. (Rag Doll Kung Fu.)

rag-doll-kung-fu


2007 yılında ise Steam gitgide sosyal bir ağ halini alarak oyuncuların birbirini arkadaş ekleyebildiği, anlık olarak sohbet edebildiği bir özellik alıyor. Sonrasında Steam oyunlarını satmak isteyen bağımsız geliştiriciler, bu ağ üzerinden oyunlarını yayınlamaya başlıyorlar.

Şimdilerde Steam binlerce oyunu ve geliştiricisini bünyesinde barındıran dev bir platform olmuş durumda.gabe-newell-gaben-founder-of-steam-valve

(Gabe Newell, Namıdiğer ”Gaben”)

Bu dünyada risk almadan yaşayamayanlardan biri olarak Gabe abimize saygılarımızı sunuyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap