Popüler Kültürde Sık Sık Karşılaştığımız ”Türk Ezgileri”

Popüler Kültürde Sık Sık Karşılaştığımız ”Türk Ezgileri”

Daha önce bir kez de olsa aklımıza gelen bir şeydir aslında “Türk Ezgileri’nin popüler müzik kültüründeki yeri.” Peki, şu sıralar neden özellikle yabancı şarkılarda Türk Ezgileri revaçta? 

La bu sanatçılar neden bizim harmonilerimizi bu kadar seviyor?  Sizler için yazımızda derledik.


• Öncelikle Popüler Müziğin Estetiği

keman-flut-muzik-aletleri

Genellikle popüler müziğin estetiği yazılıp çizilen ve tartışmaya pek de açık bir konu değildir. Bu bağlamda düşünürsek yanıtsız bir sürü sorumuzun olduğunu göreceğiz. Popüler müzikler genelde sosyolojik çerçeveye göre incelenmiş olup aynı zamanda bu yaklaşımlar da müzikal estetiğin açısından hep yarım kalır. Yani bir şarkının neden güzel olduğunu sadece üstünkörü cümleler ile açıklayabiliriz:

Çok iyi çalıyor la, ezgi çok güzelmiş he, kızın da sesi güzelmiş ya (kesinlikle sesi) vb.


•Peki, Neyin Başarılı Olduğuna Kim Karar Veriyor?

mikser-dj-aleti-mixer

Genelde bu kriterleri piyasa koşulları altında tüketiciler ve yapımcılar karar veriyor. Simon Frith abimizin de dediği gibi başarıyı yakalamış şarkılara sosyolojik olarak bir açıklama getirmeye çalıştığımızda da 2 farklı yanıt alıyor olacağız. Birincisi, teknolojik açıklama, dönemin farklı farklı teknolojik olanakları içinde farklı kuşağa ait grupların, müzikal ifadelerinin de farklı olması. İkincisi ise popüler müzikte en önemli faktör olan pazarlamadır. Bu açıklamaya göre zevkler toplumsal koşullandırma ve bazı ticari yönlendirmeler sonucu oluşur. Ulan para nelere kadirsin be.


• İyi yanından bakacak olursakcok-dogru-cokdoru

          Önceleri gerekli değeri bulamadan yitip giden sanatçılarımızın yavaş yavaş tanınmaya başlanması, kültürümüzün tanınması ve Türkiye’deki müzik pazarının bir nebze de olsun gelişmesine katkı sağladığı, aynı zamanda daha hiçbir şey için geç olmadığı ve kendi ezgilerimizi pazara kolaylıkla sürebileceğimizden ötürü gerçekten güzel bir gelişme olduğunu kendi adıma söyleyebilirim.


•BOYNUZ İÇERİK OLARAK:

Harbiden LA birde şu şarkı vardı  dedikleriniz varsa yasa@harbimila.com adresinden benimle paylaşabilirsiniz,

Sevgiyle kalın.

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap