Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigaraya Harcanan Para İle Neler Yapılır?

Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigaraya Harcanan Para İle Neler Yapılır?
2

“Sigarayı nasıl bırakırım?” ve “Sigaraya harcanan paralar ile neler yapılır?” sorularına cevap bulmanıza çok az kaldı!

Sigara parası ile neler yapılır? Sigarayı nasıl bırakırım? Evet dostlar bu kesinlikle bir kamu spotu değildir. Tüm kanser hastalıklarının temel nedeni %30 ihtimalle sigara kullanımıdır. Sigara bırakma sonrası değişen bu oran akciğer kanserinde ise %90 dır. Sigara içen bir insanın tüm bu hastalıklardan kurtulma ihtimali diğer insanlara göre 20 kat daha düşüktür. Yani kurtulma ihtimali ortalama %60 olan bir hastalığı baz alırsak, sigara içen bir bireyin bu hastalıktan kurtulma ihtimali ortalama %3 olarak hesaplanabilir.

Bu yazıdan sonra dertlenip bir tane daha yakabilir, ömrünüzü ortalama 11 dakika daha kısaltabilirsiniz. Ama merak ettiğim bir şey var. Sabah uykunuzdan uyanırken bile dakikaların hesabını yapıp “keşke 10 dakikam daha olsa!” derken şimdi bir anda 11 dakika kaybetmek… Neyse! Buyurun biz başlayalım hesaplara. 

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari-min-sigara parasi ile neler yapilirBu dostumuzun adı Muhittin.

Muhittin günde 1 paket sigara tüketiyor. Bu tükettiği sigaranın paket fiyatını ise biz 10 TL olarak varsayıyoruz. Peki Muhittin kısa bir hesapla 1 ayda, 1 yılda ve 15 yılda neler kaybediyor? Hep birlikte görelim.

Muhittin;

1 ayda ömründen yaklaşık 5 gününü ve cebinden de 300 TL parasını feda ediyor.

1 yılda ömründen yaklaşık 60 gününü ve cebinden de 3.600 TL parasını feda ediyor.

15 yılda ömründen yaklaşık 900 gününü ve cebinden de 54.000 TL parasını feda ediyor.

Sigara parası ile neler yapılır bir bilsen…

 

Peki kendi ölüm fermanınızı okumak için yavaş yavaş açarak yaşamak yerine yeni bir hayata adım atarsanız içmediğiniz sigara parası ile neler yapılır?

Sigarayı nasıl bırakırım?

Sigara bırakma ve sigara bırakma sonrası yapılması gerekenler yazımızın sonunda sizi karşılayacak!

1. Hiç yurt dışına çıktınız mı? Bir buçuk yıl sigara içmeyerek 18 gün boyunca 19 ülke ve 22 şehir gezerek Avrupa turu yapabilirsiniz.

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


2. Her ay seçtiğiniz iki öğrenciye ufak bir destek bursu vererek okumaları için katkıda bulunabilirsiniz. 

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


3. Bir yıl sigara içmeyerek 15 tane çeyrek altın alabilir ve tüm akraba düğünleri için şimdiden yatırım yapabilirsiniz. Gelinin eniştesinden bir çeyrek!

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


4. Sigarayı bırakarak her gün 10 TL bağış ile kendi adınıza ağaç fidanı diktirebilirsiniz. 5 yıl sonunda sizin adınızla 7 dekarlık bir alanda yaşayan 1.800 ağacı ziyaret edebilir, nefes aldığınızı hissedebilirsiniz. 

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


5. Dört yıl sigara içmeyerek Cibuti ya da Somali de bir su kuyusu açtırabilir ve mazlumlara kucak açabilirsiniz. 

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


6. Üç ay sigara içmeyerek o çok istediğiniz Karadeniz Turu’nun âlâsını yapabilirsiniz.

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


7. Beş yıl sigara içmeyerek yıllardır hayalini kurduğunuz motosikleti alabilirsiniz. 

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara parasi ile neler yapilir


8. On iki yıl sigara içmeyerek 1 Bitcoin alabilirsiniz. 1 Bitcoin’in şuanki piyasa değeri 41 Bin TL!

sigara birakma sonrasi-sigara parasi ile neler yapilir


İLGİLİ MAKALE: BITCOIN HAKKINDA 5 ŞAŞIRTICI GERÇEK!


9. Sigara bırakma sonrası o çok pahalı deyip okumadığınız kitaplardan iki günde bir tane alabilirsiniz.

sigara-parasiyla-yapilacak-seyler-sigaranin-zararlari1-min-sigara parasi ile neler yapilir


“Bıraktım” değil “İçmiyorum” deyin! Sigara parası ile neler yapılır bunu düşünün ve azmedin!

Sigaranın zararları konusunda zaten yıllardır çoğu kaynaktan bilgi alıyoruz. Bu zararlar 1 tane de içseniz 100 tane de içseniz sizin vücudunuzu tehdit edecek. İçmiyorum deyin ve bir taneden bir şey olmaz diyerek geri dönmeyin! 


Sigarayı bırakmak için gerekenler nelerdir? Sigarayı nasıl bırakırım?

Hadi kalem kağıtlar hazır mı veriyorum listeyi diyerek size bu konuda bir şeyler söylemek gerçekten büyük bir saçmalık olur. Ama illa bir şey gerekiyorsa da o da “İnanmak” dır. İnanmak başarmanın yarısıdır, unutmayın. 


Bugün, yarın, o saatte gibi bahanelerle kendinizi kandırmayın!

Biz buna genelde anı kurtarmak diyoruz… Şu paket bitsin de öyle bırakayımlardan yarın olsun öğlen kırıp atarımlara kadar bahaneler uzar da gider. Şimdi düşününün. Yukarıdaki hayalleriniz dururken paranızı sigaraya vermeye devam etmek mi yoksa hayalleri bir bir gerçekleştirmek mi? Yapacaksanız hemen şimdi yapın. Kırın, atın ve bir daha almayın. İçmemek sandığınız kadar zor olmayacak, kendinizi boşa kandırmayın… 


Tütün içerek sigara bırakılır mı? Sigarayı nasıl bırakırım?

Birde böyle bir moda çıktı. Tamam, güvenilir açık tütünlerin içinde sigara da bulunan çoğu zehirli katkı maddesi bulunmuyor olabilir ama her türlü tütün ürünleri sağlığa zararlıdır. Yani tütün içerek sigara bırakmak gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu konuda “çivi çiviyi söker” deyimi dışarıda kalmaktadır. 


Elektronik sigara ile sigara bırakılır mı?

Tütün modasından sonra çıkan ikinci moda da bu. Dostlar görmüyor musunuz ağzı yüzü yanan insanları? Kimsenin ürününe bir sözümüz yok tamam ama unutmayın ki bu aletler devlet kontrolünde değil. Yani şuan denetimi yapılarak bir kalite standardına tabi tutulmuyor çünkü satışına da izin verilmiş değil aslında. Sonuç olarak bu sorununda cevabı belli. Elekronik sigara ya da nargile neyse, bu aletler su buharı ile duman efekti çıkarır ve size gerçek sigara dumanı hissini yaşatmayı hedefler. Şimdi burada bir durun ve düşünün. Siz sigarayı bırakmak istiyorsunuz değil mi? O zaman neden TEKEL sigarası dediğimiz sigaranın tadında bir tütün arıyorsunuz? Ya da neden sigara gibi duman çıkaran bir elektronik alet arayışındasınız? Bırakacaksanız bunlardan vazgeçeceksiniz. Başka yollar arayacaksınız. Ha vazgeçemem derseniz, bir tane de bana verin karşılıklı 11 dakikamızı afiyetle kaybedelim… Ne istediğinize karar verin ve denemekten korkmayın!

Her şeyi denedim ama sigarayı bırakamıyorum…

Bırakma işine baş koyduysanız şunu unutmayın; sigara içen birinin her zaman bir dönüş yolu vardır fakat “artık içmiyorum” diyen biri için yemyeşil ve dönüşü olmayan bir yol başlamıştır. Kendinize güvenin ve o yola girin! Arkanızı dönüp bakmak aklınıza dahi gelmeyecek… Sigara parası ile neler yapılır sloganı sizi ikna etti mi?


Sigara bırakma ilaçları işe yarıyor mu?

Bunlar hakkında tıbbi bilgim olmadığı için yorum yapmam gerçekten doğru olmaz ama grip ol ilaç, boğazın şişsin ilaç, başın ağrısın ilaç… Şimdi de sigarayı bırakmak için mi kullanacağız? Arkadaşlar bu hastalık değildir. Benim durumum başka, hastalıktan farkı yok diye ısrar edecekseniz reçeteniz belli; İRADE! 


Sigara bırakma hattı ile bırakabilir miyim?

ALO 171 – Sigara Bıraktırma Hattı ile iletişime geçmeniz dahilinde bazı bilgileriniz alınıyor ve ufak bir sigara bağımlılığı testinden geçiyorsunuz. Bu test sonucunda size bir bağımlılık sınıfı belirleniyor ve seçtiğiniz -gerekli kliniği bulunduran- bir hastaneden en yakın tarihe randevunuz oluşturuluyor. Gidin, doktorunuzla görüşün, tavsiyeler alın ama lütfen internette, reklamlarda veya sokaklarda “Sigara bıraktırma garantili” olarak satılan yan ürünlerinde en az sigara kadar vücudunuza zarar verebileceğini unutmayın! Sigara parası ile neler yapılır bu makalede öğrendik.


Sigara bırakma merkezleri ile bırakabilir miyim?

Devletin hastaneleri olduğu gibi özel olarak da bu hizmeti kliniklerde veren onlarca nokta var. Bu konuda kendi fikirlerinize ve düşüncelerinize göre bir araştırma yapmanız en doğrusu olacaktır. Aramaktan, durumu arz etmekten asla çekinmeyin. Konuşun ve aklınıza yatan seçeneği işaretleyin. Ama önceliğiniz her zaman kendi İRADENİZ olsun. 

Sigara yı bırakma sonrası hayatınızda neler değişecek?

Doğru bir karar verdiniz ve sigarayı bıraktınız. Şimdi sizi bekleyen ferah günlere ulaşma zamanı! Peki sigaranın zararı vücuttan ne zaman atılacak? Bu süreç emin olun çorap söküğü gibi devam edecek. Gözle görülür farklar sayesinde mutluluğunuz her geçen gün biraz daha artacak ve cebinizde kalan paranız da tabii… 

 • İlk 20 dakika içinde vücudunuz nihayet ilk düzen çalışmalarına başlayarak kan basınını ve nabzınızı düzenleyecek. 
 • 8 saat sonunda kanınızdaki oksijen oranı normale dönerek kalp krizi riskinizi düşürmeye başlayacak.
 • 24 saatin ardından artık karbonmonoksitten arınmış bir vücudunuz var!
 • 48 saat sonunda kanınızdaki nikotin oranı gittikçe azalacak, tat ve koku alma duyularınız iyileşmeye başlayacak.
 • 72 saat sonunda daha da enerjik olmaya başladığınızı farkedecek ve rahat nefes almaya başlayacaksınız. Boğazınız yavaş yavaş kendini temizleyecek.
 • 4-12 hafta aralığında artık gözle görülür düzene girmeye başlayan vücudunuz ile eski dostluğunuz tekrar başlayacak ve tıkanma, nefes nefese kalma gibi sorunlar gittikçe ortadan kalkacak.
 • 6-9 ay aralığında artık hırıltılı nefes almayı ve öksürüğü hayatınızdan çıkarmaya başladığınızı farkedeceksiniz.
 • 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskinden yarı yarıya kurtulacaksınız.
 • 2-3 yıl aralığında mesane kanserine yakalanma riskiniz yarı yarıya azalacak.
 • 5 yılın sonunda yemek borusu veya ağız boşluğunda oluşabilecek kanser riski ve kalp krizi riskiniz yarı yarıya azalacak. 
 • 12-15 yıl sonunda ise artık kalp krizi riskiniz normal insanlar ile aynı seviyeye dönecek! Akciğer Kanseri riskiniz ise tamamen yarı yarıya azaldı bile. Sigara parası ile neler yapılır bu yazımızda gördük.

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap