Uğraşanımız Olmasa Çok Güzel Ülkeyiz Dedirten 9 Başarılı Girişim

Uğraşanımız Olmasa Çok Güzel Ülkeyiz Dedirten 9 Başarılı Girişim

Gün içinde duyduğumuz kadına şiddet olayları, yaşanan beyin göçleri, bir türlü çıkamayan yerli herhangi bir ürünümüz, kitaplarda tahıl ambarı diye bahsettiğimiz İç Anadolu’nun şuan en çok tahıl ithal edilen bölgeler arasında olması, ekonomik kriz habercileri ve 39 sene önce ortaya çıkan terör belası sebebiyle bardağın dolu tarafını da görmeyi unuttuk değil mi? Biliyorum bu bir kaç satır sizi karamsar bir hale sokmaya yetti de arttı bile. Şuan “Bir an önce gidebilsem bu ülkeden!” diyerek bu sayfayı kapatmak ve belki Amerika ya da Avrupa hayallerinize geri dönmek isteyebilirsiniz.

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (11)-min

Eğer hala okumaya devam ediyorsanız şanslısınız. Çünkü ilk aşamada pes etmeyerek ilk adım attınız. Size, o adımları atmaya devam ederken asla pes etmeyen ve içindeki inancını kaybetmeyen yurdumuz insanlarını derledik. Buyurun beraber bakalım inanınca neler yapabileceğimize!

1. İşitme Engelli Çocuklara Müzik Eğitimi (Sosyal Girişimcilik Örnekleri)

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (1)-min

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi iş birliği ile doğuştan işitme problemi olan ve protez cihazlar aracılığıyla kısmen de olsa duyabilen bu özel çocuklar için bir proje hayata geçirildi. “Müzik Benim Sesim” isimli projenin amacı, duyma protezi kullanmaya başlayan özel çocuklarımızın alışma sürecindeki zorlukları en aza indirmek, süreci hızlandırmak ve onlara destek olmak. Müzik eğitmenleri ve Odyolog yetkililer ile yürütülen bu projeye çocuğunuzla katılmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘nden bilgi alabilirsiniz.


2. Tazelenme Üniversitesi eğitime tüm hızıyla devam ediyor. Bu üniversitede alt yaş sınırı 60! (Sosyal Girişimcilik Örnekleri)

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (2)-min

Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından Akdeniz Üniversitesi’nde başlatılan mükemmel bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğiz sizlere. Öyle ki biz 65 yaş üstü insanların bedava ulaşım hizmetinden yararlanmasını tartışırken; Tazelenme Üniversitesi adı altında kurulan ve 60 yaş üstü insanları tekrar sosyal hayata bağlamayı amaçlayan bu proje, 288 öğrenci ile başlangıç düdüğünü çoktan çalmış…

Hızla birçok okula yayılmaya devam eden bu projenin gönüllü olarak uygulandığı okullar:

Akdeniz Üniversitesi 
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi 
Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi 
Ege Üniversitesi 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (3)-min

Tazelenme Üniversitesi bünyesinde eğitim gören 60 yaş üstü öğrencilere hazırlanan ders programlarında temel olarak felsefe, tarih, teknoloji, biyoloji, tıp, kimya, ziraat, eczacılık, sosyoloji ve psikoloji alanlarında eğitimler veriliyor. Eee, bunlarla biter mi? Ek olarak erkek öğrencilere ev işleri, kadın öğrencilere ise tamir işleriyle ilgili uygulamalı eğitimler verilmeye devam ediyor. Unutmadan tekrar hatırlatalım Tazelenme Üniversitesi‘ne kayıt olmak tamamen ücretsiz!


3. Öğrencilere burs imkanı “Apartmanlarımız Okutuyor” projesinden!

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (1)-min

Öncelikle söylemeliyim ki bir öğrenci olarak şu projeyi yazarken ne kadar duygulandığımı tahmin edemezsiniz… Öğrencilik bambaşka bir dünya, bilirsiniz. Özellikle maddi anlamda, hayatın koşulları ile “bu sefer mutlaka karşılaşılan” bir noktadır üniversite. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ve belediye hududunda yaşayan halk bu durumu “Biz öğrenciyken böyle miydi? Şimdi her imkan var!” diyerek geçiştirmemiş olmalı ki sadece 5 TL bağış ile 160 öğrenciye her ay 200’er TL burs veriliyor! Nasıl olduğunu hemen anlatalım. Süleymanpaşa Belediyesi ve apartman yöneticileri arasında bir “Samimiyet Protokolü” imzalanıyor. Bu aşamadan sonra projeye katılmak isteyen her daire ve çevre esnafı 5 TL bağışta bulunuyor. Toplanan bu bağışlar birikiyor ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 10 ay boyunca burs olarak veriliyor.  Yani damlaya damlaya göl olur ne demek diye soran olursa bu projeyi örnek gösterebilirsiniz! 


4. Arızalı eşyalar çöpe değil Yeryüzü Repair Café’ye!

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (5)

Atma, dönüştür. onar ve yeniden kullan! Bu slogan Yeryüzü Repair Café gönüllülerine ait. Nedir bu Repair Café diye soranlar için hemen ufak bir özet geçelim. 

Hollanda asıllı kadın girişimci, Martine Postma tarafından 2009 yılında ilki başlatılan bir proje Repair Café. Dünya üzerindeki sürekli tüketim hali ve doyumsuzluğun sınırlarını zorlayan biz insanlar malesef geri dönüşüm kültürünü hayatımızdan neredeyse tamamen çıkardık. Bu kültürü geri getirmek için atılan bir adım olan Repair Café, şuanda Türkiye dahil 30 ülkede ve toplam 1188 noktada gönüllü olarak hizmet vermekte. Türkiye de ise Yeryüzü Derneği tarafından İstanbul da kurulan Yeryüzü Repair Café her ayın ilk pazar günü gönüllü olarak hizmet vermekte.

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler

Her ay, belirli birkaç konuda (Elektrik ve Elektronik Eşyalar, Cep Telefonları, Takı Eşyaları…) kendi alanlarında bilgiye sahip gönüllüler toplanıyor ve ihtiyacı olan kişilere tamamen ücretsiz şekilde tamir hizmeti veriyor. Tabi ki hoş sohbet de bu işin en güzel tarafı! 🙂


5. Çöplerden filizlenen kitaplar ve tuğla fabrikasından bir kütüphane!

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (13)-min

Bahsettiğimiz tuğla fabrikası 1970 yılında Ankara da yapılmış ve 2000 yılında emekliye ayrılmış. Son olarak Türkiye’nin nadide belediyelerinden olan Çankaya Belediyesi tarafından özüne uygun şekilde restore edilmiş. Bundan sonrası ise gerçek bir dayanışma örneği. 

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (9)-min

Başlıkta da gördüğünüz gibi burası yaklaşık 5 bin kitaplık bir kütüphane haline getirilmiş. Temizlik alanında görev yapan belediye çalışanlarının çöplerin kenarına bırakılan kitapları toplayarak özenle muhafaza etmesi ve sonrasında kütüphane bünyesine katmaları ile oluşturulan bu yapı, aynı zamanda bir sosyal tesis. Görevliler için dinlenme odası, berber, kuaför ve ortak alanlardan oluşan kısımlar da İmrahor Vadisi‘nde bulunan bu tesiste mevcut. 


6. Türkiye de bir ilk: Evsizler Lokantası

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (10)-min-min

Başlarda bir sosyal sorumluluk projesiyken, yine güzel insan Ayşe Tükrükçü tarafından bir dernek haline getirilen ve toplum tarafından yok sayılan insanların tekrar hayata sarılmasını amaçlayan Hayata Sarıl Derneği, Türkiye de bir ilke imza atmayı başardı. Hayata Sarıl Lokantası adı altında hizmet veren bu lokantada gündüzleri gelip ücretli şekilde yemek yiyorsunuz. Yediğiniz yemekler sayesinde hem çalışanlar hayatlarını kazanıyor hemde evsiz ve yardıma ihtiyacı olan dostlarımız karnını doyuruyor. Ayrıca her ayın belirli günü ünlü bir şef lokantayı ziyaret ederek çalışanlarla beraber yemek yapıyor ve onlara destek oluyor. 


7. Bu okulda zil yok, kantin görevlisi yok. Her ihtiyaç anında yardıma yetişen para sandığı var! (Sosyal Girişimcilik Örnekleri)

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (12)-min

Öğrencilere sorumluluk duygusu kazandırmak için neler yapılabilir? Bunun en güzel örnekleri için Özel Ankara Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘nden bahsedeceğiz. Öyle ki bu okulda her şey, öğrencilerin zaman kavramı sorumluluğu kazanabilmesi amacıyla 6 yıl önce ders zilinin kaldırılmasıyla başladı. Kantindeki simit tezgahından öğrencilerin kendi simit alması ve parayı bırakmaları ile devam eden proje, son olarak da borç alınabilen bir para sandığı ile tüm hızıyla devam ediyor. Bu sandıkta sürekli olarak 6.500 TL para bulunuyor ve öğrenciler ihtiyaçları kadarını alıyor. Sonrasında bilgilerini, ne kadar aldıklarını ve hangi tarihte geri sandığa bırakacaklarını listeye not edip gönül rahatlığı ile harcayabiliyorlar. 


8. Bu kahvehanede okey, tavla, oyun kartı yok satranç var!

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (4)-min

Şimdi sizi Muş‘a götüreceğiz. Kahvehane kültürünü yıkıp geçen ve bir ilki yaratan bu kahvehanede 20 yıldır satranç dışında hiçbir oyun oynanmıyor. Sabır isteyen satranç sporu için gelen kitle, sabah saat 11’de başlayıp öğleden sonra 5’e kadar devam ediyor. Öyle ki bu kahvehanede 20 yaşında olan da var 80 yaşında olan da. Öğretmen de var çiftçi de. En güzeli ise tüm bu vatandaşların hevesle bu sporu yapmaları ve tüm çevrelerine yaymak için büyük bir çaba göstermeleri. 


9. Bu eczanede ilaç alana ödünç kitap ücretsiz!

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (6)-min

Mersin de bulunan bu eczanenin kahramanı 35 yıllık eczacı Bülent Mutaf. Eskiden eczaneye gelen çocukların bekledikleri vakitte oyalanmaları için raflara kitaplar koyan Mutaf, bu projenin çok sevilmesi ve talebin artması üzerine bir adım daha attı ve sadece çocuklar değil büyükler de okusun diyerek bir kütüphane oluşturdu. Tamamen okumaya teşvik etmek amacıyla gönüllü olarak gerçekleştirdiği bu proje kapsamında ilaç almak için gelen vatandaşlara 15 günlüğüne 500 kitaplık bir kütüphaneden ödünç kitap veriliyor.


BONUS: Gururumuz Muratcan Çiçek ve annesi Nilgün Çiçek

sosyal-girisimcilik-ornekleri-basarili-girisimler (7)-min

Geçtiğimiz yıl yerli ve ulusal basında çok konuşulan bir hikayeden bahsedeceğiz sizlere. Muratcan Çiçek, doğduğundan beri Cerebral Palsy rahatsızlığına sahip. Bu hastalık halk arasında Beyin Felci olarak biliniyor. 6 yaşına kadar hiç yataktan çıkamayan gurur kaynağımız olan bu kardeşimiz, Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü birincilik ile bitirmiş ve hedeflerinin peşinden koşmayı asla bırakmamış. 3 yıl boyunca uluslararası bir sivil toplum örgütü olan YGA (Young Guru Academy) da engelli insanların bilgisayar kullanımını daha da kolaylaştırmak amacıyla bir yazılım üzerine çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca Google‘den burs alan ilk Türk engelli olan Muratcan şimdilerde ise Amerika da yapay zeka üzerine doktora yapmakta.

Oğlunun hedeflerine koştuğu bu yolda ona elinden gelen desteği göstermek amacıyla derslere onunla beraber giren, 55 yaşından sonra ehliyet alan ve Amerika da ona destek olmaya devam edebilmek için İngilizce öğrenen Nilgün Çiçek‘e oğlu Muratcan: “Bu hikayenin asıl kahramanı annem.” diyerek annesine en büyük mutluluğu yaşatmayı başardı bile… Muratcan’ın birde bizlere bir mesajı var:

“Merhaba, ben Murat Can Çiçek, 6 Kasım 1993’te dünyaya geldim, Keşan’lıyım. Doğuştan Cerebral Palsy hastasıyım, halk arasında beyin felci deniyor. 6 yaşıma kadar hiç yataktan çıkamadım. Hareket kabiliyetim çok kısıtlı, sadece başımı oynatabiliyorum. Ellerimi kullanmakta ve konuşmakta güçlük çekiyorum. Ben önüme çıkan tüm engellere rağmen hep hedeflerimin peşinden koştum. Ama bu hikayenin asıl kahramanı ben değilim; annem. Artık biliyorum ki her başarı hikayesi, bir birlikte başarma hikayesidir. Ne mutlu bize, birlikte başardık, ne mutlu bize, birlikte bir ilke imza attık.”

Sosyal Girişimcilik Örnekleri ile ilgili yazdığım bu makalede, Türkiye deki en çok konuşulan Sosyal Girişimcilik Örnekleri yer alıyor. Maalesef beyin göçleri Sosyal Girişimcilik Örnekleri konusunu kısıtlamakta. Ayrıca Sosyal Girişimcilik Örnekleri konusunu kısıtlayan bir başka durum da tabi ki yaşanan imkansızlıklar. Tüm Sosyal Girişimcilik Örnekleri konusundaki projelere devletin destek verememesi ve Sosyal Girişimcilik Örnekleri sergileyen insanların imkan bulamaması bu kısıtlamaya sebep oluyor.

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Tazeleme üniversitesine bende gitmek istiyorumm?