Steam, Oyun Piyasasında Nasıl Oldu Da Lider Konumuna Geldi?

Steam, Oyun Piyasasında Nasıl Oldu Da Lider Konumuna Geldi?
Öncelikle tekrardan bir oyun sektörü bilgilendirme yazımıza daha hoş geldiniz. Bu yazımızda Steam’in yıllara göre değişimini, gelişimini inceleyeceğiz. Steam hakkında temel tarih bilgisine sahip değilseniz sizi bir önceki yazımıza davet ediyorum. Oyun Sektörünün Öncül İsimlerinden Steam’in Başarı Hikayesi

steam-2003

22 Mart 2002 tarihinde GDC (Game Developers Conference) etkinliğinde Steam’in ismini ilk kez duymamızın ardından 12 Eylül 2003 yılında Steam piyasaya sürüldü.

•Yıl 2003,

Steam’in temel amacının oyunlara güncellemeyi otomatik olarak yapmak olduğunu zaten biliyoruz. Fakat o yıllarda Amerika’da evlerin sadece %20’lik bir kısmında geniş bant internet bağlantısı bulunduğundan indirme hızları da bir hayli düşüktü. Aynı zamanda yoğun talep olduğundan Steam, bir de kullanıcı yoğunluğunun önüne geçmeye çalışıyordu. Aynı zamanda tüm oyun dünyası Half-Life ve Counter-Strike ile çalkalanmaktaydı.


steam-2005

•Yıl 2005,

Darwinia ve Rag Doll Kung Fu bağımsız geliştiriciler tarafından Steam’de satışa çıkarılan ilk oyunlardı.  (Non-Valve games) Bu yavaş yavaş Steam’in bir oyun sunucusu olmaktan çıkıp mağaza olmaya başlaması demekti.


steam-2006

•Yıl 2006,

Steam’in gerçekten şekillenmeye başladığı dönemler olarak nitelendirdiğimiz bu yıl içerisinde dijital bir satış konsepti doğdu. Kataloğa ücretsiz oyun denemeleri (Demo) ve videolar katılmaktaydı. Aynı zamanda Steam oyun dünyasının başarılı şirketlerinden olan ‘id Software, Eidos Interactive ve Capcom’ ile anlaşma yaptı. Bu yılın son çeyreğinde Steam altyapısına kayıtlı yaklaşık 13 milyon hesap ve satışta bulunan 150 oyun ile daha da güçlü hale geldi.


steam-2007

•Yıl 2007,

Bu yıl içerisinde Steam Topluluğu’nun temelleri atılarak ‘Başarımlar sekmesi, Arkadaş listesi, Topluluk grupları ve sesli sohbet gibi birçok özellik ekleniyor. Aynı zamanda 29 Mayıs 2007 tarihinde Steam’a bir rakip niteliğinde olan ‘Games for Windows Live’ piyasaya sürülüyor. Fakat Windows Live devamlı sunucu problemleri ile başı dertte olan bir platform olmaktan öteye gidemiyor.


steam-2008

•Yıl 2008,

Steamworks uygulamaları için bir de Cloud sistemi devreye sokuldu. Bu programa kayıtlı olan tüm oyunların kayıt dosyaları ve ayarları, Steam’in kendi sunucularında saklanmaya başladı. Bu gelişmeyle birlikte nerede olursanız olun kaldığınız yerden oyuna devam edebilme özelliğinin temelleri atılmış oldu. Bu yıl içerisinde ilk indirilebilir içerikler satışa sunuldu. (DLC) Aynı zamanda Steam 20 milyonluk güçlü bir kullanıcı kitlesine ulaştı.


steam-2009

•Yıl 2009,

5 ve 10 dolar altı fiyatlı oyunlar kategorisinin eklenmesi ‘Amaan 5 dolar verir alır, canım sıkıldığında oynarım’ düşüncesini oyuncuların kafasına soktu. ‘Mükemmel pazarlama stratejisi he’


steam-2011

•Yıl 2011,

Valve, Steam Guard sistemini hayata geçirerek hesapların güvenliğini artırmada büyük bir adım atmış oldu. (Steam Guard, iki basamaklı güvenlik sistemi olup e-mail doğrulama mantığı ile çalışmaktadır.) Aynı zamanda ‘Portal 2’ oyunu ile Playstation 3 dünyasına da giriş yaptı.


steam-2012

•Yıl 2012,

Oyun dünyasının en hareketli yılı olarak nitelendirilebilecek bu yıl içerisinde Valve, Steam Greenlight ile temel taşları yerinden oynattı. Standartları yıkan bağımsız oyun geliştiricileri, bizlere oyun oynamanın ve oyunların değerini tekrar hatırlattılar. Steam Greenlight’a başvuran oyun geliştiricileri, bu sistem sayesinde geliştirdikleri oyunları oyuncuların beğenisine sunma imkanı yakaladı. Oyuncular tarafından beğenilen yapımlar AAA oyunlar geliştiren firmalara da ilham kaynağı oldu.

Aynı zamanda Steam Mobile sisteminin piyasaya çıkışıyla telefon aracılığı ile oyun satın alma, uzaktan oyun kurulumu, sohbet gibi özellikleri hareket halindeyken yapabilir hale geldik.

Bu servisin yanına bir de Steam Workshop eklenmesi ile daha önce oynadığımız oyunları tekrar oynama şansını elde ettik. (Steam Workshop, oyun modlarının Steam üzerinden oyuna eklenmesi ve otomatik olarak güncellenmesi sistemidir.)


uplay-ubisoft

Tüm bunlar oladursun, 3 Temmuz 2012 tarihinde Ubisoft tarafından Steam ve Microsoft’a rakip olan UPlay platformu, Assasin’s Creed 2 ile oyun dünyasına girdi.


steam-machine

Son olarak yakın tarih olan 10 Kasım 2015 tarihinde Linux tabanlı ve SteamOS işletim sistemi ile çalışan Steam Machines hayatımıza girdi. Bu makineler farklı firmalar tarafından farklı özellik ve tasarımlarla piyasaya sürülmekte. Aynı zamanda kullanıcılar bu makineleri istedikleri gibi modifiye edebiliyorlar.


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!


 

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap