reaksiyion-begenme

Taksi ve Uber Çatışması Çığırından Çıktı! Uber Taksi Nedir?

Uber Taksi nedir? Uber Taksi ve Ticari Taksi çatışması nereye kadar devam edecek? Uber sürücüleri de ticari taksi sürücüleri gibi isyanda. Uber şoförleri can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle isyan ederken ticari taksiler ekmeğimizle oynanıyor diyor. Uber yasal mı? Yasaklanacak mı?

Taksi ve Uber Çatışması Çığırından Çıktı! Uber Taksi Nedir?

Her işimiz bitti bir bu işimiz yarım kaldı diyerek şimdi de Taksi-Uber çatışması ile gündemi takip ediyoruz. Bir tarafta Anadolu’nun bağrından kopan samimiyet timsali sevgili taksici abilerimiz, diğer tarafta lüks araçları ve takım elbiseleriyle saygıda kusur etmeyen sayın Uber sürücüleri. Peki kim kimin ekmeğini nasıl yiyor? Kim haklı, kim haksız? Buyurun beraber bakalım.

Uber Taksi Nedir? 

taksi-uber-catismasi-uber-taksi-nedir-nasil-kullanilir (4)

Bilirsiniz özellikle de ihtiyacımız olduğunda taksi bulmak ve bulsak da kısa mesafe gideceğimizi söylerken -inanın evlilik teklifi etsem bu kadar gerilmem- çektiğimiz zorluk çoğu zaman karşılaştığımız bir durum. Turist olduğunuzu ya da “Şuradan daha yakın abicim!” lafları ile yapılan şehir turlarını saymıyorum bile… Bu tür durumlara çözüm getirmek amacıyla, farklı bir şehir içi yolcu taşımacılığı konsepti oluşturmak isteyen bir Allah’ın kulu çıkmış olmalı ki 2009 yılının Mart ayında Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından Uber kurulmuş. 2012 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri‘nde hizmet veren Uber, yine o sene uluslararası bir düzeye ulaşmıştı. Bu düzey 58 ülke ve 300 şehir olarak tanımlanabilir… 


Uber Taksi Nasıl Kullanılır? (Uber Taksi Nedir?)

Aslında sistem çok basit. Akıllı telefonunuz aracılığıyla bulunduğunuz konuma Uber uygulaması üzerinden bir araç talebi oluşturuyorsunuz, varış noktanızı belirlemeniz halinde araç gelene kadar ücret hesaplanıp size bildiriliyor, araç sizi aldıktan sonra belirlenen ücret şoföre de bildiriliyor ve hatta şoförün, ücretin hesaplandığı rota üzerinden gitmesi için uygulama aracılığıyla yol tarifi bile sağlanıyor. 


Uber Taksi Yasal Mı? (Uber Taksi Nedir?)

taksi-uber-catismasi-uber-taksi-nedir-nasil-kullanilir (2)

Bu durum o kadar karışık halde ki… Taksiciler Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman‘a göre Uber yasal değil. Bunun gerekçesi ise taksi sahiplerinin verdiği vergileri Uber’in vermemesi ve kendilerine göre bir fiyat tarifesi olması. Şuan tam olarak bir yasa kapsamına girmeyen Uber ile ilgili ne olacak, ne karara varılacak bilinmez ama geçmiş zamanlarda İspanya, Belçika, Romanya, Hollanda, İtalya ve Almanya gibi birçok ülkede bu tip olaylar sonucu Uber kullanımı yasaklanmış.

  • İstanbul Emniyeti, Uber Kullanana da Uber Şoförüne De Ceza Yağdırdı!

taksi-uber-catismasi-uber-taksi-nedir-nasil-kullanilir (2)

Henüz mahkemeden bir karar çıkmasa da İstanbul Emniyeti, taksici esnafın sesine kulak verdi ve Uber Şoförü ya da Uber Yolcusu ayırmadan ceza yağdırdı. Sonuç olarak 7 bine yakın şoföre 2 bin 628’er TL ceza kesti. Bununla beraber bir çok yolcuya da 297’şer TL ceza kesildi. Bu cezalar Uber Şirketi tarafından ödendi…


AKSU: “Avrupa da ki taksiciler gibi sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz!” 

taksi-uber-catismasi-uber-taksi-nedir-nasil-kullanilir (1)

Evet, bu skandal sözler, Çağlayan Adliyesi’nde görülen Uber Davası öncesinde açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu‘ya ait! Öyle mi başkanım? Sağı solu yakıp yıkmayı bırakın sözüm meclisten dışarı dağdakiler gibi yol kesmeler başladı bile! Elbet ekmeğimiz namusumuz ama Uber şoförünü müşteri gibi çağırıp meydan dayağı atmak mı yoksa yol kesip müşterisi olan şoföre bıçak çekmek mi ya da şoför kaçınca arkasından ateş etmek mi? Hangisi bu namusun örneği başkanım? Söyleyin!

Üstelik Eyüp Aksu bu açıklamayı yaparken adliye önünde toplanan taksiciler, Uber’e yapılan saldırıların kendileri tarafından yapılmadığını ve bunun bir algı operasyonu olduğunu iddia ettiler. Onlar bunları söylerken ise Uber aracı olduğu tahmin edilen araçlara pet şişelerle saldıranlar oldu. 


Halk Neden Uber Taksi Tercih Ediyor? (Uber Taksi Nedir?)

taksi-uber-catismasi-uber-taksi-nedir-nasil-kullanilir (2)

Aslında Uber halkı kendine çekmek için lüks araçlar dışında ekstra bir şey yapmıyor. İnsanların Uber‘e bu denli yönelten bizim taksicilerimiz. Tekrar söylüyoruz, sözümüz meclisten dışarı! Nereye gideceksin? Orası kısa mesafe, yoldan taksi bul! Ne kadar diye bir şey yok, ne yazarsa onu alırız işte! O yoldan gitmem buradan giderim, işine gelirse… gibi söylemler tanıdık geldi mi size de? Başta da dediğimiz gibi Uber tüm bunları çözerek “aslında olması gereken hizmeti” getiriyor karşımıza. Bu yüzdendir ki insanlar tercih ediyor, severek kullanıyor. Bazı göze çarpan imkanlar şu şekilde:

  • Yolculuk öncesinde araç ve şoför seçme imkanı.
  • Kredi Kartı ile Nakit gerekmeden ödeme seçeneği.
  • Gidilecek yere ne kadar ücret verileceğinin daha araç gelmeden yolcuya iletilmesi.
  • Şoför’ün, sistemin belirlediği fiyat üzerinden yine sistem tarafından belirlenen rotayı kullanması ve dahası.

Buyurun, beraber bakalım halkın Uber’e bakışına; (Uber Taksi Nedir?)


Uber’e Yapılan Saldırılardan Medyada Duyulanlar (Uber Taksi Nedir?)

  • İstanbul, Harbiye de gece saatlerinde bir ticari taksi sürücüsü, içinde müşteri bulunan Uber aracının önünü keserek bıçakla saldırmaya başladı. Uber aracının lastiklerini bıçaklayan saldırgan daha da kötü bir duruma yol açmadan Uber şoförü oradan uzaklaştı.

  • İstanbul, Küçükçekmece de müşteri aramak ve yolu kısaltmak için seyir halinde olan Uber aracına kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırı düzenlendi. Saldırganın araca eliyle vurarak dur işareti yaptığı ve sonrasında 4 el ateş ettiği kayda geçti. 

  • İstanbul, Kadıköy de bir grup ticari taksi şoförü, Uber sürücüsünü müşteri gibi arayarak belirli bir adrese çağırdı. Sonrasında ise araca ve sürücüye saldırarak tehditler savurdu. 

uber-nedir-uber-taksi-catismasi

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap