reaksiyion-alkis

Tarihe Geçmiş Olan 12 Unutulmaz Söz

Tarihe geçen unutulmaz sözler söylemek ve tarihe iz bırakmak, tarih olmaktan çok daha zordur. Bazen yaptıklarınızla, bazen de söylediğiniz sözlerle tarih olduğunuz kadar tarihe izler de bırakırsınız. İşte sanatta, siyasette, felsefede tarihe iz bırakan ünlü isimlerin tarihe geçen unutulmaz sözleri. Tarihin herkes tarafından görünen yüzünde mi yoksa tozlu sayfalarında mı? İşte belki de bütün mesele bu. İnsanlar bu sorunun cevabını yaşamda bıraktıkları izlerle verirler. Ne demişler; “Ölümsüz olan kişi değil, o kişinin bu dünyaya bıraktıklarıdır.”  İşte biz de bu yazımızda sanatta, siyasette ve felsefede tarihe iz bırakmış olan ünlü kişilerin tarihe geçen unutulmaz sözlerini siz değerli okurlarımız için derledik.

Tarihe Geçmiş Olan 12 Unutulmaz Söz
1

1. Winston Churchill

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-winston churchill

Churchill, günlerden birinde avam kamarasında konuşurken, muhalif partiden bir kadın milletvekili, Churchill’e kızgın kızgın şöyle seslenir:
– “Eğer karınız olsaydım, kahvenizin içine zehir karıştırırdım” Churchill, oldukça sakin bir şekilde kadına döner ve şu sözü söyler:
– “Hanımefendi, eğer karım siz olsaydınız o kahveyi seve seve içerdim.”


2. Napolyon Bonapart

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-napolyon-bonapart

Napolyon bir savaşta İspanya’yı yenmiştir. İspanya kralı:
– “Siz ancak para ve mal için savaşırsınız biz ise namusumuz ve şerefimiz için savaşırız” demiş. Bunun üzerine Napolyon tarihe geçen şu cevabı vermiş:
–  “Evet, insanın neyi eksikse onun için savaşır!”


3. Sokrates

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-sokrates

Sokrates ve eşi bir türlü iyi geçinemezlermiş. Günlerden birinde eşi, Sokrates’e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş. Bakmış kocası hiçbir tepki göstermiyor. Bunun üzerine iyice sinirlenen Sokrates’in eşi, bir kova suyu alıp Sokrates’in başından aşağı boşaltmış. Sokrates gayet sakin bir şekilde:
– “Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak bekliyordum zaten” demiş.


4. Platon

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-platon

Günlerden birinde Platon, öğrencilerinden birini kumar oynarken yakalamış ve şiddetle azarlamış. Bunun üzerine öğrencisi:
– “İyi ama ben çok az bir paraya oynuyordum” diye itiraz edecek olunca Platon şu cevabı vermiş:
– “Ben seni kaybettiğin para için değil, kaybettiğin zaman için azarlıyorum.”


5. Winston Churchill

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-winston-churchill

Bernard Shaw (İrlandalı oyun yazarı) ile Winston Churchill hiç geçinemez ve sık sık birbirlerini iğnelerlermiş. Bernard Shaw, bir oyununun ilk gecesine, Churchill’i davet etmiş ve davetiyeye de bir pusula (not) iliştirmiş:
– “Size iki kişilik davetiye gönderiyorum. Bir dostunuzu alıp gelebilirsiniz. Tabii dostunuz varsa…” Churchill bu notu okur okumaz Bernard Shaw’a hemen şu cevabı göndermiş:
– “Maalesef o gece başka bir yere söz verdiğim için oyununuzu seyretmeye gelemeyeceğim. İkinci gece gelebilirim, tabii oyununuz ikinci gece de oynanabilirse…”


6. Diyojen

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-diyojen

Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen, yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, günlerden birinde çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe yoldan geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa:
– “Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem” der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin bir şekilde şu karşılığı verir:
– “Ben çekilirim.”


7. Galileo

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-galileo

Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü Galileo’ye hasımlarından biri:
– “Efendim, kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi?” Galileo:
– “Doğru, benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?”


8. Yavuz Sultan Selim

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-yavuz-sultan-selim

Yavuz Sultan Selim Han döneminde, İran hükümdarı Şah İsmail, Yavuz Sultan Selim’in huzuruna kıymetli mücevherler ile dolu bir hediye sandığı gönderir. Sandık açılır, içinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlaslar, kadife kumaşlar çıkar. Fakat sandık açılır açılmaz etrafa pek fena bir koku yayılır. Önce hiç kimse bu kokuya bir anlam veremez. Mesele sonra anlaşılır. Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmuştur. Yani Şah İsmail, Yavuz Sultan Selim’e hakaret etmiştir. Yavuz Sultan Selim emir verir:

– “Herkes düşünsün! Bu edepsizliğe, Osmanlı’nın şanına yakışacak şekilde bir cevap vermeliyiz!” Ve çözümü yine kendisi bulur. Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatılır. Sandığın içine o zamanın en nefis gül kokulu lokumlarından hazırlanmış bir kutu yerleştirilir. Kutunun altına da, bir satırlık yazıdan ibaret pusula (not) iliştirilir. Hediye sandığı, özenle süslendikten sonra Şah İsmail’e gönderilir. Sandık, Şah’ın huzurunda açılır. Sandık açılır açılmaz, etrafa mis gibi gül kokusu yayılır. Mücevher vs. gibi hediyeler takdim edildikten sonra, Osmanlı elçisi büyük bir saygı ve nezaketle, Şah İsmail’e lokumdan ikram eder. Aynı zamanda, o ortamda bulunan görevlilere, Şah İsmail’in huzurunda bulunanlara teker teker ikram etmeye başlar lokumdan. Şah, bütün bu olup bitenlere bir anlam veremez. Osmanlı elçisi, Şah’ın şaşkınlığını gidermek için, lokum kutusunun altına iliştirilmiş notu Şah İsmail’e uzatır. Pusulayı okuyan Şah İsmail’in yüzünde bu sefer şaşkınlığın yerini büyük bir utanç ifadesi alır. Pusulada yazan not şudur:

“EEE İSMAİL, HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER!”


9. Mark Twain

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-mark-twain

Büyük Amerikan mizahçısı Mark Twain, bir toplantıda karşılaştığı kadına; “Çok güzelsiniz hanımefendi”, diye iltifatta bulunmuş. Kadın:

-“Maalesef size aynı iltifatla cevap veremeyeceğim.” diye karşılık vermiş.

Mark Twain bu kabalığı affetmemiş:

-O halde sizde benim gibi yapın, yalan söyleyin.


10. George Washington

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-george-washington

ABD başkanı George Washington’un sekreteri bir gün işe geç kalır ve mazereti şudur:

-“Efendim, saat geri kaldı, o nedenle geciktim.” Washington’un cevabı ise:

-O halde ya sen kendine yeni bir saat almalısın, ya da ben kendime yeni bir sekreter!


11. Neyzen Tevfik

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-neyzen-tevfik

Neyzen Tevfik’in yakın tanıdıklarından biri bir roman yazmış. Bu romanı bastırmadan önce de Neyzen Tevfik’in düşüncelerini almak için müsveddeleri ona vermiş. Neyzen Tevfik, romanı okuduktan sonra “Beğenmedim.”demiş. Romanın yazarı bu cevaptan hoşlanmayıp şöyle demiş:

-İyi de, böyle bir yargıya nasıl varırsınız. Hem siz hiç roman yazmadınız ki…

Bunun üzerine Neyzen Tevfik, şöyle savunmuş kendini:

-Ben yumurtanın bayat mı olduğunu, taze mi olduğunu anlarım; ama hiç yumurtlamadım ki.


12. Sultan Alparslan

tarihe-gecen-unutulmaz-sozler-sultan-alparslan

Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla:

– “300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor!” der.

Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der:

– Bizde onlara yaklaşıyoruz!

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

1997 Ankara doğumlu. Yeteri kadar sempatik, içeri doğru kaslı (çünkü mütevazi, kaslarını herkese göstermek istemiyor), oldukça ehlî, bir o kadar da keyfî... Yakın zamandan beri Harbi Mi La ekibinin parçası, Angaralı mı Angaralı!

Yorum Yap