Titan’da Yaşam Gerçekten Var Mı?

Titan’da Yaşam Gerçekten Var Mı?

NASA’nın sürdürdüğü Titan araştırmasında uydunun atmosferinde mikroorganizmaların olduğunun kanıtı niteliğinde bazı maddelere rastladılar.


Peki, Ne Oğlum Bu Titan?titans-titanlar

Yunan mitolojisindeki titanlardan bahsetmiyoruz tabii ki. Titan (Satürn VI), yoğun bir atmosfere sahip Satürn’ün en büyük uydusudur. Aynı zamanda Dünya dışında üzerinde kararlı sıvı bulunduğu kanıtlanan 2. Gök cismidir.  

Titan’daki deniz, okyanus gibi görünen su topluluklarının metan gazının sıvı hali olduğu kanısına varılmıştır. Titan Merkür’den bile daha büyük olduğundan dolayı Güneş Sistemi’ndeki ikinci en büyük uydudur. Bilim insanları büyük oranda azottan oluşan atmosferinin çok kalın olmasını Dünya’nın ilk zamanlardaki atmosferine benzetmektedir.


Rastlanan Maddeler Neler?saturn vi-titan

Uzmanlar yüzeyin 200 kilometre üzerinde ‘’Akrilonitril’’(Vinil Siyanür) adlı kimyasal maddeye rastladılar. Bu madde kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Borular, otomotiv parçaları, oyuncaklar(Lego), koruyucu kasklar vb. bazı kullanım alanlarıdır. Aynı zamanda bu madde hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir bileşen olduğundan bu denli önemli sayılmaktadır.


saturn vi-titan

Bu maddeye daha çok uydunun güney kutbunda rastlanırken kimyasalın Titan’da hakim olan ortalama eksi 180 derece sıcaklıkta damlalar halinde metan gazından oluşan denizlere düşüyor.

Daha önceden yapılan ve sonuçları ‘New Scientist’ dergisinde yayımlanan araştırmada, California Teknoloji Enstitüsü’nde ve Gezegen Bilim’de görev yapmakta olan bilim insanları Yuk Yung ve Amanda Hendrix, verileri göz önünde bulundurarak bu uydunun koloni kurularak Dünyalaştırılabilecek gezegenler arasında yer alabileceğini söylemişti.

Şu anda Johns Hopkins Üniversitesi’nde görev yapmakta olan gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan’ın gelecekte Mars’tan sonra kolonileştirilebilecek en önemli ikinci yer olduğunu söylemişti.


Ne Zaman Kolonileşiriz?martian-marsli-mars

Kolonileşme yolunda ilk adımlar atılmasına ve Elon Musk’un da dediği gibi ’10 yıl içinde 200 bin dolarlık bilet ücretini ödeyenleri Mars’a gönderme’ fikri olmasına rağmen bazı sorunlar da yok değil.

Mars’ın atmosferinin Dünya’ya oranla yüzde 1 seviyesinde olduğu düşünülürse yeterli bir atmosfer olmadığını anlayabiliriz. Öncelikli olarak basınçtan korunmanın yolunu bulmamız gerekiyor.

İkinci olarak gezegende kalındığı sürece oksijen sentezleyebilecek bir sistem kurulması. (Maalesef 1.6 dizel değiliz yalnızca oksijen.) Aynı zamanda radyasyon oranının da fazla olması sebebiyle giden astronotlarımız Dünya’da olmayıp da Mars’a gittiğinde kanser olabilirler.(Bahtsız bedeviyi marsta radyasyon…)


mars

Ne zaman şartlar mümkün olur? , Bizler görebilir miyiz? Tabii ki bilemiyoruz fakat bildiğimiz bir şey var: Ne olursa olsun bilime olan inancımızı hiçbir şekilde kaybetmemek.


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!


Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. ??❤❤