Tüm Dünya Tarafından Kabul Görmüş Bir Gelenek: Sevgililer Günü

Tüm Dünya Tarafından Kabul Görmüş Bir Gelenek: Sevgililer Günü

Dünyadaki tüm yalnızları tribe, çiftleri ise ‘’ne yapsak la bu yıl’’ derdine sokan ‘Sevgililer Günü’ nasıl çıktı diye merak ediyorsanız, bu yazımız tam da sizlere göre.

antik-roma


Antik Roma’da 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus adına Lupercalia günü olarak kutlanıyordu. Bu özel günde Lupercus’un din adamları tanrı adına keçi kurban ederlerdi. Sonrasında kafalarının üstüne bir parça keçi derisi koyarak Lupercus’u temsil ederlerdi.(Siz çıldırmış olmalısınız.) Bu şekilde şehri dolaşarak herkese dokunurlardı. Özellikle genç kızlar din adamlarının önüne atlayarak bereket tanrısının dokunuşundan faydalanmaya çalışırlardı. İnanışlarına göre bu dokunuş onların doğurganlığını artırarak kolaylaştırırdı. (Evde kalmaya son: Lupercus makinesi ayağınıza geldi. ’bi sn olm yanlış oldu’)

2.cladius


Neyse efenim bu dönemde yaşayan hükümdar, İmparator 2. Cladius abimiz bu konularda biraz zalim aynı zamanda biraz kafadan tırlak olduğundan ötürü Romalı erkeklerin orduda savaşmak istememesinin sebebini, aşklarını ve ailelerini bırakmak istememelerine dayandırıyordu. Buna istinaden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırma kararı aldı. Aziz Valentine abimiz ise Cladius döneminde yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile yasağa rağmen çiftleri gizlice evlendirmeye devam etti. (Adam var adam gibi…) Fakat bir süre sonra bu haber Cladius abimizin kulağına gidiyor ve Aziz Valentine abimizi tutuklamanın ardından, sopa ile dövdürerek öldürtüyor.

aziz-saint-valentine-sevgililer-günü


•Aziz Valentine abimiz M.S 270 yılının 14 Şubat’ı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanda Roma’daki putperestler Lupercalia gününü kendi tanrıları için kutlamaktaydı. Bayram arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkek ve kızların isimleri kağıtlara yazılarak kura çekiliyordu. Bu yöntem ile ‘çift’ olma gibi bir alışkanlıkları vardı.

469 yılında Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Lupercalia bayramının başladığı günü ‘’Aziz Valentine Günü’’ olarak düzenlediler. Fakat işin garip tarafı kuralarda artık kızların değil azizlerin isimleri yazıyordu. (Nabıyorsunuz olm?)

lovers-sevgililer-günü-valentines-day


Sonralarında zaman geçtikçe 14 Şubat sevgililerin, birbirini sevip de bir türlü adım atamayanların birbirlerine çeşitli aşk mesajları, sevgi cümleleri kurduğu bir gün haline geldi. Bununla birlikte Aziz Valentine abimiz birbirini tüm seven insanların koruyucu Azizi haline gelip, bu şekilde anılmaya başlandı.

1800’lü yıllarda Esther Howland’ın ilk sevgililer günü kartı yollamasının ardından çok sayıda insanın kutladığı bir gelenek haline geldi.

lovers-sevgililer-günü-valentines-day-lgbt


•Yazımı sizlerin de izni ile sosyal bir mesaj vererek tamamlamak gerekirse;

Sevgi, Dünya’da yaşayabileceğimiz en güzel duygulardan birisi arkadaşlar. Birisine değer vermek, yanında olmak, sırdaş aynı zamanda dert ortağı olmak kadar yüce ne olabilir ki? Böyle olduğu gibi sevginin cinsiyeti de yoktur. Unutmamamız gereken hepimizin insan olduğu ve hangi şartlar altında olursak olalım herkesin seçimlerine, kararlarına saygı duymamız gerektiğidir. İnsanlar arasında karşılıklı saygı olduktan sonra Dünya üzerinde dert edeceğimiz çok fazla şey kalmayacaktır emin olun. Herkesin 14 Şubat’ı kutlu olsun. Sevgiliniz ister olsun ister olmasın sevgiyle, mutlulukla ve sağlıcakla kalın! 🙂


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

cagan@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!


 

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

Biyomühendislik öğrencisi, yarı zamanlı müzisyen ve tam zamanlı yazı yazmayı seven garip birisi. Tanısanız sevme olasılığınız çok yüksek :)

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. olsun olmasın her zaman sevgiyle kalalımmm 🙂