Unutulmuş ve Kıymeti Bilinmemiş Türkçe Rock Şarkıları

Unutulmuş ve Kıymeti Bilinmemiş Türkçe Rock Şarkıları

Rock müzik deyince Türkiye’de akla gelen bir kaç isim ve ya grup olması bizi şaşırtmamalı. Çünkü ülkemizde diğer önemli şeyler gibi Rock müziğinde kıymeti bilinmemekte ve ya anlaşılmamaktadır. Bu biraz üzücü olsa da zevkler ve renkler tartışılmaz. Bu ilk yazımda umarım size Harbi mi la ? dedirtebilirim. Kendini Rock müziğin ahengine bırakanlar için isterseniz başlayalım.

rock-muzik


1. KREŞ

O kadar değerli bir gruptur ki kreş gerek müziği olsun gerek sözleri olsun gönlümüzde birini sırada olmayı hak etmeli bence. Sözlerinde kendinizi bulacağınız şarkıları olan bu grubun tozlu raflardan çıkma vakti umarım yaklaşmıştır.


2. METRO

Yazık olan bir grup daha belkide bu gurubu benim için özel kılan şey ilk ve tek albümleri olması olabilir. Şarkıların çoğunda Teoman’ın sesini duyabilirsiniz. İlk ve tabi ki son albümlerini Teoman prodüktörlüğünde çıkartmış bulunuyorlar. Bir anlaşmazlık yüzünden mi gitti elimizdeki o gökyüzü yoksa istenileni veremediler mi bilmiyorum ama yazık olmuş diyoruz.

 


3. Şebnem Ferah

Önceki iki grup gibi değil de Şebnem Ferah ülkemizde bilinen bir sanatçıdır. Ama hissedilmeyen bir çok şarkısı olduğuna eminim. Bütün şarkılarını teker teker dinlemiş birisi olarak böyle bir sesi ve kadını ülkemizin değeri yapan herkese teker teker teşekkür ederim. Eğer Türkiye’de değilde başka bir ülkede olsaydı şuan dünya rock çapında Amy Lee ile başa baş gideceğine eminim. Size tavsiyem bütün coverlarını ve şarkılarını dinleyin dinlettirin.


4. BULUTSUZLUK ÖZLEMİ

Bu gurubu çoğu insanın sadece Sözlerimi Geri Alamam şarkısıyla tanıması çok üzücü. Halbuki 1984 de kurulmuş bir gurup olarak daha dinlenilecek çok şarkısı vardır. Sizden ricam sadece biraz keşfetmeye açık olun çok güzel değerlerle karşılaşacaksınız.


5. BÜYÜK EV ABLUKADA

Bir gurup nasıl olur ve olunur bize gösteren Büyük Ev Ablukada bizim için bir umut ışığı olmaya devam ediyor. Gurubun tarihçesini okumanızı tavsiye ederim bir sonraki yazımızda ise oyun dünyasına bir göz atıp çıkacağız. Kendinize iyi bakın Harbi mi la ile kalın.


Değerli okur, konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve önerilerinizi iletmek için lütfen bana ulaşın!

bugra@harbimila.com

Eğer sende yazımın bir yerlerinde “harbi mi la?” dediysen ne mutlu!

 

Bumerang - Yazarkafe

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Moğollar isimli grup da bu listede olabilirmis. Moğollar’a da gereken kıymeti vermediler ve unuttular koca grubu. Neden? Sırf Türk değil Moğollar diye. Ama güzel çalışma olmuş tebrikler. Hiç duymadığım grupları öğrendim.

  2. Rock’ı isimli bir grup vardı zamanıda. Duman’ın ilk çıktığı yıllarda Kaan Tangöze’ye diss atınca gözden düşmüş ve zamanla unutulmuşlardı. Onları da ekleseydiniz süper olurdu. Bana harbi mi la dedirttiğiniz için teşekkürler harbi mi la yazarı… Yazılarınızın devamını bekliyorum.