Filmlere Konu Olacak Ürpertici 10 Uyurgezer Vakası

Filmlere Konu Olacak Ürpertici 10 Uyurgezer Vakası

Başlıkta da gördüğünüz gibi filmlere konu olacak bu uyurgezerlik vakaları, Türkler’in eline verilse kaç sezon dizi çıkar kim bilir! İşin şakası bir yana bu ürpertici olayların sebebi bir çeşit uyku bozukluğu rahatsızlığından ibaret. Öyle ki uzmanların araştırmalarına göre uyurgezerlik vakalarında beynin yarısı uyurken, yarısı uyanık kalıyor ve bu şekilde insan ne yaptığını bilmeden gündelik hayatına devam ediyor. Ama hala açıklama getirilemeyen bir olay var! Çoğu uyurgezer, gündelik hayatta yapamayacakları şeyleri uyurgezer haldeyken yapabiliyorlar… Sizce bunun sebebi korku ve diğer duyguların hissedilmemesi olabilir mi? Dilerseniz bu sorunun cevabını, sizin için hazırladığımız dünyanın en ürkütücü 10 uyurgezerlik vakalarını gördükten sonra cevaplayın!

Önemli Bilgi: Uyurgezerlerin cezai ehliyeti yoktur. Uyurgezer insanların bu hallerdeyken bir suç işlemesi durumunda gerekli incelemeler yapılır ve uyurgezer halde olduğu doğrulanırsa ceza almadan olaydan adını sildirebiliyor. 


1. Pencereden atladı, yoluna devam etti!, Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Bu garip olay yaşandığında takvimler 2005 yılını gösteriyordu. Uyurgezer erkek çocuğu, gece yatağından kalktı ve bilinçsiz bir şekilde odasının camına çıktı. Bilinci hala kapalı olan çocuk kendini 4. kattan aşağı bıraktı ve yere düştü. Omzu ve bacağı kırılmıştı, şanslıydı ama garip bir durum daha vardı. Çocuk düşmesine ve kırıklarına rağmen uyanmamış, üstüne birde yerinden kalkarak yürümeye devam etmişti.


2. O ses uyurgezer!, Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Bu trajikomik olayın kahramanı New York da yaşayan Dion McGregor. Takvimler 1960’lı yılları gösterdiği sıralarda McGregor ve arkadaşı aynı odada yaşamaktaydı. Bir gün arkadaşı, McGregor’un uykusundan uyanarak şarkı söylemeye başladığına şahit oldu ve bu duruma başta bir anlam veremedi. Daha sonraları McGregor bu davranışa her gün devam etmeye başladı ve repertuvarını da gittikçe genişletiyordu! Arkadaşı bu gece o gece dedi ve McGregor uyanıp şarkı söylemeye başladığı anda “Kayıt” tuşuna bastı. Bu ses kayıtları onların hayatına bambaşka bir yenilik getirecekti. Dion McGregor, The Dream World of Dion McGregor (He Talks In His Sleep) adında bir albüm çıkardı ve bu ilk uyurgezer albümü olarak tarihe yazıldı! Albüme Spotify üzerinden ulaşmak için tıklayın!


3. Uyurgezer diyeti!, Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Olay malesef tahmin ettiğiniz gibi… Anna Ryan, fazla kilolarından şikayetçi bir kadındı ve bu sebeple diyetisyen kontrolünde sıkı bir rejim yapıyordu. Yediğine içtiğine dikkat etme konusunda çok hassastı fakat ters giden bir şeyler vardı. Anna, kilo veremiyor ve hatta neredeyse daha fazla alacak konuma geliyordu. Farkında olmadan fazla yediği ve hatta diyetisyene yemiyorum diyerek rejimi bozduğu bile düşünülmeye başlanmıştı ki Anna’nın eşi tüm sırrı çözdü. Anna, bir uyurgezerdi ve geceleri kalkıp mutfakta güzelce karnını doyurduktan sonra yatağına dönüyordu. Böylece sabah kalktığında hiç birşey hatırlamayan ve kendini tok hisseden kadın, mutlulukla kilo vereceği günleri beklemeye devam ediyordu. Sonrasında çözümleri ne oldu bilinmez ama uzun bir süre uyku problemi yaşayacağı kesin!


4. Tarihin en vahşi uyurgezer vukuatı!, Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Olay resmen temel fıkrası gibi arkadaşlar! Bir adam, bir timsah ve bir bambu parçası… Takvimler 1998 yılından bir günü gösterdiği sırada 77 yaşındaki James Curren, yıllardır çile çektiği uyurgezerlikten dolayı bir kere daha yatağından kalktı. Bu sefer Curren, evden çıkmış ve eline bir bambu parçası alarak evinin yakınındaki göle doğru gitmiş. Bir güzel göletin içine giren Curren, bataklığa saplanıp timsahlar etrafını sarana kadar uyumaya devam etmiş! Uyandığında elindeki bambu ile timsahları uzaklaştırmaya çalışan çaresiz adam, çevredekilerin yardımıyla bir kaç ufak sıyrık ile olaydan kurtulmuş…


5. Araçla yolculuk, kavga ve cinayet!, Uyurgezerlik Vakakarı

uyur-gezer-vakalari

Uyurgezer bir adam bunların hepsini nasıl yapabilir dersiniz? 23 yaşındaki Ken Parks bir kaç saat içinde yapmış… 2000 yılında bir gece Parks, evinden çıkıyor ve arabasına biniyor. İstikamet kayınpederi ve kayınvalidesi. Zavallı insanların evine sağ salim ulaşan Parks, kayınpederi ile sözlü münakaşaya giriyor ve sonrasında boğarak öldürüyor. Bununla kalmayan adam kayınpederinden sonra kayınvalidesini de bıçaklayarak öldürüyor. İşler bu safhadan sonra daha da garip bir hal alıyor çünkü Parks yine aracına binip polis merkezine gidiyor ve orada ayıldıktan sonra “Galiba birilerini ellerimle öldürdüm.” şeklinde ifade veriyor. Ayrıca Parks, çevresinde oldukça sevilen ve örnek gösterilen bir adamdı…


6. Vincin tepesinde, 50 metre yukarıda derin bir uyku…, Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Olayın fitili bir görgü tanığının intihar ihbarı yapması ile ateşleniyor. İhbara göre yaklaşık 50 metrelik bir vincin üzerindeki kızın intihar etmek üzere olduğu belirtiliyor. Olay yerine ulaşan güvenlik güçleri ve itfaiye ekipleri hemen gerekli önlemleri alıp vince ulaşıyorlar. Zirveye ulaşan bir kaç itfaiye eri ise gördükleri karşısında gerçekten şaşırmış olmalılar… İntihar edecek sandıkları kişi 15 yaşında bir kız çocuğu ve oracıkta uyuyor. İtfaiye erleri profesyonel davranıyor ve “Uyanırsa korkuyla düşer” diyerek küçük kızı uyandırmadan bekliyorlar. Bir şekilde cebinden telefonunu aldıkları kızın ailesi aranıyor ve annesinin telefonda seslenerek kızını uyandırması isteniyor. Annenin seslenmesi ile kız sakince uyanıyor ve o anda güvenle kurtarılıyor…


7. Alkollügezer! Pardon… Uyurgezer!, Uyurgezerlik Vakaları

Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde polis telsizinde bir anons duyuldu. Genç bir kadın sarhoş şekilde araba kullanırken yol üzerindeki arabalara çarpmış ve olay yerinde bekliyordu. Bu kişi genç bir hemşireydi ve uyurgezer bir insandı… Gece uyandığında mutfaktaki şaraptan yarım şişe içti, üzerine bir tişört giydi ve arabasına atlayarak yola koyuldu. Haliyle sonu kazayla biten olay yerine gelen polisler, genç hemşireyi tutukladı ve karakola götürdü. Uyurgezer olduğu hala anlaşılmamış ve hemşire kadın da uyanmamıştı. Neyse ki sonrasında kazasız belasız uyanan genç hemşire durumu zor da olsa anlatarak önce nezaretten sonra da bu işten kurtulmayı başardı.


8. Uyurgezerler de sever! Hatta bazıları aldatır… Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Aldatılmak kimse istemez, bunda hem fikiriz. Peki ya bu durumda olsanız ne yapardınız? Talihsiz çift Avusturalya da yaşanan bu olayın baş kahramanları olarak rol alıyor. Çiftlerden erkek olan yaklaşık 2 ay boyunca evde kullanılmış prezervatifler buluyor (Hiç mi sormadın 2 ay…) ve duruma bir türlü açıklama getiremeyen genç adamın açıklama ayağına geliyor ve bir gece uyandığında eşini yanında bulamadığını görüyor. Dışarıya eşini aramaya giden genç adam onu başka bir adamla birliktelik yaşarken yakalıyor. Kadın bir şey hatırlamadığını söyleyince işler daha da kafa karıştırıyor ve sonunda çift kendini hastanede buluyor. Hastane testleri sonucunda uyurgezer kadının aylardır gece uykusunda sokağa çıkıp, karşısına gelen rastgele bir erkekle birliktelik yaşadığı ortaya çıkıyor…


9. Yoksa katil dedektifin kendisi mi?! Uyurgezerlik Vakaları

uyur-gezer-vakalari

Bahtsız ama mert, dürüst ve dik duruşunu bozmayan bir adamdan, dedektif Robet Ledru‘dan bahsedeceğiz şimdi. 1800’lü yılların sonuna doğru yaşamış olan Ledru, bir gün Paris Polisi tarafından bir cinayeti çözmesi için deniz kenarındaki olay yerine çağırıldı. Olay yerine ulaşan Ledru, 2 tane delil bulmuştu. Delillerden biri bir mermi ve diğeri ise baş parmağı olmayan bir ayak iziydi. Dedektif oldukça şaşkındı çünkü bulunan mermi onun silahının mermisiyle aynıydı. Bu bir nebze kabul edilebilirdi ama Ledru’nun da ayağında baş parmağı yoktu. Küçükken geçirdiği bir kaza sonucu kopmuştu. Olayın şokunu atlatmaya çalışırken bir yandan da düşünüyordu. Aklına sabah uyandığında ıslak olan kıyafetleri geldi ve artık iyice emindi. Cinayeti işleyen kendisiydi ama nasıl olmuştu?

Robet Ledru, olayları çözdükten hemen sonra polislere teslim oldu ve durumu açıkladı. Bunun sonucunda 1 gece hücreye kapatıldı ve uyurgezerlik durumu incelendi. Gidecek bir yeri olmadığı için hücre içinde dolanıp durmuştu. İkinci gün odaya bir silah bırakıp kapıya bekçi yerleştiren yetkililer ne olacağını merak ediyordu. Tahmin edilen oldu ve Ledru uyurgezer moduna girer girmez silahı alıp bekçiyi vurmaya çalıştı. Bu şekilde rahatsızlığı doğrulandı ve olayla ilgisi kesildi. Sonraları ömrünün sonuna kadar bir çiftlik evinde yaşaması sağlanarak diğer insanlara zarar vermesi önlendi. 


10. Tecavüzcü uyurgezer!

uyur-gezer-vakalari

Bu akıllara durgunluk veren olay 2005 yılında Toronto da yaşandı. Olayın faili Jan Luedecke, alkolün sel olduğu bir gecenin sonunda uyuyakalmıştı. Onu uykusundan uyandıran ise yüzüne yediği yumruk oldu. Hissettikleri garipti çünkü hiç tanımadığı birinden durup dururken yumruk yemişti. Olayın aslı ortaya çıktığında ise Luedecke, birde kaderin yumruğunu yedi. Uyurgezer adam bir kadına tecavüz etmişti. Bunu banyosunda bulduğu prezervatif ile doğrulayarak emin oldu. Sonrasında mahkemeye çıkarılan Luedecke, doktor raporu ve ek olarak sevgilisinin olumlu ifadesi sayesinde serbest bırakıldı.

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap