Yaşadıkları ve Yazdıkları ile Türkiye’nin 6 Ünlü Gezgini

Yaşadıkları ve Yazdıkları ile Türkiye’nin 6 Ünlü Gezgini

Hangimiz şehrin kalabalığından, trafikten, monotonluktan ve bazen memur hayatından kurtulup bir yerlere kaçıp gitmeyi istemedik ki? Bazen bir sahil kasabasına yerleşmeyi düşündük bazense çıkıp tüm dünyayı gezmeyi. Ankara’nın ayazı İstanbul’un trafiği derken “Ah o gemide ben de olsaydım!” diyerek hevesle takip ettiğimiz Yaşadıkları ve Yazdıkları ile Türkiye’nin 6 Ünlü Gezgini‘ni sizin için derledik. Yazının sonuna da bir BONUS bıraktık. E bir zahmet… 


  • Oitheblog – Öykü ve İdil

oyku-idil-oitheblog

Alın size “harbi mi LA?” dedirtecek, eski dostlara “Seninle şöyle olabilirdik…” diye mesajlar attıracak iki çılgın insan; Öykü ve İdil!  7-8 yaşlarında başlayan arkadaşlıklarını, 23 yaşına geldiklerinde aynı evde yaşamaya başlayarak devam ettirmişler. “Eee, ne iş yapıyor bu insanlar?” diye sorup da ortamı germeyin sakın… Öykü ve İdil‘de meslekleri konusunda gayet başarılı olmalarına rağmen o hayatı bir kenara bırakıp farklı bir pencereden bakanlardan. Kendilerine özgü yorumları ve gezdikleri yerlere olan esprili yaklaşımları, onları diğer blogger ve gezginlerden ayıran en büyük özellik. Ha unutmadan! Mutlaka Spotify‘dan takip edin, paylaştıkları listelere bayılacaksınız!


  • Bir Hayalin Peşinde – Deniz Pehlivan

deniz-pehlivan-birhayalinpesinde

Gezdiği yerlerdeki bitmeyen enerjisi sayesinde kendiniz gezmişcesine mutlu eden bir insandan bahsedeceğiz, Deniz Pehlivan. Denizci bir ailenin oğlu olan ve hayalleri peşinde giden Deniz Pehlivan, ofis hayatından vazgeçip istifa ederek bu yola baş koymuş bir gezgin. 27 Yaşına kadar 61 Ülke ve 270 Şehir gezen Pehlivan, “30 yaşıma kadar 100 ülke gezmiş olmak istiyorum.” diyerek çıktığı yolda tüm samimiyetiyle gezmeye devam ediyor! Bir Hayalin Peşinde adında bir internet blogunda “En Ucuza Nasıl Gezilir” konsepti ile yazdığı yazıları mutlaka okumalısınız.


  • Biz Evde Yokuz – Duygu ve Bilgehan 

bilgehan-duygu-bizevdeyokuz

Ah bu çiftler yok mu… “Bizi Kanada’ya gitmek için motive eden oraları görmek değil, balinalarla kano yapmak ya da eskimolarla kalmak gibi şeyler…” diyerek farklı bir bakış açısı oluşturan Biz Evde Yokuz, 2014 yılında 8 yıllık kurumsal hayatlarını arkalarında bırakıp aktif bir hayat kurma yoluna “Biz Evde Yokuz” diyerek adım attılar. Kendilerine “Evde oturan ölür!” atasözünü ilke edinen bu tatlı çiftin birde ölmeden önce yapılacaklar listesi var. Kendi işlerini bırakmak zorunda oldukları için bir plan arayışına giren Duygu ve Bilgehan, geçmişlerinden gelen deneyimleri ile bir etkinlik ajansı kurmuşlar. Etkinlik zamanları mecburen İstanbul’da kalsalar da kalan zamanlarda onların tabiri ile “zihinlerini ve bedenlerini uyaran deneyimleri kovalıyor, ölmeden önce yapılacaklar listelerinin üzerine bir bir çizik atıyorlar.” 


  • Rotasız Seyyah – Mehmet Söylemez 

mehmet-soylemez-rotasiz-seyyah

Mehmet Söylemez, namı diğer Rotasız Seyyah tüm eğitim hayatını doğduğu şehir Samsun’da tamamlamış ve işi gereği İstanbul’a yerleşmiş. O da diğer dostlar gibi 6 yıla yakın”Bilişim Sektörü“‘nde çalışıyor ve son çalıştığı şirketin Mehmet Söylemez‘i 2 haftalık eğitim için Tayvan’a göndermesi ile tüm gidişat değişiyor ve Türkiye’ye dönmesiyle tüm kariyerine 2010 yılında veda ediyor. “İlk yurtdışı seyehatimdi ve bakış açım değişti.” diyor ve “1000 Gün Hiç Durmadan Gezdim” diyerek ekliyor Rotasız Seyyah abimiz ve bizde durur muyuz giriyoruz araya “harbi mi LA?

Türkiye’ye döndükten sonra da durur mu? Bize birde mükemmel iki kitap sunuyor. Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri ve Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 2 kitaplarını mutlaka okumalı, okutmalısınız!


  • BONUS: Bloggerlar zengin mi? Nerden geliyor bu değirmenin suyu?

zengin-blogger-para-gezgin

Çok sayın Harbi mi ? LA okuyucuları! Amerika Başkanı’na, İsviçreli Bilim Adamları’na ve çok değerli blog takipçilerine haber verin, açıklıyoruz! Bu güzel insanlar bu işi severek yapmanın yanında bir meslek olarak yapmaktalar. Evet evet bırakın şaşırmayı. Blogger olmak da bir meslek. Zengin olmadıklarını öncelikle belirtip şu tartışmayı bir bitirelim. Senin benim gibiler işte salın insanları… Yaptıkları anlaşmalar ve aldıkları sponsorluklar dahilinde hepsi ayrı şekilde mesleklerini icra ediyorlar ve emin olun hiç kolay bir iş değil bu! Hayal kurmak, planlamak ve hayata geçirmek lütfen bu temel aşamaları unutmayın.

Yazımızda, Yaşadıkları ve Yazdıkları ile Türkiye’nin 6 Ünlü Gezgin‘den; Bir Hayalin Peşinde, Oitheblog, Biz Evde Yokuz ve Rotasız Seyyah‘dan bahsettik. Bu güzel insanlara gönüllerince mutlu bir ömür diliyor ve bu kış gününde kahvemizi alıp battaniyemizin altına girerek büyük bir zevkle imrenmeye devam ettiğimizi belirtmek istiyoruz. Sizi seviyoruz!

Bumerang - Yazarkafe

Yazar Hakkında

23 Nisan 1996 doğumlu, Ankara'dan bir parça. Harbi Mi ? LA ekibi ile beraber Kurucu Editör olarak çıktığım yolda sizinle beraber bende öğreniyorum. Unutmayın, içimizden geldiği gibi!

Yorum Yap